• 148005 марта ўқилди
Ўқувчиларнинг билим савияси ва ўзлаштириш даражаси қуйидаги назорат турларини ўтказиш орқали баҳоланади:
жорий назорат — сўровлар, назорат ишлари ёки тестлар тарзида ўқувчиларнинг билимлари, кўникма ва малакалари мунтазам назорат қилинади;
оралиқ назорат — чорак тамом бўлганда ва ўқув дастурининг тегишли бўлими тугаллангандан кейин ўқувчиларнинг билимлари, кўникма ва малакаларини баҳолаш учун амалга оширилади. У ёзма назорат иши ёки тестлар шаклида ўтказилади. Ушбу назоратда фойдаланиладиган материаллар ўқув фани ўқитувчиси томонидан тайёрланади.
• Ҳар бир назорат тури қандай шаклда ўтказилишидан қатъи назар, беш баллик («5», «4», «3», «2», «1») усулда бутун сонлар ёрдамида баҳоланади.
• Ўқувчиларнинг назорат турлари бўйича олган баллари ҳамда чораклик (ярим йиллик) ва йиллик (якуний) баҳолари, шунингдек, йиллик рейтинг кўрсаткич баллари синф журналига қайд этилади.
• Ўқувчининг чораклик (ярим йиллик), йиллик (якуний) баҳолари ва йиллик рейтинг кўрсаткич баллари унинг табелида қайд этилади.
Баҳолаш ўқувчини синфдан-синфга ўтказиш учун асос бўлади.
Чораклик ва йиллик баҳо чиқариш
Ҳафтасига 1 соатдан ортиқ ўқитиладиган ўқув фанлари бўйича:
• чорак давомида жорий ва оралиқ назоратларда олинган баллар асосида чораклик баҳо;
• чораклик баҳолар ва босқичли назоратда олинган балл асосида йиллик баҳо аниқланади.
Босқичли назорат ўтказилмайдиган ўқув фанлари бўйича йиллик баҳолар чораклик баҳоларга қараб белгиланади.
Ҳафтасига 0,5 ва 1 соат ўқитиладиган ўқув фанлари бўйича:
• ярим йил давомида жорий ва оралиқ назоратларда олинган баллар асосида ярим йиллик баҳо;
• ярим йиллик баҳолар ва босқичли назоратда олинган балл асосида йиллик баҳо аниқланади.
Босқичли назорат ўтказилмайдиган ўқув фанлари бўйича йиллик баҳолар ярим йиллик баҳоларга қараб белгиланади.
Якуний баҳо
• Битирувчилар учун чораклик (ярим йиллик) баҳолар асосида йиллик баҳо, шунингдек якуний назоратда олинган балл ва йиллик баҳо асосида якуний баҳо аниқланади.
• Якуний давлат аттестацияси белгиланмаган ўқув фанлари бўйича йиллик баҳо якуний баҳо ҳисобланади. Якуний баҳолар битирувчига бериладиган умумий ўрта таълим тўғрисидаги шаҳодатномага қайд этилади.
Юқори синфга ўтказиш
• Юқори синфга ўтказишда босқичли назорат ўтказилади.
• Босқичли назорат ўқув йили тамом бўлгандан кейин оғзаки, ёзма имтиҳон ҳамда тест синовлари шаклида амалга оширилади. Унинг асосида рейтинг аниқланади ва ўқувчини навбатдаги синфга ўтказиш тўғрисида қарор қабул қилинади.
• Босқичли назорат материаллари намуналари Халқ таълими вазирлиги томонидан тайёрланади.
• Ўқувчини кейинги синфга ўтказиш ижобий баҳо олган тақдирда амалга оширилади. Мактаб педагогика кенгаши қарори билан ўқувчилар қониқарсиз баҳолар билан ҳам синфдан-синфга ўтказилиши мумкин.
