Ўзбекистонга қайтиш учун сиз Ватанга қайтиш гувохномасини расмилаштирингиз керак.
• Паспорт йўқолган тақдирда-паспорт нусхаси, паспорт йўқолганлиги тўғрисида полиция бўлимидан маълумотнома, фотосурат 35х45 мм 2 дона;
• Паспорт муддати тугаган тақдирда-паспортнинг ўзи, фотосурат 35х45 мм 2 дона;
• Агар паспорт яроқсиз холга келган бўлса (йиртилган, чизилган ва ҳоказо) паспорт ва паспорт нусхаси, фотосурат 35х45 мм 2 дона;
• Барча ҳолларда давлат божи қиймати 60 АҚШ доллари.
Тахминан 7-14 календар кунда тайёр бўлади.
16 ёшгача бўлган болага сертификат бериш:
• Иккала ота-онанинг паспортлари;
• Никоҳ тўғрисидаги гувоҳнома;
• Боланинг туғилганлик ҳақидаги гувоҳномаси;
• Боланинг паспорти (агар мавжуд бўлса), боланинг фотосурати 35х45 мм 2 дона.
Давлат божи 10 АҚШ  доллари
Тайёрлаш учун тахминан 2 соат вақт кетади.
Эслатма:
Агар боланинг туғилганлик тўғрисидаги гувоҳномасида отаси кўрсатилмаган бўлса:
• Онанинг паспорти;
• Боланинг фотосурати 35х45 мм 2 дона;
Агар болада туғилганлик тўғрисидаги гувоҳнома бўлмаса: туғруқхонада берилган тиббий туғилганлик тўғрисидаги гувоҳнома.
Ўзбекистон Республикасига қайтиш гувоҳномаси (сертификат) Ўзбекистон Республикасининг чет элдаги дипломатик ваколатхоналари ва консуллик муассасалари томонидан чет элда вақтинча яшаётган ва Ўзбекистонда доимий рўхатда турган Ўзбекистон Республикаси фуқаролари ва фуқаролиги юқ шахсларга қуйидаги ҳолатларда берилади: шахсини тасдиқловчи ҳужжатини юқотган, ҳужжати яроқсиз ҳолга келган, муддати ўтган, ҳужжатнинг варақлари тугаган, аввал пасспорт билан расмийлаштирилмаган фуқароларга.
Сертификатни олиш учун аризачи Ўзбекистон  Республикаси  Ташқи ишлар вазирлигининиг интерактив Консуллик ҳизмати веб-сайтида жойлашган дастури орқали шахсни тасдиқлаш ҳақидаги сўровнома – аризасини тўлдирилиб унга электрон фотосуратни бириктирилади ва икки нушада чоп этилади.
Сертификатни олиш учун аризачи Консуллик муассасасига қуйидаги ҳужжатларни тақдим қилади:
• қоғозда   чоп   этилган,   аризачиниг   имзоси   қўйилган,  бар-кодли  кўрсатилган электрон сўровнома – аризаси, 2 нусхада;
• 2 дона рангли фотосурат (3,5х4,5см);
• муддати   ўтган,   яроқсиз    ҳолга    келган,    виза     варақлари    тугаган шахсни тасдиқловчи ҳужжат;
• шахсни  тасдиқловчи  ҳужжат  юқолганда  -  юқолган  шахсни  тасдиқловчи  ҳужжат ёки шахсни тасдиқловчи бошқа маълумотнома нусхаси  ва шахсни  тасдиқловчи  ҳужжат юқолганлиги ҳақида  вақтинча яшаётган жойдаги ваколатли идораларнинг маълумотномаси (имконият даражасида);
• аввал пасспорт билан расмийлаштирилмаган фуқаролар учун – уларнинг  тоғилганлик ҳақида гувоҳномаси ва ота-онасининг паспортларидан нусха;
• консуллик тўловлари квтанцияси ёки чеки.
• Аризачига сертификат Ўзбекистон Республикаси ваколатли идоралари томонидан унинг шахси тасдиқлангандан сўнг берилади.
• Сертификат бир ойдан, алоҳида вазиятларда (касаллиги туфайли, ҳибсда сақланаётган холда, яшаётган давлатда косуллик муассасалари болмаган тақдирда)  3 ой муддатга берилади. Сертификатнинг муддати узайтирилмайди.
• Сертификат ҳар бир кишига алоҳида расмийлаштирилади. Сертификатга болалар ёзилмайди.
• Шахсни тасдиқловчи ҳужжат яроқсиз ҳолга келган, муддати ўтган ва виза варақлари тугаган ҳолда мазкур ҳужжат Консуллик муассасасига топшириши лозим.
