Шаҳарсозликда жамият ва давлат манфаатлари деганда нимани тушуниш керак?
Фуқароларнинг қулай ҳаёт фаолияти муҳитига бўлган ҳуқуқи, хўжалик ва бошқа фаолиятнинг атроф-муҳитга зарарли таъсир кўрсатишига йўл қўймаслик, экологик вазиятни яхшилаш, аҳоли пунктларининг ҳамда уларга туташ ҳудудларнинг муҳандислик, транспортга оид ва ижтимоий инфратузилмаларини ривожлантириш, маданий мерос объектларини сақлаш, шунингдек шаҳарсозлик фаолиятининг очиқлиги ва шаффофлиги жамиятнинг шаҳарсозлик соҳасидаги манфаатларидир.
Аҳоли пунктларини ва аҳоли пунктлариаро ҳудудларни барқарор ривожлантириш учун шарт-шароитларни таъминлаш, муҳандислик, транспортга оид ва ижтимоий инфратузилмалар тизимларининг ишлаб туриши, табиий ресурсларни ва маданий мерос объектларини сақлаш, шунингдек манфаатлар тўқнашувига йўл қўймаслик давлатнинг шаҳарсозлик соҳасидаги манфаатларидир.
Юридик ва жисмоний шахсларнинг, жамият ва давлатнинг шаҳарсозлик соҳасидаги манфаатлари шаҳарсозлик тўғрисидаги қонун ҳужжатлари, шаҳарсозлик нормалари ҳамда қоидалари, шаҳарсозлик ҳужжатлари талабларига риоя этиш, шунингдек уларга риоя этилиши устидан давлат ва жамоатчилик назоратини амалга ошириш орқали таъминланади.
Агар шаҳарсозлик фаолияти юридик ва жисмоний шахслар, жамият ва давлат манфаатларига зид бўлса, бундай фаолият тугатилиши керак.
Сўнгги пайтларда кўплаб турар-жой ва нотурар объектлар қурилди, уларга нисбатан давлат томонидан талаблар борми?
Шаҳарсозлик фаолиятига доир асосий талаблар қуйидагилардан иборат:
• шаҳарсозлик фаолияти субъектлари томонидан шаҳарсозлик тўғрисидаги қонун ҳужжатларига, шаҳарсозлик нормалари ва қоидаларига риоя этилиши;
• ҳудудлар ва аҳоли пунктларини табиий ҳамда техноген хусусиятга эга фавқулодда вазиятлар таъсиридан ҳимоя қилиш;
• атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, экологик хавфсизлик талабларига, ёнғинга қарши ҳамда санитария қоидаларига, нормаларига ва гигиена нормативларига риоя этиш;
• сувни муҳофаза қилиш зоналари, муҳандислик ва транспорт инфратузилмаси объектларининг муҳофаза зоналари талабларига риоя этиш;
• маданий мерос объектларини ва муҳофаза этиладиган табиий ҳудудларни сақлаш талабларига риоя этиш;
• аҳоли пунктларини аҳоли пунктларининг тегишли тури учун шаҳарсозлик нормалари ва қоидаларида белгиланган аҳолига хизмат кўрсатиш даражасидан кам бўлмаган муҳандислик, транспортга оид ҳамда ижтимоий инфратузилмалар объектлари, рекреация ва соғломлаштириш мақсадларига мўлжалланган объектлар, шунингдек ҳудудларни ободонлаштириш объектлари билан таъминлаш;
• ногиронлиги бўлган шахсларнинг ижтимоий инфратузилма объектларидан (турар жойлар, жамоат ва ишлаб чиқариш бинолари, иморатлари ва иншоотлари, соғлиқни сақлаш, маданият, спорт объектлари ва бошқа объектлардан) монеликсиз фойдаланиши учун шарт-шароитлар яратиш;
• шаҳарсозлик фаолияти соҳасидаги қарорларнинг муҳокамаси ва қабул қилинишида фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари, нодавлат нотижорат ташкилотлари, оммавий ахборот воситалари ва фуқаролар иштирок этиши учун шарт-шароитларни таъминлаш.
Бундан ташқари, юридик ва жисмоний шахслар шаҳарсозлик фаолитятини амалга оширишда қўйидаги талабларга амал қилиши шарт:
• аҳолининг қулай ҳаёт фаолияти муҳитини асраши;
• шаҳарсозлик ҳужжатларига, аҳоли пунктларини ва ҳудудларни қуриш қоидаларига риоя этилишини таъминлаши;
• атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, экологик хавфсизлик талабларига, ёнғинга қарши ҳамда санитария қоидаларига, нормаларига ва гигиена нормативларига риоя этиши;
• атроф-муҳитга, маданий мерос объектларига, шаҳар, қишлоқ ландшафтларига, муҳандислик, транспортга оид ва ижтимоий инфратузилмалар объектларига, ҳудудларни ободонлаштириш объектларига зарарли таъсир этадиган, учинчи шахсларнинг қонуний манфаатларига дахл этадиган ҳамда чегарадош ер участкалари, реклама ва ахборот объектлари (конструкциялари) ҳамда бошқа кўчмас мулк объектлари мулкдорларининг, эгаларининг ёки улардан фойдаланувчиларнинг ҳуқуқлари амалга оширилишига монелик қиладиган хатти-ҳаракатлар содир этмаслиги;
• ер участкаларидан ва бошқа кўчмас мулк объектларидан шаҳарсозлик регламентларига риоя этган ҳолда фойдаланиши;
• шаҳарсозлик тўғрисидаги қонун ҳужжатларига, шаҳарсозлик нормалари ва қоидаларига риоя этилиши устидан назоратни амалга оширувчи давлат органларининг кўрсатмаларини бажариши;
• давлат шаҳарсозлик кадастри юритилишини ва шаҳарсозлик фаолияти объектларининг мониторингини амалга оширувчи шаҳарсозлик фаолияти соҳасидаги махсус ваколатли давлат органига ҳамда объектларни техник инвентаризациядан ўтказувчи ташкилотларга ўзларига тегишли объектлардаги ўзгаришлар ҳақида ишончли маълумотлар тақдим этиши;
• шаҳарсозлик ҳужжатлари материалларини, шу жумладан комплекс муҳандислик қидирувлари материалларини (бундан мавсумий ишлар учун вақтинчалик ва хўжалик-маиший иморатлари, уч юз куб метрдан ошмайдиган алоҳида турган объектларга доир шаҳарсозлик ҳужжатлари мустасно) шаҳарсозлик фаолияти соҳасидаги махсус ваколатли давлат органининг тегишли ҳудудий бўлинмаларига тақдим этиши шарт.
Жисмоний шахслар қандай объектларни пудратчи сифатида қуришлари мумкин (юридик шахс ташкил етмаган ҳолда)?
Жисмоний шахслар пудратчилар сифатида:
1. икки қаватдан юқори бўлмаган (цоколни ҳисобга олмаган ҳолда), баландлиги ер юзасидан 12 метрдан ва (ёки) умумий майдони 500 квадрат метрдан ортиқ бўлмаган якка тартибдаги уй-жойларни қуриш;
2. мавсумий ишлар ва яйлов чорвачилиги учун вақтинчалик иморатларни, хўжалик-маиший биноларини қуриш;
3. якка тартибдаги томорқа ер участкалари ҳудудида, шунингдек жамоа боғдорчилиги, узумчилиги ва полизчилигини юритиш учун ажратилган ер участкаларида хўжалик-маиший иморатларини қуриш;
4. томорқа ер участкаларида ва мавжуд муҳандислик тармоқларини ўзгартириш талаб этилмайдиган жамоа боғдорчилиги, узумчилиги ва полизчилигини юритиш учун ажратилган ер участкаларини ободонлаштириш;
5. умумий майдони 500 квадрат метрдан ортиқ бўлмаган, йиғма-қисмларга ажраладиган конструкциялардан қуриладиган савдо объектлари, умумий овқатланиш ва маиший хизмат кўрсатиш объектлари учун бир қаватли бино ва иншоотларни қуриш;
6. иккитадан кўп бўлмаган автомашинага мўлжалланган бокслардан иборат гаражларни қуриш;
7. кичик архитектура шаклларини қуриш ва ҳудудларни ўраш;
8. очиқ спорт майдончалари, йўлаклар қуриш, бино ва иншоотлар атрофига тош ётқизиш;
9. реклама ва ахборот объектларини (конструкцияларини) қуриш;
10. мулкдорларнинг шахсий фойдаланиши учун мўлжалланган техник жиҳатдан мураккаб бўлмаган иморатларни қуриш бўйича ишларни амалга ошириши мумкин.
Шаҳарсозлик соҳасида жамоатчилик назорати мавжудми?
Шаҳарсозлик фаолияти соҳасидаги жамоатчилик назорати жамоатчилик муҳокамаси, жамоатчилик экспертизаси шаклларида ва қонун ҳужжатларига зид бўлмаган бошқа шаклларда амалга оширилади.
Жамоатчилик назоратининг натижалари бўйича ахборотга оид ва тавсиявий хусусиятга эга бўлган таклифларни ўз ичига олган якуний ҳужжат тайёрланади.
Якуний ҳужжатда баён этилган ахборот, тавсиялар ва таклифлар шаҳарсозлик фаолияти соҳасидаги давлат бошқаруви органлари томонидан мажбурий тартибда кўриб чиқилади ҳамда улар юзасидан тегишли қарорлар қабул қилинади.
Aҳоли пунктларида қуриш қоидалари қандай?
Қуриш қоидалари тегишли ҳудудларда ва аҳоли пунктларида шаҳарсозлик фаолиятини амалга ошириш тартибини белгилайди.
Қуриш қоидалари энергияни тежовчи, экологик хавфсиз, ижтимоий фойдали технологияларни қўллаш ва ривожлантиришни рағбатлантириши ва бунинг учун имконият яратиши керак.
Қуриш қоидалари ҳудудни режалаштириш тарҳи ва туманни (туманлар гуруҳларини) режалаштириш лойиҳалари, аҳоли пунктининг бош режаси ҳамда ҳар бир ҳудуднинг шаҳарсозлик регламентлари асосида ишлаб чиқилади.
Қуриш қоидалари жорий этилгунга қадар берилган объектларни қуриш учун рухсат берувчи ҳужжатлар ҳақиқий ҳисобланади, бундан аҳоли хавфсизлиги талаблари таъминланмаётган ҳоллар мустасно.

• 9994 количество просмотров
Интересами общества в области градостроительства являются право граждан на благоприятную среду жизнедеятельности, недопущение вредного воздействия хозяйственной и иной деятельности на окружающую среду, улучшение экологической обстановки, развитие инженерной, транспортной и социальной инфраструктур населенных пунктов и прилегающих к ним территорий, сохранение объектов культурного наследия, а также открытость и прозрачность градостроительной деятельности.
Интересами государства в области градостроительства являются обеспечение условий для устойчивого развития населенных пунктов и межселенных территорий, функционирование систем инженерной, транспортной и социальной инфраструктур, сохранение природных ресурсов и объектов культурного наследия, а также недопущение конфликта интересов.
Интересы юридических и физических лиц, общества и государства в области градостроительства обеспечиваются посредством соблюдения требований законодательства о градостроительстве, градостроительных норм и правил, градостроительной документации, а также осуществлением государственного и общественного контроля за их соблюдением.
В случае, если градостроительная деятельность противоречит интересам юридических и физических лиц, общества и государства, то такая деятельность должна быть прекращена.
В последнее время строятся очень много жилых и нежилых объектов, существуют ли какие либо требования со стороны государства по отношению к ним?
Основными требованиями к градостроительной деятельности являются:
• соблюдение субъектами градостроительной деятельности законодательства о градостроительстве, градостроительных норм и правил;
• защита территорий и населенных пунктов от воздействия чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
• соблюдение требований охраны окружающей среды, экологической безопасности, противопожарных и санитарных правил, норм и гигиенических нормативов;
• соблюдение требований водоохранных зон, защитных зон объектов инженерной и транспортной инфраструктуры;
• соблюдение требований сохранения объектов культурного наследия и охраняемых природных территорий;
• обеспечение населенных пунктов объектами инженерной, транспортной и социальной инфраструктур, рекреационного и оздоровительного назначения, не ниже установленного градостроительными нормами и правилами уровня обслуживания населения для соответствующих типов населенных пунктов, а также объектами благоустройства территорий;
• создание условий для беспрепятственного доступа лиц с инвалидностью к объектам социальной инфраструктуры (жилым помещениям, общественным и производственным зданиям, строениям и сооружениям, объектам здравоохранения, культуры, спорта и другим объектам);
• обеспечение условий для участия органов самоуправления граждан, негосударственных некоммерческих организаций, средств массовой информации и граждан в обсуждении и принятии решений в области градостроительной деятельности.
Кроме того, юридические и физические лица при осуществлении градостроительной деятельности обязаны:
• сохранять благоприятную среду жизнедеятельности населения;
• обеспечивать соблюдение градостроительной документации, правил застройки населенных пунктов и территорий;
• соблюдать требования охраны окружающей среды, экологической безопасности, противопожарных и санитарных правил, норм и гигиенических нормативов;
• не совершать действия, оказывающие вредное воздействие на окружающую среду, объекты культурного наследия, городские, сельские ландшафты, объекты инженерной, транспортной и социальной инфраструктур, благоустройства территорий, затрагивающие законные интересы третьих лиц и препятствующие реализации прав собственников, владельцев или пользователей сопредельных земельных участков, объектов (конструкций) рекламы и информации, и иных объектов недвижимости;
• использовать земельные участки и иные объекты недвижимости с соблюдением градостроительных регламентов;
• выполнять предписания государственных органов, осуществляющих контроль за соблюдением законодательства о градостроительстве, градостроительных норм и правил;
• предоставлять специально уполномоченному государственному органу в области градостроительной деятельности, осуществляющему ведение государственного градостроительного кадастра и мониторинг объектов градостроительной деятельности, и организациям, проводящим техническую инвентаризацию объектов, достоверные сведения об изменении принадлежащих им объектов;
• предоставлять материалы градостроительной документации, в том числе материалы комплексных инженерных изысканий (за исключением градостроительной документации временных и хозяйственно-бытовых строений для сезонных работ, отдельно стоящих объектов, не превышающих трехсот кубических метров) соответствующим территориальным подразделениям специально уполномоченного государственного органа в области градостроительной деятельности.
Юридические и физические лица при осуществлении градостроительной деятельности могут нести и иные обязанности в соответствии с законодательством.
Какие объекты могут строить физические лица в качестве подрядчиков (без образования юридического лица)?
Физические лица в качестве подрядчиков могут осуществлять работы по:
1. строительству индивидуальных жилых домов этажностью не более двух этажей (без учета цокольного этажа), высотой не более 12 метров от поверхности земли и (или) общей площадью не более 500 квадратных метров;
2. строительству временных строений хозяйственно-бытовых помещений для сезонных работ и отгонного животноводства;
3. возведению хозяйственно-бытовых построек на территории индивидуальных приусадебных земельных участков, а также на земельных участках, выделенных для ведения коллективного садоводства, виноградарства и огородничества;
4. благоустройству на приусадебных земельных участках и на земельных участках, выделенных для ведения коллективного садоводства, виноградарства и огородничества, не требующего изменения действующих инженерных сетей;
5. строительству одноэтажных зданий и сооружений для торговых объектов, объектов общественного питания и бытового обслуживания, возводимых из сборно-разборных конструкций, общей площадью не более 500 квадратных метров;
6. строительству гаражей с боксами не более чем на две автомашины;
7. строительству малых архитектурных форм и ограждению территорий;
8. строительству открытых спортивных площадок, тротуаров, мощению вокруг зданий и сооружений;
9. строительству объектов (конструкций) рекламы и информации;
10. строительству технически несложных строений, предназначенных для личного пользования собственниками.
Существует ли общественной контроль в сфере градостроительства?
Да, существует. Общественный контроль в области градостроительной деятельности осуществляется в формах общественного обсуждения, общественной экспертизы и в иных формах, не противоречащих законодательству.
По результатам общественного контроля подготавливается итоговый документ, содержащий предложения, носящие информационный и рекомендательный характер.
Информация, рекомендации и предложения, изложенные в итоговом документе общественного контроля, рассматриваются органами государственного управления в области градостроительной деятельности в обязательном порядке и по ним принимаются соответствующие решения.
Какие правила установлены для застройки в населенных пунктах?
Правила застройки должны стимулировать и создавать возможность для применения и развития энергосберегающих, экологически безопасных, социально полезных технологий.
Правила застройки разрабатываются на основе схемы планировки территории и проектов планировки района (групп районов), генерального плана населенного пункта и градостроительных регламентов каждой территории.
Разрешительная документация на строительство объектов, выданная до введения в действие правил застройки, является действительной, за исключением случаев, когда не обеспечиваются требования безопасности населения.