• 25025 марта ўқилди
Ўзбекистон Республикасининг Олий Мажлиси олий давлат вакиллик органи бўлиб, қонун чиқарувчи ҳокимиятни амалга оширади.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси икки палатадан — Қонунчилик палатаси (қуйи палата) ва Сенатдан (юқори палата) иборат.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Қонунчилик палатаси ва Сенати ваколат муддати — 5 йил.
• Қонунчилик палатаси депутатлари ва маҳаллий Кенгашлар депутатлари сайловлари умумийдир.
• Ўзбекистон Республикасининг 18 ёшга тўлган фуқаролари сайлаш ҳуқуқига эгадирлар.
• Фуқаролар жинси, ирқий ва миллий мансублиги, тили, динга муносабати, ижтимоий келиб чиқиши, эътиқоди, шахсий ва ижтимоий мавқеи, маълумоти, машғулотининг тури ва хусусиятидан қатъи назар, тенг сайлов ҳуқуқига эгадир.
Тенг сайлов ҳуқуқи
• Сайловда иштирок этувчи ҳар бир фуқаро бир овозга эга бўлади.
• Суд томонидан муомалага лаёқатсиз деб топилган фуқаролар, шунингдек суд ҳукми билан озодликдан маҳрум этиш жойларида сақланаётган шахслар сайланиши мумкин эмас.
• Суд томонидан муомалага лаёқатсиз деб топилган фуқаролар, шунингдек оғир ва ўта оғир жиноятлар содир этганлиги учун суднинг ҳукми билан озодликдан маҳрум этиш жойларида сақланаётган шахслар сайловда иштирок этмайди.
• Қонунчилик палатаси депутатлари сайловини ўтказиш учун 150 та ҳудудий сайлов округи тузилади. Ҳар бир сайлов округидан битта депутат сайланади.
Қонунчилик палатаси депутатлари сайловини ўтказиш бўйича сайлов округлари Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг, халқ депутатлари вилоятлар ва Тошкент шаҳар Кенгашларининг тақдимномасига биноан Марказий сайлов комиссияси томонидан тузилади.
• Қонунчилик палатаси депутатлари сайловини ўтказиш бўйича сайлов округларининг чегаралари Қорақалпоғистон Республикасининг, вилоятларнинг ва Тошкент шаҳрининг маъмурий-ҳудудий тузилиши инобатга олинган ҳолда, қоида тариқасида, Ўзбекистон Республикасининг бутун ҳудудида сайловчилар сони тенг ҳолда белгиланади.
Маҳаллий Кенгашларга сайлов ўтказиш учун қуйидаги сайлов округлари тузилади
• халқ депутатлари вилоятлар ва Тошкент шаҳар Кенгашларига сайлов ўтказиш учун — 60 тадан кўп бўлмаган сайлов округи;
• халқ депутатлари туман ва шаҳар Кенгашларига сайлов ўтказиш учун — 30 тадан кўп бўлмаган сайлов округи. Ҳар бир сайлов округидан битта депутат сайланади.
Белгиланган нормалар доирасида маҳаллий Кенгашларга сайлов ўтказиш учун сайлов округлари сони тегишли маҳаллий Кенгаш томонидан аҳоли, сайловчилар сони, ҳудуд ва бошқа маҳаллий шароитлардан келиб чиққан ҳолда белгиланади.
Сайлов округларининг рўйхатлари уларнинг чегаралари, сайловчилар сони ва округ сайлов комиссияларининг жойлашган ери кўрсатилган ҳолда сайловдан камида 75 кун олдин тегишли сайлов комиссияси томонидан эълон қилинади.
• Депутатликка номзодлар кўрсатиш ҳуқуқи.
• Сенат аъзоларининг сайлови Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, маҳаллий Кенгашлар депутатлари сайланганидан кейин 1 ойдан кечиктирмай ўтказилади.
