• 12206 марта ўқилди
“Ёқилғи-энергетика соҳасида бозор механизмларини жорий этишнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги Ҳукумат қарори (204-сон, 16.04.2024 й.) қабул қилинди
Унга кўра, қуйидагилар тасдиқланди:
• 2024-2025 йилларда ёқилғи-энергетика ресурслари нархларининг босқичма-босқич ўзгариш графиги;
• 2024 йил 1 майдан аҳоли учун электр энергияси ва табиий газ бир ойлик истеъмолининг “базавий меъёрлари”.
2024 йил 1 майгача ёқилғи-энергетика ресурслари нархлари ошишини ҳисобга олган ҳолда минимал истеъмол харажатлари қиймати қайта кўриб чиқилади.
Қарорга мувофиқ, қуйидаги тоифадаги истеъмолчилар учун юзага келиши мумкин бўлган қўшимча харажатларни қоплаш бўйича вақтинча компенсация жорий этилади:
• “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизими орқали кам таъминланган оилалар, болалар нафақаси ва моддий ёрдам олувчи оилалар;
• Ягона реестрга киритилмаган, “маҳалла еттилиги” хулосаси асосида аниқланадиган қўшимча эҳтиёжманд оилалар.
Шунингдек, иситиш мавсумида (ноябрь – февраль ойларида) эҳтиёжманд оилаларга қуйидаги компенсация турлари тақдим этилади:
• ноябрь ойида 270 минг сўм миқдорида бир марталик моддий ёрдам ўтказиб берилади;
• электр энергияси ва табиий газ бўйича қуйидаги миқдорлардаги истеъмол учун базавий меъёр доирасидаги ҳамда базавий меъёрдан ошган нархлар ўртасидаги фарқ компенсация қилиб берилади:

• 11309 количество просмотров
Принято Постановление Правительства «О дополнительных мерах по внедрению рыночных механизмов в топливно-энергетической сфере» (№204 от 16.04.2024 года)
Согласно Постановлению, было утверждено следующее:
• график поэтапного изменения цен на топливно-энергетические ресурсы в 2024-2025 годах;
• «базовые нормы» месячного потребления электроэнергии и природного газа для населения с 1 мая 2024 года.
До 1 мая 2024 года будет пересмотрена величина минимальных потребительских расходов с учетом роста цен на топливно-энергетические ресурсы.
В соответствии с Постановлением, вводится временная компенсация в виде возмещения возможных дополнительных расходов для следующих категорий потребителей:
• малообеспеченные семьи, семьи, получающие пособие на ребенка и материальную помощь посредством информационной системы «Единый реестр социальной защиты»;
• дополнительно определяемые на основании заключения «Махаллинской семерки» малообеспеченные семьи, не включенные в Единый реестр.
Также, в отопительный сезон (с ноября по февраль) нуждающимся семьям предоставляются следующие виды компенсаций:
• в ноябре - будет оказываться единовременная материальная помощь в размере 270 тысяч сумов;
• разница между ценами в пределах базовой нормы и сверх базовой нормы компенсируется за потребление следующих количеств электроэнергии и природного газа: