• 23942 marta o'qildi
Harbiy xizmatchilar va harbiy xizmatga majburlar oddiy askarlar, serjantlar va ofitserlar tarkibiga bo‘linadi.
Ofitserlar tarkibi kichik ofitserlar, katta ofitserlar va generallar tarkibiga bo‘linadi.
Har bir harbiy xizmatchi va harbiy xizmatga majburga tegishli harbiy unvon beriladi. Qurolli Kuchlardagi harbiy unvonlar qo‘shin unvonlari va kema tarkibidagi unvonlarga bo‘linadi.
Qurolli Kuchlarda quyidagi harbiy unvonlar joriy etiladi.
Qurolli Kuchlardagi oliy harbiy unvon armiya generali bo‘lib, bu unvon (urush davrida) O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlarining Oliy Bosh qo‘mondoniga, shuningdek O‘zbekiston Respublikasi mudofaa vaziriga beriladi.
Yuridik yoki tibbiy yo‘nalishdagi harbiy hisobdagi ixtisoslikka ega bo‘lgan ofitserlar tarkibidagi harbiy xizmatchi va harbiy xizmatga majburning harbiy unvoniga tegishincha «adliya» yoki «tibbiy xizmat» so‘zlari qo‘shiladi.
• Rezervdagi, zaxiradagi yoki iste’fodagi fuqarolarning harbiy unvoniga tegishincha «rezervdagi», «zaxiradagi» yoki «iste’fodagi» degan so‘zlar qo‘shiladi.
• Harbiy unvon berish va harbiy unvondan mahrum qilish, shuningdek harbiy unvonini pasaytirish hamda harbiy unvonini tiklash qonunchilikka muvofiq amalga oshiriladi.
• Harbiy burchni jiddiy tarzda buzganlik, hokimiyatni suiiste’mol qilganlik, qonunlar va umumharbiy nizomlar bilan o‘z zimmasiga yuklatilgan talablar va majburiyatlarni favqulodda vaziyatlarda bajarmaganlik uchun generallar tarkibidagi shaxslarning harbiy unvoni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarori bilan pasaytirilishi mumkin.
Ofitserlar tarkibidagi harbiy xizmatchilarni, shu jumladan rezerv yoki zaxiradagi shaxslarni harbiy unvondan ular og‘ir yoki o‘ta og‘ir jinoyat uchun hukm etilganida faqat sudning qaroriga ko‘ra mahrum etish mumkin.
Serjantlar tarkibidagi harbiy xizmatchilarni harbiy unvondan harbiy xizmatchi tomonidan nojo‘ya xatti-harakatlar sodir etilganligi uchun boshqa intizomiy jazo choralari etarli bo‘lmagan taqdirda, sudning yoki vazirliklar va idoralar rahbarlarining qaroriga ko‘ra mahrum etish mumkin.

• 20121 количество просмотров
Каждому военнослужащему и военнообязанному присваивается соответствующее воинское звание. Воинские звания в Вооруженных Силах делятся на войсковые и корабельного состава.
В Вооруженных Силах устанавливаются следующие воинские звания.
Высшим воинским званием в Вооруженных Силах является генерал армии, которое присваивается (в военное время) Верховному Главнокомандующему Вооруженными Силами Республики Узбекистан, а также министру обороны Республики Узбекистан.
К воинскому званию военнослужащего и военнообязанного офицерского состава, имеющего военно-учетную специальность юридического или медицинского профиля, добавляются соответственно слова «юстиции» или «медицинской службы».
• К воинскому званию граждан, находящихся в резерве, запасе или отставке, добавляются соответственно слова «резерва», «запаса» или «в отставке».
• Присвоение и лишение воинского звания, а также понижение и восстановление в воинском звании осуществляется в соответствии с законодательством.
• За серьезные нарушения воинского долга, злоупотребление властью, невыполнение возложенных законами и общевоинскими уставами требований и обязанностей в чрезвычайных ситуациях лица генеральского состава могут быть понижены в воинском звании по решению Президента Республики Узбекистан.
Лишение воинского звания военнослужащих офицерского состава, в том числе лиц, находящихся в резерве или запасе, возможно только по решению суда при осуждении за тяжкое или особо тяжкое преступление.
Лишение воинского звания военнослужащих сержантского состава возможно по решению суда либо руководителей министерств и ведомств за совершение военнослужащим проступков, за которые другие меры дисциплинарного наказания недостаточны.