Овоз бериш натижаларига кўра бошқа номзодларга нисбатан кўпроқ овоз олган Сенат аъзолигига номзодлар, башарти қўшма мажлисда ҳозир бўлган маҳаллий Кенгашлар депутатларининг 50 фоизидан кўпроғи уларни ёқлаб овоз берган бўлса, сайланган деб ҳисобланади.

• 66681 количество просмотров
Высшим государственным представительным органом является Олий Мажлис Республики Узбекистан, осуществляющий законодательную власть.
Олий Мажлис Республики Узбекистан состоит из двух палат - Законодательной палаты (Депутатом Законодательной палаты Олий Мажлиса, а также членом Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан может быть гражданин Республики Узбекистан, достигший ко дню выборов 25 лет и постоянно проживающий на территории Республики Узбекистан не менее 5 лет
">нижняя палата 150 депутатов) и Сената (избираются в равном количестве - по 4 человек - от Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента путем тайного голосования на соответствующих совместных заседаниях депутатов Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, представительных органов государственной власти областей, районов и городов из числа этих депутатов. 9 членов Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан назначаются Президентом Республики Узбекистан из числа наиболее авторитетных граждан с большим практическим опытом и особыми заслугами в области науки, искусства, литературы, производства и других сферах государственной и общественной деятельности.
">верхняя палата
).
Срок полномочий Законодательной палаты и Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан - 5 лет.
• Выборы депутатов Законодательной палаты и депутатов местных Кенгашей являются всеобщими.
• Граждане, независимо от пола, расовой и национальной принадлежности, языка, отношения к религии, социального происхождения, убеждений, личного и общественного положения, образования, рода и характера занятий, обладают равным избирательным правом.
• В выборах не участвуют граждане, признанные судом недееспособными, а также лица, содержащиеся в местах лишения свободы по приговору суда за совершенные тяжкие и особо тяжкие преступления.
• Для выборов депутатов Законодательной палаты образуется 75 территориальных избирательных округов. От каждого избирательного округа избирается 1 депутат.
Избирательные округа по выборам депутатов Законодательной палаты образуются Центральной избирательной комиссией по представлению Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, Кенгашей народных депутатов областей и города Ташкента.
• Границы избирательных округов по выборам депутатов Законодательной палаты определяются с учетом административно-территориального устройства Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, как правило, с равной численностью избирателей на всей территории Республики Узбекистан.
Для выборов в местные Кенгаши образуются избирательные округа
Количество депутатских мест в областных и Ташкентском городском Кенгашах народных депутатов определяется соответствующим местным Кенгашем исходя из численности населения следующим образом:
• на территориях с численностью населения до 2 миллионов человек — от 30 до 40;
• на территориях с численностью населения от двух миллионов до 3 миллионов человек — от 40 до 50;
• на территориях с численностью населения более 3 миллионов человек — от 50 до 60.
• Количество депутатских мест в районных и городских Кенгашах народных депутатов определяется соответствующим местным Кенгашем исходя из численности населения следующим образом:
• на территориях с численностью населения до 30 тысяч человек — от 10 до 15;
• на территориях с численностью населения от 30 тысяч до 100 тысяч человек — от 15 до 20;
• на территориях с численностью населения от 100 тысяч до 300 тысяч человек — от 20 до 25;
• на территориях с численностью населения более 300 тысяч человек — от 25 до 30.
Списки избирательных округов с указанием их границ, численности избирателей и мест нахождения окружных избирательных комиссий публикуются соответствующей избирательной комиссией не менее чем за 75 дней до выборов.
• Право на выдвижение кандидатов в депутаты.
• Выборы членов Сената проводятся не позднее 1 месяца после избрания депутатов Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, местных Кенгашей.
Избранными считаются кандидаты в члены Сената, получившие по результатам голосования больше голосов по отношению к другим кандидатам, при условии, что за них проголосовало более 50 процентов депутатов местных Кенгашей, присутствующих на совместном заседании.