• Аризачи Ўбекистонга келгандан сўнг 10 кундан кеч бўлмаган муддат ичида Сертификатни доимий яшаш жойидаги ички ишлар идораларига паспорт олиш учун топшириши лозим.
Ўзбекистон Республикасига қайтиш гувоҳномасини олиш учун 50 АҚШ доллари миқдоридаги консуллик тўловлари ва 5 АҚШ доллари миқдоридаги маъмурий ҳаражатлар олинади. Бунда 16 ёшга тўлмаган болалар  консуллик тўловларидан озод этилади.
Қуйидаги ҳолатлар аризачига Сертификат бериш рад этилиши мумкин:
• ўзи ёки   шахсини   тасдиқловчи   ҳужжатнинг   йўқолганлиги   тўғрисида   ёлғон маълумотлар берса;
• тақдим қилиниши лозим бўлган ҳужжатлар ва маълумотлат белгиланган талабларга мос келмаса (ҳужжатлар этарли эмас, сўровнома – аризасидаги маълумотлар аниқ ва тўлиқ эмас).
Қошимча малумот олиш учун  +74992300076  ёки  +74992383620 телефон рақамларига  қўнғироқ қилишингиз мумкин.

• 2352 количество просмотров
Сертификат на возвращение в Республику Узбекистан  выдается дипломатическими представительствами и консульскими учреждениями Республики Узбекистан за рубежом гражданам Республики Узбекистан и постоянно проживающим в Узбекистане лицам без гражданства в случаях утери, порчи, истечения срока действия, израсходования страниц паспорта гражданина Республики Узбекистан либо проездного документа лица без гражданства, а также в случае, если лицо ранее не было документировано паспортом.
• Для получения сертификата заявитель заполняет на веб-сайте загранучреждения анкету-заявление о подтверждении личности и прикрепляет к ней электронную фотографию.
• Анкета - заявление о подтверждении личности и выдаче сертификата может быть заполнена на интерактивном сайте МИД http://consulate.mfa.uz/.
• Для возвращения в Узбекистан необходимо оформить сертификат для возвращения на родину.
• в случае утери паспорта – копия паспорта, справка из участкового отделения полиции об утере паспорта, фото 35х45 мм 2 шт.;
• в случае окончания срока действия паспорта – сам паспорт, фото 35х45 мм 2 шт.;
• в случае, если паспорт, испорчен (порван, изрисован и т.д.) – паспорт и копия паспорта, фото 35х45 мм 2 шт.;
• Стоимость во всех случаях – 60 долларов США (в российских рублях по курсу Консульства).
Будет готов:
Примерно 7-14 календарных дней.
Для оформления Сертификата ребенку до 16 лет:
• паспорта обеих родителей;
• свидетельство о заключении брака;
• свидетельство о рождении ребенка;
• паспорт ребенка (при наличии), фото ребенка 35х45 мм 2 шт;
• госпошлина - 10 долларов США.
Готовится примерно 2 часа.
Примечание:
В случае, если в Свидетельстве о рождении ребенка не указан отец:
• паспорт матери;
• фото ребенка 35х45 мм 2 шт;
В случае, если у ребенка нет Свидетельства о рождении: Медицинское свидетельство о рождении, выдаваемое в Роддоме.
Выдача сертификата осуществляется только после получения соответствующего подтверждения компетентных органов Республики Узбекистан.
Сертификат выдается сроком действия от 1 месяца. В исключительных случаях(состояние здоровья, нахождение под стражей, в стране, где отсутствует консульское учреждение) до трех месяцев. Срок действия сертификата продлению не подлежит.
Сертификат оформляется на каждое лицо отдельно. Вписание в сертификат несовершеннолетних детей не допускается.
В случае выдачи сертификата в связи с истечением срока действия, порчей или израсходованием страниц документа, удостоверяющего личность, указанный документ должен быть сдан в загранучреждение.
• Заявителю необходимо по прибытии в Республику Узбекистан в срок не позднее 10 дней сдать сертификат после прибытия в органы внутренних дел по месту жительства для получения нового паспорта.
• За оформление и выдачу сертификата взимается консульский сбор в размере 50 долл.США и сбор на возмещение фактических расходов в размере 5 долл. США.
От уплаты консульского сбора за оформление и выдачу сертификата освобождаются дети до 16 лет.
В следующих случаях заявителю может быть отказано в выдаче сертификата на возвращение в Республику Узбекистан:
• сообщение заведомо ложных сведений о себе либо ложности утери проездного документа;
• несоответствие сдаваемых документов установленным требованиям (неполный перечень, неправильное заполнение).