• 4988 marta o'qildi
Pochta aloqasi sohasidagi qonun xujjatlariga rioya etilishi ustidan davlat nazorati O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi huzuridagi Aloqa axborotlashtirish va telekommunikatsiyalar sohasida nazorat bo‘yicha inspektsiyasi tomonidan amalga oshiriladi.
Asosiy tushunchalar
adresat — o‘ziga pochta yoki kurьerlik jo‘natmasi jo‘natilayotgan yuridik yoki jismoniy shaxs;
yozma xat-xabarlar — oddiy va ro‘yxatga olinadigan xatlar, pochta varaqchalari, banderollar, mayda paketlar, ko‘zi ojizlar uchun jo‘natmalar va «M» qoplari;
kurьerlik jo‘natmalari — jo‘natilishi pochta kurьeri orqali amalga oshiriladigan, hujjatlar va (yoki) tovar joylanmasi mavjud bo‘lgan jo‘natmalar;
posilka — belgilangan o‘lchamdagi, og‘irlikdagi va o‘rovdagi tovar joylanmasi mavjud bo‘lgan, ro‘yxatga olinadigan pochta jo‘natmasi;
pochta aloqasi — pochta aloqasi vositalari va ob’ektlarining yagona ishlab chiqarish-texnologiya majmuidan iborat bo‘lgan, pochta aloqasi xizmatlari ko‘rsatilishini ta’minlaydigan aloqa turi va boshqalar;
• Pochta aloqasi xizmatlari pochta aloqasi operatorlari va provayderlari tomonidan pochta, kurьerlik xizmatlari hamda boshqa turdagi pochta xizmatlari tarzida shartnoma asosida ko‘rsatiladi.
• Pochta xizmatlari jumlasiga pochta jo‘natmalarini jo‘natish, shu jumladan tezlashtirilgan pochta rejimida jo‘natish kiradi.
Pochta aloqasi operatorlari va provayderlari tomonidan quyidagi turdagi pochta xizmatlari ham ko‘rsatilishi mumkin
• pochta jo‘natmalarini qo‘shimcha jo‘natish va qaytarish;
• yozma xat-xabarlar va posilkalarni o‘rash;
• pochta jo‘natmalariga ilova qilinadigan manzil blanklarini, joylanma ro‘yxatlarni, pul mablag‘lari pochta o‘tkazmalarining blankalarini va boshqa blankalarni to‘ldirish;
• manzillarni va yozma xabarlarni yozish;
• pochta aloqasi xizmatlarini uyda ko‘rsatish;
• telegraf xabarlarni va boshqa xabarlarni amalga oshirish;
Pochta aloqasi xizmatlari ko‘rsatish qoidalarida quyidagilar bo‘lishi kerak
• foydalanuvchilarga xizmat ko‘rsatishni tashkil etishga doir talablar;
• pochta aloqasi operatorlarining nomli buyumlaridan (shtamplar, shtempellar, muhrlardan) foydalanish tartibi;
• pochta va kurьerlik jo‘natmalarini rasmiylashtirish standartlari;
• pochta va kurьerlik jo‘natmalarining turlari hamda ularning texnik tavsiflari (cheklangan o‘lchamlari, og‘irligi, ularni o‘rash va boshqalar);
• pochta va kurьerlik jo‘natmalarini jo‘natish tartibi;
• pochta va kurьerlik jo‘natmalarini saqlash muddatlari;
• pochta va kurьerlik jo‘natmalarini qo‘shimcha jo‘natish hamda qaytarish shartlari;
• pochta aloqasi tarmog‘i orqali jo‘natilishi taqiqlangan hamda cheklangan predmetlar va moddalar ro‘yxati;
• pochta va kurьerlik jo‘natmalarini ushlab turish va ko‘zdan kechirish tartibi;
• foydalanuvchilarning e’tirozlarini ko‘rib chiqish tartibi;
• Foydalanuvchilarning manziliga oid ma’lumotlar, pochta va kurьerlik jo‘natmalari hamda ularning tarkibi to‘g‘risidagi axborot, pochta aloqasi operatorlari hamda provayderlarining faoliyati sohasiga kiradigan boshqa xabarlar, shuningdek ushbu pochta va kurьerlik jo‘natmalarining o‘zi pochta aloqasining sirini tashkil etadi.
• Yozishmalar siri davlat tomonidan kafolatlanadi.
• Pochta aloqasi operatorlari va provayderlari pochta aloqasi siriga rioya etilishini kafolatlaydi. Pochta aloqasi operatorlari va provayderlarining barcha xodimlari pochta aloqasi sirini saqlashi shart.
