• 10981 марта ўқилди
Уй-жой фонди – инсон яшаши учун яроқли бўлган турар жойдан, шу жумладан уйлар, квартиралар, хизмат турар жойлари, махсус уйлардан (ётоқхоналар, вақтинчалик уй-жой фонди уйлари, ногиронлар, фахрийлар, ёлғиз қариялар учун интернат-уйлар, шунингдек болалар уйлари ва бошқа махсус мақсадли уйлардан) иборат бўлган фонд.
Уйларда жойлашган савдо, маиший ва носаноат йўналишидаги ўзга эҳтиёжларга мўлжалланган, яшаш учун мўлжалланмаган жойлар уй-жой фондига кирмайди.
Уй-жой фонди таркиби
• уйлар;
• квартиралар;
• хизмат турар жойлари;
• болалар уйлар;
• бошқа махсус мақсадли уйлар.
Уй-жой фонди қуйидагилардан иборат:
• хусусий уй-жой фондлари
• якка тартибда қурилган уйлар;
• хусусийлаштирилган квартиралар ва уйлар;
• қурилган квартиралар ва уйлар;
• сотиб олинган квартиралар ва уйлар;
• хўжалик ширкатлари ва жамиятлари, кооперативлар, жамоат бирлашмалари, жамоат фондлари ҳамда бошқа нодавлат юридик шахсларнинг мулки бўлган ва уларнинг маблағлари ҳисобидан қурилган уйлар.
• давлат уй-жой фондлари
• маҳаллий давлат ҳокимияти органлари ихтиёрида бўлган муниципал уй-жой фонди;
• давлат корхоналари, муассасалари ва ташкилотларига тегишли бўлган идоравий уй-жой фонди;
• ижтимоий жиҳатдан ҳимояланмаган, кам таъминланган фуқаролар учун хусусийлаштириш ҳуқуқисиз, ижара шартлари асосида фойдаланишга берилган аниқ мақсадли коммунал уй-жой фонди.
Турар жойларни уй-жой фондига киритиш
Уйлар ва турар жойларга нисбатан мулк ҳуқуқининг кадастр идоралари томонидан давлат рўйхатидан ўтказилиши уларнинг уй-жой фондига киритилганлигининг тасдиғи ҳисобланади.
Турар жойларни уй-жой фондидан чиқариш
Қуйидаги ҳолларда уйлар ва турар жойлар уй-жой фондидан чиқарилади:
• авария ёки яшаш учун яроқсиз бўлган ҳолларда;
• давлат ва жамоат эҳтиёжлари учун бузилганда;
• Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар, Тошкент шаҳар ҳокимлари қарорига кўра яшаш учун мўлжалланмаган жойларга ўтказилганда.

• 11311 количество просмотров
Жилищный фонд - фонд, состоящий из жилых помещений, пригодных для проживания человека, включая жилые дома, квартиры, служебные жилые помещения, специализированные дома (общежития, дома маневренного жилищного фонда, дома-интернаты для лиц с инвалидностью, ветеранов, одиноких престарелых, а также детские дома и дома иного специального назначения).
Состав жилищного фонда:
• дома;
• квартиры;
• служебные дома;
• временные жилищные дома;
• интернат-дома для инвалидов, ветеранов, одиноких стариков;
• дома детей;
• другие целевые дома.
Виды жилищного фонда:
• частный жилищный фонд:
• индивидуальные жилые дома;
• приватизированные квартиры и дома;
• построенные квартиры и дома;
• приобретенные квартиры и дома;
• жилищный фонд, находящийся в собственности хозяйственных товариществ и обществ, кооперативов, общественных объединений, общественных фондов и других негосударственных юридических лиц, построенный или приобретенный за счет их средств.
• государственный жилищный фонд:
• муниципальный жилищный фонд, находящийся в ведении органов государственной власти на местах;
• ведомственный жилищный фонд, находящийся в ведении или оперативном управлении государственных предприятий, учреждений и организаций;
• коммунальный жилищный фонд целевого назначения, находящийся в ведении органов государственной власти на местах, используемый на условиях найма для социально незащищенных, малообеспеченных категорий граждан без права приватизации.
Включение жилья в жилищный фонд:
Государственная регистрация жилья и жилого помещения филиалом государственного предприятия землеустройства и кадастра недвижимости Республики Каракалпакстан, областей и г. Ташкента в определенном районе (городе) является подтверждением его включения в жилищный фонд.
Исключение жилья из жилищного фонда:
Жилье исключается из жилищного фонда, если оно:
• непригодно для проживания и находится в аварийном состоянии;
• сносится для государственных и общественных нужд;
• признано непригодным для проживания на основании решения Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов города Ташкента и областей.