• Оилавий муносабатлар ҳамда болалар тарбияси соҳасида хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятларни таъминлаш мақсадида қуйидаги тадбирлар амалга оширилади:
1. оилани мустаҳкамлаш, оилавий муносабатларда барча оила аъзоларининг масъуллигини ошириш, бирон-бир шахснинг оила масалаларига ўзбошимчалик билан аралашишига йўл қўймаслик бўйича амалдаги механизмларни такомиллаштириш;
2. эрта никоҳ, яқин қариндошлар ўртасидаги никоҳ, эрта туғруқ, оилавий ажралишларнинг юзага келиш сабаблари ҳамда шарт-шароитларини таҳлил қилиш, бу борада илмий, амалий ҳамда фундаментал тадқиқотларни қўллаб-қувватлаш;
3. асрлар давомида шаклланган миллий қадриятлар, ижобий урф-одатлар ва анъаналар асосида оилаларни мустаҳкамлаш, оилавий ажралишларнинг олдини олишда давлат органлари, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари, нодавлат нотижорат ташкилотлари ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтлари ўртасида ижтимоий шериклик муносабатларини мустаҳкамлаш;
4. оилавий муносабатларда хотин-қизлар ва эркакларнинг ўрни ҳақида жамиятда шаклланган салбий қарашларни ўзгартириш, бу борада оммавий ахборот воситалари иштирокида тарғибот-ташвиқот ишларини қўллаб-қувватлаш;
5. илғор хорижий тажрибани ҳисобга олган ҳолда болаларни ҳар томонлама интеллектуал, ахлоқий, эстетик ва жисмоний ривожлантиришда хотин-қизлар билан бир қаторда эркакларнинг масъулияти ҳамда ролини ошириш;
6. оилавий ҳаётга оид муаммолар, психологик-педагогик, ҳуқуқий ва бошқа масалалар юзасидан хотин-қизлар ва эркаклар учун маслаҳатлар бериш тизимини янада такомиллаштириш;
7. оилаларни ёшларнинг ахлоқий негизларини бузишга олиб келадиган, оилавий қадриятларни инкор этадиган, ахлоқсизликни тарғиб қиладиган, шунингдек ота-онасига ва оиланинг бошқа аъзоларига нисбатан ҳурматсизлик муносабатини шакллантирадиган, жинслардан бирининг устунлиги ғоясига асосланган нотўғри тасаввурлардан ҳимоя қилиш;
8. хотин-қизлар ва эркакларнинг оилавий муносабатлардаги ҳуқуқлари, эркинликлари ва мажбуриятлари тўғрисида ахборот-маърифий фаолият самарадорлигини ошириш.

• 5725 количество просмотров
В целях обеспечения равных прав и возможностей женщин и мужчин в сфере семейных отношений и воспитания детей будут приняты следующие меры:
• укрепление семьи, повышение ответственности всех членов семьи в семейных отношениях, совершенствование существующих механизмов предотвращения произвольного вмешательства в семейные дела;
• анализ причин и условий ранних браков, браков между близкими родственниками, ранних родов, семейных разводов, поддержка научных, практических и фундаментальных исследований в этой области;
• укрепление семьи на основе сложившихся веками национальных ценностей, позитивных обычаев и традиций, укрепление социального партнерства между государственными органами, органами самоуправления граждан, общественными организациями и другими институтами гражданского общества в предупреждении семейных разводов;
• изменить негативное отношение в обществе к роли женщин и мужчин в семейных отношениях, поддержать пропаганду с участием СМИ;
• повысить ответственность и роль мужчин, а также женщин в комплексном интеллектуальном, нравственном, эстетическом и физическом развитии детей с учетом передового мирового опыта;
• дальнейшее совершенствование системы консультирования женщин и мужчин по вопросам семейной жизни, психолого-педагогическим, правовым и другим вопросам;
• оградить семьи от заблуждений, основанных на представлении о превосходстве одного пола, что ведет к нарушению нравственных устоев молодежи, отрицанию семейных ценностей, пропаганде безнравственности, а также формирует неуважение к родителям и другим членам семьи;
• повысить эффективность информационно-просветительской деятельности по правам, свободам и обязанностям женщин и мужчин в семейных отношениях.