• 3439 marta o'qildi
16 yoshgacha bo‘lgan nogiron bolalar deganda jismoniy, aqliy, ruhiy yoki sensor (sezgi) nuqsonlari borligi tufayli turmush faoliyati cheklanganligi munosabati bilan qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda nogiron deb topilgan hamda ijtimoiy yordamga va himoyaga muhtoj shaxslar tushuniladi.
• TMK tomonidan beriladigan bolalarni nogironligi bo‘lgan shaxs deb topish to‘g‘risida tibbiy xulosa bolalarga ijtimoiy nafaqa tayinlashga asos bo‘ladi.
Vakolatli organ: yashash joyidagi davolash-profilaktika muassasalarida faoliyat ko‘rsatayotgan tibbiy-maslahat komissiyasi
• Tibbiy xulosa olish uchun bolalarning tibbiy hujjatlari (kasallik tarixidan ko‘chirma, zaruriyat bo‘lgan hollarda rentgen, UTT, EEG, kompьyuter tomografiyasi, laboratoriya-bioximik sinamalari va o‘tkazilgan boshqa tekshiruvlar) taqdim etiladi.
TMK tibbiy xulosani berishda quyidagilarni e’tiborga olishi lozim
• bolalarning tibbiy hujjatlaridagi ma’lumotlar (kasallik tarixidan ko‘chirma, ayrim hollarda rentgen, UTT, EEG, kompьyuter tomografiyasi, laboratoriya-bioximik sinamalari o‘tkazilgan tekshiruvlar);
• nogironlikka sabab bo‘lgan holatlar (tug‘ma, nasldan-naslga o‘tadigan kasalliklar yoki jarohat va surunkali kasalliklar, orttirilgan patologik holatlar natijasida yuzaga kelgan turmush faoliyatining cheklanganligi);

В соотвествии с законодательством дети с ограниченными возможностями в возрасте до 16 лет определяются как лица нуждающиеся в социальной помощи и защите из-за ограниченной физической активности, умственных, психических или сенсорных нарушений.
- Для данной категории детей выдается заключение ВТЭК для назначения пенсии по инвалидности.
Уполномоченный орган: медицинско-консультативные комиссии лечебно-профилактичеких учреждений по месту жительства;
При выдаче заключения необходимо учитывать:
- обследование ребенка (выписка из истории болезни, рентген, при необходимости, УЗИ, ЭЭГ, компьютерная томография, лабораторно-биохимические анализы и другие проведенные исследования);
- обстоятельства, которые привели к инвалидности (врожденные, наследственные заболевания или травмы и хронические заболевания, ограниченная жизненная активность в результате приобретенных патологических состояний);
- характер заболевания, возраст ребенка, степень нарушения функции его органов, состояние компенсаторных механизмов, течение болезни, возможность социальной адаптации и т.д.
- Для получения заключения необходимо предоставить медицинские документы ребенка (выписка из истории болезни, рентген, при необходимости, УЗИ, ЭЭГ, компьютерная томография, лабораторно-биохимические анализы и другие проведенные исследования) и др.