Pochta aloqasining xavfsizligi pochta aloqasi sirini himoya qilishga, pochta va kurьerlik jo‘natmalarining, pochta aloqasi vositalarining but saqlanishini ta’minlashga qaratilgan, qonunchilikda belgilangan tadbirlar majmuidan iboratdir. Pochta aloqasi xizmatlarini ko‘rsatishda pochta aloqasi operatorlari va provayderlari foydalanuvchilarning hamda pochta aloqasi operatorlari va provayderlari xodimlarining hayoti va sog‘lig‘i xavfsizligini ta’minlash uchun choralar ko‘radi.
•    Pochta aloqasi operatori va provayderi pochta aloqasi tarmog‘i orqali jo‘natilishi taqiqlangan joylanmasi bo‘lgan pochta va kurьerlik jo‘natmalarini ushlab turish huquqiga ega.
•    Pochta aloqasi xizmatlari uchun to‘lov pochta aloqasi operatori va (yoki) provayderi tomonidan belgilanadigan tariflar bo‘yicha shartnoma asosida amalga oshiriladi.
Pochta aloqasi operatorlari va provayderlari quyidagi huquqlarga ega
• pochta aloqasi xizmatlarini ko‘rsatish;
• qonunchilikka muvofiq autsorsing asosida bank xizmatlarini ko‘rsatish va operatsiyalarini bajarish, elektron tijoratga, shu jumladan tovarlarni saqlash hamda etkazib berishga doir faoliyatni amalga oshirish;
• o‘z faoliyatida timsoldan foydalanish.
Pochta aloqasi operatorlari va provayderlari
• pochta aloqasi sohasidagi faoliyatni pochta aloqasi to‘g‘risidagi qonunchilikka muvofiq amalga oshirishi;
• barcha foydalanuvchilarning pochta aloqasi xizmatlaridan foydalana olishini ta’minlashi;
• ko‘rsatilayotgan pochta aloqasi xizmatlarining sifatini ta’minlashi;
• pochta aloqasining xavfsizligini ta’minlashi;
• Pochta aloqasi xizmatlari ko‘rsatish qoidalarida belgilangan talablar foydalanuvchi tomonidan buzilgan taqdirda, pochta aloqasi xizmatlari ko‘rsatishni to‘xtatib qo‘yishi shart;
Foydalanuvchilar quyidagi huquqlarga ega
• O‘zbekiston Respublikasining butun hududida universal pochta xizmatlaridan foydalanish;
• o‘z huquq va majburiyatlari, Pochta aloqasi xizmatlari ko‘rsatish qoidalari, ko‘rsatilayotgan xizmatlar va ushbu xizmatlarga doir tariflar haqidagi axborotdan foydalana olish;
• pochta va kurьerlik jo‘natmalarini o‘zining pochta manzili bo‘yicha, yo‘qlab olish tarzida yoki pochtomatdan olish;
• o‘zining pochta manziliga kelib tushgan pochta yoki kurьerlik jo‘natmalaridan voz kechish;
• qiymati e’lon qilingan jo‘natma joylanmasining bahosi summasini joylanmaning haqiqiy qiymatiga muvofiq mustaqil ravishda aniqlash;
Foydalanuvchilar
• Qonun hamda Pochta aloqasi xizmatlari ko‘rsatish qoidalari talablariga rioya etishi;
• o‘ziga ko‘rsatilgan pochta aloqasi xizmatlari uchun haq to‘lashi;
• taqiqlangan moddalar va predmetlar jo‘natilishiga yo‘l qo‘ymasligi;
• pochta aloqasi operatorlari va provayderlarining ish sifatini pasaytirishga qaratilgan harakatlarni qo‘llamasligi shart.
Pochta aloqasi operatorlari va provayderlari pochta aloqasi xizmatlarini ko‘rsatish bo‘yicha majburiyatlarni bajarmaganlik yoxud lozim darajada bajarmaganlik uchun foydalanuvchilarga etkazilgan zararlarning o‘rnini qonunchilikka muvofiq qoplaydi.

• 4687 количество просмотров
Государственный контроль за соблюдением законодательства в области почтовой связи осуществляет Государственная инспекция по контролю в сфере информатизации и телекоммуникаций Республики УзбекистанУзкомназорат»).
• адресат — юридическое или физическое лицо, которому пересылается почтовое или курьерское отправление;
• письменная корреспонденция — простые и регистрируемые письма, почтовые карточки, бандероли, мелкие пакеты, отправления для слепых и мешки «М»;
• курьерские отправления — отправления с документами и (или) товарным вложением, пересылка которых осуществляется через почтового курьера;
• посылка — регистрируемое почтовое отправление с товарным вложением установленного размера, массы и упаковки;
• почтовая связь — вид связи, представляющий собой единый производственно-технологический комплекс средств и объектов почтовой связи, обеспечивающий оказание услуг почтовой связи; и другие.
