• 43316 марта ўқилди
Кўчмас мулк объектини кадастр ҳисобига олиш ва кадастр йиғмажилдини шакллантириш натижасида кўчмас мулк объекти бўйича электрон шаклда кадастр паспорти расмийлаштирилади.
• Хизмат тавсифи: Кадастр паспортини шакллантириш
• Натижани олиш усуллари: Анъанавий ёки электрон шаклда
• Хизматнинг соҳага тегишлилиги: Кадастр паспортини бериш
Хизматни кўрсатишнинг ҳуқуқий асоси:
• Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 2 сентябрдаги 535-сонли “Кадастр соҳасида айрим давлат хизматлари кўрсатишнинг маъмурий регламентларини тасдиқлаш тўғрисида”ги қарори.
• Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2014 йил 10 июлдаги 186-сон “Кадастр ҳужжатларини тайёрлаш бўйича давлат хизматлари нархларини белгилашда табақалаштирилган ёндашув тартибини такомиллаштириш тўғрисида” қарори
Хизматни кўрсатиш муддати:
Кадастр паспортини тайёрлаш объектнинг мураккаблигига қараб қуйидаги муддатларда амалга оширилади
а) кўчмас мулк объектларининг турар жойга оид қисми бўйича
• кўп квартирали уйдаги квартира — 3 иш кунигача; якка тартибдаги турар жой — 5 иш кунигача;
б) кўчмас мулк объектларининг нотурар жойга оид қисми бўйича:
• умумий майдони 100 кв.м. гача — 5 иш кунигача;
• умумий майдони 100 кв.м дан 1 000 кв.м. гача — 7 иш кунигача;
• умумий майдони 1 000 кв.м дан 5 000 кв.м. гача — 10 иш кунигача;
• умумий майдони 5 000 кв.м дан 15 000 кв.м. гача — 15 иш кунигача;
• умумий майдони 15 000 кв.м дан 50 000 кв.м гача — 20 иш кунигача;
• умумий майдони 50 000 кв.м дан ортиқ — 25 иш кунигача;
• ажратилган ер участкалари бўйича — 3 иш кунигача.
Хизмат натижаси: Кадастр паспортини расмийлаштириш ва бериш
Хизматни кўрсатиш учун керак бўладиган ҳужжатлар: Ариза берувчи кадастр паспортини олиш учун Давлат хизматлари марказига ўзи келиб мурожаат этади ёки Ўзбекистон Республикаси Ягона интерактив давлат хизматлари порталида, давлат хизматидан электрон тарзда аризани юборади. Сўровномага кўчмас мулкка бўлган ҳуқуқларни тасдиқловчи ҳужжат илова қилинади.
Хизматдан фойдаланувчининг тоифаси: Кўчмас мулк эгалари бўлган юридик ва жисмоний шахслар
Рад этиш сабаблари:
Қуйидагилар кадастр паспорти беришни рад этиш учун асос бўлади:
2. кўчмас мулк объектларига бўлган ҳуқуқларни тасдиқловчи ҳужжатлар мавжуд эмаслиги;
3. ариза берувчи ёки унинг вакили келишилган манзилда бўлмаган тақдирда;
4. ваколатли орган томонидан кадастр паспортини расмийлаштириш бўйича кўчмас мулк объектига тақиқ ёки хатлов қўйилганлиги
Боғланиш: Тел: +998 (71) 244-30-82
• Ўзбекистон Республикаси Ер ресурслари, геодезия, картография ва давлат кадастри давлат қўмитаси;
• Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ер тузиш ва кўчмас мулк кадастри давлат корхонаси филиаллари.
Шикоят аризаси бериш тартиби: Кўрсатилган хизматдан қониқиш бўлмаса ёки норози бўлган тақдирда, аризачи Ўзбекистон Республикаси қонунларида белгиланган тартибда юқори ташкилотларга мурожаат қилиш ҳуқуқига эга.
► Ариза берувчи кадастр паспортини олиш учун Давлат хизматлари марказига ўзи келиб мурожаат этади ёки Ўзбекистон Республикаси Ягона интерактив давлат хизматлари порталида, (кейинги ўринларда — ЯИДХП) давлат хизматидан электрон тарзда аризани юборади. Сўровномага кўчмас мулкка бўлган ҳуқуқларни тасдиқловчи ҳужжат илова қилинади.
• Ариза берувчи: Кадастр паспортини олиш учун Давлат хизматлари марказига ўзи келиб ёки Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали мурожаат қилади.
