2023 йил 1 сентябрдан бошлаб ногиронлиги бўлган шахсларни протез-ортопедия мосламалари ва реабилитация қилишнинг техник воситалари билан таъминлашда ногиронлиги бўлган шахслардан тиббий хулоса талаб қилиш бекор қилинди.
• фуқароларни тиббий-ижтимоий экспертизадан ўтказиш ва ногиронликни белгилаш билан бир вақтда тегишли протез-ортопедия мосламалари ҳамда реабилитация қилишнинг техник воситаларини олиш учун тиббий хулоса тиббий-ижтимоий эксперт комиссиялари томонидан «Тиббий-ижтимоий экспертиза» электрон ахборот тизимига киритилади;
• протез-ортопедия мосламалари ва реабилитация қилишнинг техник воситаларини олиш учун талаб этиладиган тиббий хулосанинг мавжудлиги ўзаро ахборот алмашинуви орқали аниқланади;
• «Тиббий-ижтимоий экспертиза» электрон ахборот тизимига киритилган тиббий хулоса асосида мазкур ахборот тизимига интеграция қилинган «Ижтимоий хизмат» электрон платформасида ногиронлиги белгиланган шахснинг мурожаати (шу жумладан, электрон тартибда) асосида протез-ортопедия мосламалари ва реабилитация қилишнинг техник воситаларини олиш учун электрон сертификат шакллантирилади;
Ногиронлиги бўлган шахсларни «Ижтимоий хизмат» электрон платформаси орқали шу жумладан замонавий протез-ортопедия мосламалари ва реабилитация қилишнинг техник воситалари билан таъминлашда жорий этиладиган шаффоф электрон навбат доирасида «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри»га киритилган ногиронлиги бўлган шахсларга устуворлик берилади.
Бунда, протез-ортопедия мосламалари ва реабилитация қилишнинг техник воситалари билан таъминлаш учун сўровномалар «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри»га киритилган ногиронлиги бўлган шахслар рўйхатидан битта сўровнома ва умумий рўйхатдан битта сўровнома тартибида навбатма-навбат шакллантирилади.

• 8583 количество просмотров
С 1 сентября 2023 года отменено истребование медицинского заключения при обеспечении лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими изделиями и техническими средствами реабилитации.
• медицинское заключение для получения соответствующих протезно-ортопедических изделий и технических средств реабилитации вносится медико-социальными экспертными комиссиями в электронную информационную систему «Медико-социальная экспертиза» одновременно с проведением медико-социальной экспертизы и установления инвалидности граждан;
• наличие медицинского заключения, требуемого для получения протезно-ортопедических изделий и технических средств реабилитации, определяется путем взаимного обмена данными;
• на основании обращения (в том числе в электронной форме) лица, инвалидность которого установлена, а также медицинского заключения, внесенного в электронную информационную систему «Медико-социальная экспертиза», на электронной платформе «Социальная услуга», интегрированной с указанной информационной системой, формируется электронный сертификат на получение протезно-ортопедических изделий и технических средств реабилитации;
В рамках внедряемой прозрачной электронной очереди при обеспечении лиц с инвалидностью современными протезно-ортопедическими изделиями и техническими средствами реабилитации посредством электронной платформы «Социальная услуга» отдается приоритет лицам с инвалидностью, включенным в «Единый реестр социальной защиты».
При этом заявки на обеспечение протезно-ортопедическими изделиями и техническими средствами реабилитации формируются поочередно в порядке — одна заявка из списка лиц с инвалидностью, включенных в «Единый реестр социальной защиты», и одна заявка из общего списка.