Услуги почтовой связи оказываются операторами и провайдерами почтовой связи в виде почтовых, курьерских и иных видов почтовых услуг на договорной основе.
К почтовым услугам относится пересылка почтовых отправлений, в том числе в режиме ускоренной почты.
Операторами и провайдерами почтовой связи также могут оказываться следующие виды почтовых услуг:
• досылка и возвращение почтовых отправлений;
• упаковка письменной корреспонденции и посылок;
• заполнение бланков сопроводительных адресов к почтовым отправлениям, описей вложения, бланков почтовых переводов денежных средств и других бланков;
• написание адресов и письменных сообщений;
• оказание услуг почтовой связи на дому;
• осуществление телеграфных и иных сообщений; и другие.
Правила оказания услуг почтовой связи должны содержать:
• требования по организации обслуживания пользователей;
• порядок использования именных вещей (штампов, штемпелей, печатей) операторов почтовой связи;
• стандарты оформления почтовых и курьерских отправлений;
• виды почтовых и курьерских отправлений и их технические характеристики (предельные размеры, масса, упаковка и другие);
• порядок пересылки почтовых и курьерских отправлений;
• сроки хранения почтовых и курьерских отправлений;
• условия досылки и возврата почтовых и курьерских отправлений;
• перечень предметов и веществ, запрещенных и ограниченных к пересылке по сети почтовой связи;
• порядок задержки и осмотра почтовых и курьерских отправлений;
• порядок рассмотрения претензий пользователей; и другие.
• Тайну почтовой связи составляет информация об адресных данных пользователей, о почтовых и курьерских отправлениях и их содержании, иные сообщения, входящие в сферу деятельности операторов и провайдеров почтовой связи, а также сами почтовые и курьерские отправления.
• Тайна переписки гарантируется государством.
• Операторы и провайдеры почтовой связи гарантируют соблюдение тайны почтовой связи. Все работники операторов и провайдеров почтовой связи обязаны хранить тайну почтовой связи.
Безопасность почтовой связи представляет собой определенный законодательством комплекс мероприятий, направленных на защиту тайны почтовой связи, обеспечение сохранности почтовых и курьерских отправлений, средств почтовой связи.
При оказании услуг почтовой связи операторы и провайдеры почтовой связи принимают меры для обеспечения безопасности жизни и здоровья пользователей и работников операторов и провайдеров почтовой связи.
• Оператор и провайдер почтовой связи имеют право задерживать почтовые и курьерские отправления, содержимое которых запрещено к пересылке по сети почтовой связи.
• Плата за услуги почтовой связи осуществляется на договорной основе по тарифам, устанавливаемым оператором и (или) провайдером почтовой связи.
Операторы и провайдеры почтовой связи имеют право:
• оказывать услуги почтовой связи;
• предоставлять банковские услуги и операции на основе аутсорсинга, осуществлять деятельность по электронной коммерции, в том числе по хранению и доставке товаров в соответствии с законодательством;
• использовать эмблему в своей деятельности.
Операторы и провайдеры почтовой связи обязаны:
• осуществлять деятельность в области почтовой связи в соответствии с законодательством о почтовой связи;
• обеспечить всем пользователям доступ к услугам почтовой связи;
• обеспечить качество оказываемых услуг почтовой связи;
• обеспечить безопасность почтовой связи;
• приостанавливать оказание услуг почтовой связи в случае нарушения пользователем требований, установленных Правилами оказания услуг почтовой связи; и другие.
Пользователи имеют право на:
• получение универсальных почтовых услуг на всей территории Республики Узбекистан;
• доступ к информации о своих правах и обязанностях, Правилах оказания услуг почтовой связи, об оказываемых услугах и тарифах на них;
• получение почтовых и курьерских отправлений по своему почтовому адресу до востребования или в почтомате;
• отказ от поступивших в их почтовый адрес почтовых или курьерских отправлений;
• самостоятельное определение суммы оценки вложения отправления с объявленной ценностью соответственно реальной стоимости вложения; и другие.
Пользователи обязаны:
• соблюдать требования  Закона и Правил оказания услуг почтовой связи;
• осуществлять плату за оказанные им услуги почтовой связи;
• не допускать к пересылке запрещенные вещества и предметы;
• не предпринимать действий, направленных на снижение качества работы операторов и провайдеров почтовой связи.
За неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязательств по оказанию услуг почтовой связи операторы и провайдеры почтовой связи возмещают причиненные пользователям убытки в соответствии с законодательством.