• Давлат хизматлари маркази ёки ЯИДХП: Сўровномани тегишлича Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ёки Тошкент шаҳар ер тузиш ва кўчмас мулк кадастри давлат корхонаси филиалига (ДК филиали) юборади.
• ДКфилиали:
1. Объектда жойига чиқиб ўлчов ишларини амалга оширади ва тўлов миқдори қиймати кўрсатилган хабарномани (инвойс) Давлат хизматлари марказига, ариза берувчига ЯИДХП орқали электрон шаклда юборади.
2. Объект манзилини белгилайди ёки ўзгартиради (талаб этилганда). Регламентда кўрсатилган (объект мураккаблигидан келиб чиқиб) муддатларда.
• Давлат хизматлари маркази ёки ЯИДХП: Хабарномани (инвойс) ариза берувчига беради. Реал вақт режимида.

• 44636 количество просмотров
Для ведения кадастрового учета недвижимости и формирования кадастрового реестра на объект недвижимости выдается кадастровый паспорт в электронном виде.
• вид услуги: формирование кадастрового паспорта
• способы получения: в общепринятом или электронном виде.
• услуга: выдача кадастрового паспорта.
Право на получение услуги:
• Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан "Об утверждении административных регламентов оказания отдельных государственных услуг в области кадастра" № 535 от 2 сентября 2020 года;
• Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан "О совершенствовании порядка дифференцированного подхода при определении стоимости государственных услуг в сфере государственного кадастра" № 186 от 10.07.2014г.
Срок выдачи
а) на жилую часть недвижимости
• квартира в многоквартирном доме - до 3-х рабочих дней; индивидуальное строение - до 5 рабочих дней;
б) на недвижимость относящуюся к нежилому фонду
• общая площадь 100 кв.м. - до 5 рабочих дней;
• общая площадь от 100 кв.м до 1000 кв.м - до 7 рабочих дней;
• общая площадь от 1000 кв.м до 5000 кв.м - до 10 рабочих дней;
• общая площадь от 5 000 кв.м до 15 000 кв.м. - до 15 рабочих дней;
• общая площадь от 15 000 кв.м до 50 000 кв.м - до 20 рабочих дней;
• общая площадь более 50 000 кв.м - до 25 рабочих дней;
• на отведенных земельных участках - до 3-х рабочих дней.
• Результат услуги: Оформление и выдача кадастрового паспорта.
Документы, необходимые для оказания услуги: Заявитель лично обращается в Центр государственных услуг для получения кадастрового паспорта или отправляет заявку в электронном виде через ЕПИГУ. К запросу прилагается документ, подтверждающий право на недвижимое имущество.
• Категория пользователей услуги: Юридические и физические лица - собственники недвижимости.
Основаниями для отказа в выдаче кадастрового паспорта являются
• недостоверная информация в анкете;
• отсутствие документов, подтверждающих право на недвижимость;
• в случае отсутствия заявителя или его представителя по указанному адресу;
• запрет или изъятие объекта недвижимости компетентным органом для оформления кадастрового паспорта.
Организации
• Кадастровое Агентство при Государственном налоговом комитете Республики Узбекистан;
• Территориальные управления землеустройства и кадастра недвижимости Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента.
Тел: +998 (71) 244-30-82
Порядок подачи жалобы: в случае недовольства заявителя оказанием услуги, заявитель имеет право обратиться в вышестоящие органы в порядке, установленном законодательством Республики Узбекистан.
Заявитель самостоятельно обращается в явочном порядке через Центр гос услуг либо подает заявку в электронном виде через ЕПИГУ.
Центр государственных услуг или ЕПИГУ: отправляет анкету в филиал Территориального управления землеустройства и кадастра недвижимости в Республике Каракалпакстан, области или города Ташкента соответственно.
Территориальное управление:
1. Выполняет замер на месте и отправляет счет-фактуру с указанием суммы платежа в Центр государственных услуг, заявителю в электронной форме через ЕПИГУ.
2. Задает или изменяет местоположение объекта (при необходимости) в сроки, указанные в Регламенте (в зависимости от сложности объекта).
• Центр гос услуг или ЕПИГУ: предоставляет заявителю счет в режиме реального времени.
• Заявитель производит оплату, по данному счету.
• Центр или ЕПИГУ: загружает (распечатывает) кадастровый паспорт из системы и выдает кадастровый паспорт заявителю.
Дя поучения данной услуги через ЕПИГУ необходимо получить через Единую систему идентификации (OneID).