• 28367 марта ўқилди
Ўзбекистон Республикаси фуқаролигининг тугатилиши Ўзбекистон Республикаси фуқаролигидан чиқиш ёки фуқароликни йўқотиш сабабли вужудга келади.
Ўзбекистон Республикасининг фуқаролиги масалалари юзасидан қабул қилинган илтимосномалар ёки аризалар Ўзбекистон Республикасининг фуқаролиги масалаларига оид «E-Fuqaro» идоралараро маълумотлар базасида рўйхатдан ўтказилади.
Фуқароликдан чиқиш учун қуйидаги органларга мурожаат этилади:
Фуқароликдан чиқиш учун топшириладиган ҳужжатлар рўйхати
• паспорт (ID-карта);
• аризада бола кўрсатилган тақдирда, унинг туғилганлик тўғрисидаги гувоҳномаси ва (мавжуд бўлса) паспорти (ID-картаси). Бундай ҳолларда боланинг отаси ёки онаси Ўзбекистон Республикасининг фуқаролигини сақлаб қолаётган бўлса, унинг нотариал тартибда тасдиқланган розилиги талаб этилади;
Фуқароликдан чиқиш тўғрисидаги илтимосномага илова қилинадиган ҳужжатлар.
Ўзбекистон Республикасининг фуқаролиги қуйидаги ҳолларда йўқотилади
• шахс чет давлатнинг ҳарбий хизматига, хавфсизлик органларига, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларига, давлат ҳокимияти ва бошқаруви органларига хизматга кирганлиги оқибатида;
• агар хорижда доимий яшовчи шахс 7 йил мобайнида узрли сабабларсиз доимий консуллик ҳисобига турмаган бўлса;
• агар Ўзбекистон Республикаси фуқаролигига қабул қилиш била туриб ёлғон маълумотлар ёки сохта ҳужжатларни тақдим этиш натижасида амалга оширилган бўлса;
• агар шахс чет давлатнинг фойдасини кўзлаб фаолият кўрсатган ҳолда ёки тинчлик ва хавфсизликка қарши жиноятлар содир этиш йўли билан жамият ҳамда давлат манфаатларига жиддий зарар етказган бўлса;
• агар шахс ихтиёрий равишда чет давлатнинг фуқаролигини олган бўлса;
• агар шахс чет давлатнинг фуқаролигини туғилганлик бўйича ёхуд чет давлат фуқароси бўлган отасининг ёки онасининг фуқаролиги асосида, вояга етмаган ёшида олган бўлса ва 21 ёшга тўлгунига қадар чет давлат фуқаролигидан чиқишни расмийлаштирмаган бўлса.
Шахснинг Ўзбекистон Республикаси фуқаролигини йўқотганлиги унинг эрининг (хотинининг) ва фарзандининг (болаларининг) фуқаролиги ўзгаришига сабаб бўлмайди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг Фармони чиққан кундан бошлаб Ўзбекистон Республикаси фуқаролигидан чиққан ёки йўқотилган деб ҳисобланади.

• 28583 количество просмотров
Гражданство Республики Узбекистан прекращается вследствие выхода из гражданства Республики Узбекистан или вследствие утраты гражданства Республики Узбекистан.
Для выхода из гражданства необходимо обратиться:
Перечень документов, подаваемые для выхода из гражданства
• паспорт (ID-карта);
• в случае, если в заявлении указан ребенок, его свидетельство о рождении и (при наличии) паспорт (ID-карта), если отец или мать ребенка сохраняет гражданство Республики Узбекистан, требуется его согласие, заверенное в нотариальном порядке;
• письменное согласие ребенка в возрасте от 14 до 18 лет о его выходе из гражданства Республики Узбекистан
• документ об уплате государственной пошлины. Подробно.
К ходатайству о выходе из гражданства Республитки Узбекистан прилагаются документы
Гражданство Республики Узбекистан утрачивается
• вследствие поступления лица на военную службу, на службу в органы безопасности, правоохранительные органы, органы государственной власти и управления иностранного государства;
• если лицо, постоянно проживающее за границей, не встало на постоянный консульский учет без уважительных причин в течение семи лет;
• если прием в гражданство Республики Узбекистан осуществлен в результате предоставления заведомо ложных сведений или поддельных документов;
• если лицо причинило существенный вред интересам общества и государства, занимаясь деятельностью в пользу иностранного государства, либо путем совершения преступлений против мира и безопасности;
• если лицо добровольно приобрело гражданство иностранного государства;
• если лицо приобрело гражданство иностранного государства по рождению или по гражданству родителя - гражданина иностранного государства в несовершеннолетнем возрасте и не оформило выход из гражданства иностранного государства по достижении возраста 21 года.
Утрата лицом гражданства Республики Узбекистан не влечет изменения гражданства его супруга (супруги) и ребенка (детей).
• Общий срок рассмотрения материалов в каждом из компетентных органов не должен превышать 1 года с момента заведения материалов по вопросам гражданства.
• За рассмотрение материалов о выходе из гражданства Республики Узбекистан взимается государственная пошлина в размере 2-х БРВ.
• Лицо считается вышедшим или утратившим гражданство Республики Узбекистан со дня издания Указа Президента Республики Узбекистан.