Қайта топшириш
• Ўқувчи унинг ота-онаси ёки улар ўрнини босувчи шахслар йиллик баҳодан норози бўлса, унга мактаб педагогика кенгаши томонидан тузиладиган тегишли фан комиссиясига (ота-оналар ёки улар ўрнини босувчи шахслар иштирокида, агар улар шуни хоҳласалар) имтиҳон топшириш имкони берилади.
• Қайта имтиҳон топширишга барча кўчириш синфларида (битирув синфлари бундан мустасно) фақат жорий ўқув йилида ўқитилган фанлар бўйича рухсат берилади.

• 147767 количество просмотров
Уровень знаний и уровень усвоения учебного материала учащимися оцениваются путем проведения следующих видов контроля:
текущий контроль-систематический контроль знаний, умений и навыков учащихся в виде вопросов, контрольных работ или тестов;
промежуточный контроль проводится для оценки знаний, умений и навыков учащихся после завершения четверти и завершения соответствующего раздела учебной программы. Он проводится в форме письменной контрольной работы или тестов. Материалы, используемые в этом виде контроля, подготавливаются учителями учебной дисциплины.
• Независимо от того, в какой форме проходит каждый тип проверки, они оцениваются пятибальным («5», «4», «3», «2», «1») методом с помощью целых чисел.
• Если ученик, его родители или лица, заменяющие родителей, не удовлетворены годовой оценкой, ему предоставляется возможность сдать экзамен по предмету в соответствующую комиссию (с участием родителей или лиц, заменяющих родителей, если они этого хотят), образуемую школьным педагогическим советом.
• Повторная сдача экзамена допускается только по предметам, преподаваемым в текущем учебном году во всех переводных классах (за исключением выпускных классов).
Оценка является основанием для перевода ученика из класса в класс.
Квартальная и годовая оценка
По учебным дисциплинам, преподаваемым более 1 часа в неделю:
• определяется квартальная оценка на основе баллов, полученных при текущем и промежуточном контроле в течение квартала;
• определяется годовая оценка на основе квартальных оценок и баллов, полученных при поэтапном контроле.
Ежегодные оценки по учебным дисциплинам, по которым не проводится поэтапный контроль, определяются в зависимости от квартальных оценок.
По преподаваемым, учебным предметам 0,5 и 1 час в неделю:
• полугодовая оценка на основе баллов, полученных в текущем и промежуточном контроле за полгода;
• годовая оценка определяется исходя из полугодовых оценок и баллов, полученных при поэтапном контроле.
Ежегодные оценки по учебным дисциплинам, по которым не проводится поэтапный контроль, определяются в зависимости от полугодовых оценок.
Итоговая оценка
• Годовая оценка для выпускников определяется на основе квартальных (полугодовых) оценок, а также итоговая оценка на основе баллов и годовых оценок, полученных при итоговом контроле.
• Итоговая оценка по учебным дисциплинам, по которым не установлена итоговая государственная аттестация, является итоговой. Итоговые оценки фиксируются в свидетельстве об общем среднем образовании, выдаваемом выпускнику.
Перевод в старший класс
• При переводе в старший класс проводится поэтапный контроль.
• Поэтапный контроль проводится в форме устного, письменного экзамена и тестовых испытаний по окончании учебного года. На его основе определяется рейтинг и принимается решение о переводе ученика в следующий класс.
• Образцы материалов поэтапного контроля готовятся Министерством народного образования.
• Перевод учащегося в следующий класс производится в случае получения положительной оценки. По решению педагогического совета школы учащиеся могут быть переведены из класса в класс с неудовлетворительными оценками.
Повторная сдача экзамена
• Если ученик, его родителей или лица,заменяющие родителей, не удовлетворены годовой оценкой, ему предоставляется возможность сдать экзамен по предмету в соответствующую комиссию (с участием родителей или лиц, заменяющих родителей, если они этого хотят), образуемую школьным педагогическим советом.