• 37337 marta o'qildi
a) tijorat asosida yo‘lovchilar tashish faoliyati bilan shug‘ullanuvchi engil avtomobillar, avtobuslar, trolleybuslar, tramvaylar va o‘rindiqlar soni 8 ta va undan ortiq bo‘lgan (haydovchining o‘rnidan tashqari), odamlarni muntazam tashish uchun jihozlangan yuk avtomobillari, yirik gabaritli, og‘ir vaznli va xavfli yuklarni tashish uchun maxsus transport vositalari va ularning tirkamalari — bir yilda ikki marta;
b) ishlab chiqarilganiga olti yildan ko‘p bo‘lmagan yuridik shaxslarga tegishli transport vositalari (mazkur bandning «a» kichik bandida ko‘rsatilgan transport vositalaridan tashqari), shuningdek, ishlab chiqarilganiga o‘n bir yildan o‘n to‘rt yilgacha (o‘n to‘rtinchi yili ham) bo‘lgan jismoniy shaxslarga tegishli M1 toifadagi transport vositalari (mazkur bandning «a» kichik bandida ko‘rsatilgan transport vositalaridan tashqari) — ikki yilda bir marta;
v) ishlab chiqarilganiga olti yildan ortiq bo‘lgan yuridik shaxslarga tegishli transport vositalari, ishlab chiqarilgan vaqti aniq bo‘lmagan transport vositalari (mazkur bandning «a» kichik bandida ko‘rsatilgan transport vositalaridan tashqari), shuningdek, ishlab chiqarilganiga o‘n besh yil va undan ortiq bo‘lgan jismoniy shaxslarga tegishli M1 toifadagi transport vositalari (mazkur bandning «a» kichik bandida ko‘rsatilgan transport vositalaridan tashqari) — bir yilda bir marta;
g) tirkamalar texnik ko‘rikka transport vositasi — shatakchi uchun belgilangan muddatlarda.
Mazkur Nizomning 5-bandi «a» kichik bandida ko‘rsatilgan transport vositalarining texnik ko‘rigi:
birinchi marta — 1-mart — 30 iyunda;
ikkinchi marta — 1-sentabr — 31 oktyabrda o‘tkaziladi.
Jismoniy va yuridik shaxslarga tegishli boshqa transport vositalarining texnik ko‘rigi 1-yanvar — 31 dekabrda o‘tkaziladi.
Ishlab chiqarilganligidan qat’i nazar transport vositalarini DYHXX organlarida ro‘yxatdan o‘tkazishda (qayta ro‘yxatdan o‘tkazishda), ularning agregat raqamlari texnik hujjatlarga mosligi tekshiriladi.
Transport vositalari texnik ko‘rikka belgilangan muddatlardan oldin taqdim etilishi mumkin.
Transport vositalari DYHXX organlari tomonidan texnik ko‘rikdan o‘tkazilganligi uchun O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi tomonidan Iqtisodiyot va moliya vazirligi bilan kelishilgan holda tasdiqlanadigan miqdorda yig‘im undiriladi.
Birinchi (oldingi) texnik ko‘rikda nosoz deb topilgan transport vositalari takroriy texnik ko‘rikdan o‘tkazilganlik uchun yig‘im undiriladi.
Sud boshqaruvchisining arizasiga ko‘ra avtotransport vositasi oldindan to‘lovlarni amalga oshirmasdan ko‘rikdan o‘tkaziladi va belgilangan to‘lovning o‘rni sud boshqaruvchisi tomonidan «To‘lovga qobiliyatsizlik to‘g‘risida»gi O‘zbekiston Respublikasi Qonunining 150-moddasi birinchi qismida nazarda tutilgan tartibda to‘lanadi.
Texnik ko‘rik o‘tkazilganligi uchun yig‘im summasi tegishli mahalliy byudjetga o‘tkaziladi.
Transport vositalarini texnik ko‘rikdan o‘tkazganlik uchun to‘lov miqdori tadbirkorlik sub’ektlari tomonidan mustaqil ravishda belgilanadi hamda kelib tushadigan mablag‘lar to‘liq hajmda uning tasarrufida qoladi.

• 38130 количество просмотров
а) легковые автомобили, автобусы, троллейбусы, трамваи, а также грузовые автомобили, оборудованные для регулярной перевозки пассажиров (с числом сидячих мест 8 и более, не включая место водителя), крупногабаритные, тяжеловесные и специализированные транспортные средства для перевозки опасных грузов и их прицепы, осуществляющие деятельность по перевозке пассажиров на коммерческой основе — два раза в год;
б) транспортные средства, принадлежащие юридическим лицам, срок эксплуатации которых не превышает шести лет (за исключением транспортных средств, указанных в пункте «а» настоящего пункта), а также транспортные средства категории М1, принадлежащие физическим лицам и имеющие срок эксплуатации от одиннадцати до четырнадцати лет включительно (за исключением транспортных средств, указанных в пункте «а») — один раз в два года;
в) транспортные средства, принадлежащие юридическим лицам и эксплуатирующиеся более шести лет, транспортные средства с неопределённой датой производства (за исключением транспортных средств, указанных в пункте «а»), а также транспортные средства категории М1, принадлежащие физическим лицам и эксплуатирующиеся пятнадцать лет и более — один раз в год;
г) прицепы проходят технический осмотр в те же сроки, что и транспортное средство — тягач.
Технический осмотр транспортных средств, указанных в подпункте «а» пункта 5 настоящего Положения, проводится:
• впервые — с 1 марта по 30 июня;
• во второй раз — с 1 сентября по 31 октября.
Технический осмотр других транспортных средств, принадлежащих физическим и юридическим лицам, проводится с 1 января по 31 декабря.
Независимо от срока эксплуатации, при регистрации (перерегистрации) транспортных средств в органах ГУБДД осуществляется проверка соответствия номерных агрегатов технической документации.
Транспортные средства могут быть представлены на технический осмотр раньше установленных сроков.
За проведение технического осмотра транспортных средств органами ГУБДД взимается сбор в размере, утверждаемом Министерством внутренних дел Республики Узбекистан по согласованию с Министерством экономики и финансов.
Если транспортное средство по результатам первого (предыдущего) осмотра признано неисправным, за повторный технический осмотр также взимается сбор.
По заявлению конкурсного управляющего транспортное средство может пройти осмотр без предварительной оплаты, а оплата производится конкурсным управляющим в порядке, установленном частью первой статьи 150 Закона Республики Узбекистан «О несостоятельности (банкротстве)».
Сумма сбора за прохождение технического осмотра перечисляется в соответствующий местный бюджет.
Размер оплаты за технический осмотр транспортных средств определяется субъектами предпринимательства самостоятельно, а полученные средства полностью остаются в их распоряжении.