• 13253 марта ўқилди
Кексалар ва ногиронлиги бўлган шахсларга санаторийларда даволаниш учун йўлланмалар бериш бўйича давлат хизматлари кўрсатишнинг маъмурий регламенти
• Санаторийларда даволаниш учун йўлланмалар ДХМ ёки my.gov.uz орқали берилади
• Маъмурий регламентга кўра, 2022 йил 1 июлдан кексалар ва ногиронлиги бўлган шахсларга санаторийларда даволаниш учун йўлланмалар фақат ДХМ ёки ЯИДХП (my.gov.uz) орқали берилади.
Йўлланмалар қуйидаги тоифадаги кексалар ва ногиронлиги бўлган шахсларга берилади:
1. уруш ногиронларига ва қатнашчиларига тенглаштирилган шахслар;
2. ҳалок бўлган ҳарбий хизматчиларнинг янги никоҳдан ўтмаган бева хотинлари (бева эрлари);
3. республика аҳамиятига молик шахсий пенсия олувчи шахслар;
4. Чернобиль АЭС ҳалокати оқибатида нурланиш касаллигига чалинган ва уни бошидан кечирган шахслар, шунингдек, Чернобиль ҳалокати сабабли ногирон бўлиб қолган шахслар;
5. ядро полигонлари ва бошқа радиация-ядро объектларида ҳарбий хизматни ўтаган пенсия ёшидаги шахслар;
6. I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган шахслар, кўзи ожиз I гуруҳ ногиронини кўзатиб борувчи шахс;
7. ўзгалар парваришига муҳтож ёлғиз кексалар;
8. ёшга доир пенсия олувчилар.
Давлат хизматлари кўрсатилгани учун йиғим ундирилмайди.
• Йўлланмалар кексалар ва ногиронлиги бўлган шахсларга 12 кунга, йўлланмаларнинг амал қилиш муддати бошланишидан 10 кун олдин (асосли сабабларга кўра қайтарилган йўлланмалар бундан мустасно) берилади.
• Йўлланмалар фақат уларда кўрсатилган муддатларда ҳақиқий ҳисобланади.
• Йўлланмада кўрсатилган муддатдан олдин санаторийга қабул қилинмайди, санаторийга кечикиб келинган кунлар тикланмайди.
• Йўлланмадан фақат унда кўрсатилган шахсгина фойдаланиши мумкин. Битта йўлланма билан биттадан ортиқ киши (жумладан, ёш болалар ҳам) қабул қилинмайди.
Йўлланмаларни бериш даврийлиги (бирламчи мурожаат этганлар бундан мустасно) қуйидагилардан иборат бўлади:
а) ҳар йили — навбат асосида:
• уруш ногиронларига тенглаштирилган шахсларга;
• республика аҳамиятига молик шахсий пенсия олувчи шахслар;
• Чернобиль АЭС ҳалокати оқибатида нурланиш касаллигига чалинган ва уни бошидан кечирган шахслар, шунингдек, Чернобиль АЭС ҳалокати сабабли ногирон бўлиб қолган шахсларга;
• ядро полигонлари ва бошқа радиация-ядро объектларида ҳарбий хизматни ўтаган пенсия ёшидаги шахсларга;

• 12743 количество просмотров
Административный регламент по оказанию государственных услуг по выдаче путёвок для престарелых и лиц с инвалидностью на лечение в санатории.
Путёвки для лечения в санатории выдаются через ЦГУ или my.gov.uz
В соответствии с регламентом, с 1 июля 2022 года для престарелых и лиц с инвалидностью путёвки для лечения в санатории выдаются через ЦГУ или ЕПИГУ (my.gov.uz).
Путёвки выдаются следующим категориям престарелых и лиц с инвалидностью:
1. лицам с инвалидностью и участникам войны, а также приравненные к ним лица;
2. вдовам погибших военнослужащих без вступления в новый брак;
3. лицам, получающим персональные пенсии республиканского значения;
4. лицам, пострадавшим и перенесшим лучевую болезнь в результате аварии на Чернобыльской АЭС, а также ставшие инвалидами в результате аварии на Чернобыльской АЭС;
5. лицам пенсионного возраста проходивших военную службу в ядерных полигонах и других радиационно-ядровых объектах;
6. лицам с инвалидностью I и II группы, лицам, осуществляющим уход за слепыми I группы;
7. одиноким пожилым людям, нуждающимся в постороннем уходе;
8. получающие пенсии по возрасту.
За оказание государственных услуг сбор не взимается.
• Путёвки выдаются на 12 дней - для престарелых и лицам с инвалидностью - на 10 дней (за исключением обоснованного возврата путёвки) до начала срока использования.
• Путёвки считаются действительными только по указанным в них срокам.
• Санатории не принимают раньше срока указанного в путёвке, срок опоздания не восстанавливается.
• Путёвку может использовать только то лицо, которое в ней указанным. Одной путёвкой не принимается больше 1 человека (в том числе дети).
В соответствие с постановлением, будет разработана платформа "Электрон санаторий" (Электронный санаторий).
В платформе:
1. будет вестись электронный информационно - системный учёт граждан, обратившихся для получения путёвок в санаторий;