“Ўзбекистон Республикасида тўсиқсиз туризм инфратузилмасини ривожлантириш ва уни рағбатлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–20-сон, 12.01.2024 й.) қабул қилинди
Қарорга кўра, 2024 йилдан:
• ногиронлиги бўлган шахсларнинг тўсиқсиз ҳаракатланиши учун маданий мерос объектларида уларга шикаст етказмаган ҳолда пандус, плинтус ва лифтлар ҳамда кўзи ожизлар учун маданий мерос объектларининг кичрайтирилган ўлчамдаги макетлари ўрнатилади ва улар тўғрисида Брайль алифбосидаги маълумотлар жойлаштирилади;
• темир йўл ва жамоат транспортларида ҳамда барча аэропорт, вокзал, автошоҳбекатларда ногиронлиги бўлган ва жисмоний имконияти чекланган шахслар учун шароитлар, махсус кўтарилиш пандуслари ва қулай зина тутқичлари ўрнатилади ҳамда кема аравачалари (ногиронлиги бўлган шахслар учун махсус аравача) қўйилади;
2027 йил 1 январга қадар:
• Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган 1000 нафар шахсга Ўзбекистон бўйлаб саёҳат қилиш харажатларининг 50 фоизи, бироқ 500 минг сўмдан ошмаган қисми;
• эшитиш қобилиятини йўқотган ногиронлиги бўлган шахслар учун сурдогидлар тайёрлаш курслари харажатларининг 50 фоизи қоплаб берилади.
2024 йил 1 апрелдан 2026 йил 1 апрелгача меҳмонхона хизматларини кўрсатувчи тадбиркорлар меҳмонхонанинг камида 3 та хонасини ногиронлиги бўлган шахслар ўриндиқли аравачадан фойдаланиши учун қулай тарзда жиҳозласа, шунингдек, эшитиши ва кўриши учун дисплей ҳамда овозли қурилмалар ўрнатса, уларга ҳар бир махсус жиҳозланган хона учун қуйидаги миқдорларда субсидия берилади:
• юлдузли тоифадаги меҳмонхоналарга – 2 миллион сўм;
• юлдузли тоифа олмаган меҳмонхоналарга – 1 миллион сўм.
Қарор билан Ногиронлиги бўлган шахслар учун тўсиқсиз туризм инфратузилмасини ривожлантириш ва уларнинг саёҳат қилишлари учун қулай шарт-шароитлар яратиш бўйича чора-тадбирлар дастури тасдиқланди.
Дастурда, жумладан, қуйидагилар назарда тутилган:
2024 йил 1 мартдан ногиронлиги бўлган шахслар учун Uzbekistan.travel ягона миллий туристик ахборот порталидан фойдаланиш имкониятини яратиш;
• республиканинг ҳар бир ҳудудида ногиронлиги бўлган болалар учун миллий ҳунармандчилик терапияси фаолиятини ташкил этиш;
• авиа, темир йўл ҳамда автобус билетларини харид қилиш бўйича онлайн платформаларда эшитиш ва кўриш бўйича ногиронлиги бўлган шахсларнинг тегишли эҳтиёжларига мувофиқ эълонлар учун тактил ҳамда овозли функцияли дисплейларни жорий қилиш.

• 364 количество просмотров
Принято Постановление Президента «О мерах по развитию инфраструктуры безбарьерного туризма и его стимулированию в Республике Узбекистан» (ПП №20 от 12.01.2024 года)
Согласно Постановлению, с 2024 года:
• для беспрепятственного передвижения лиц с инвалидностью на объектах культурного наследия устанавливаются пандусы, плинтусы и лифты без нанесения повреждения данным объектам, а также для слепых – макеты объектов культурного наследия в уменьшенном размере, с размещением на них сведений на азбуке Брайля;
• на железнодорожном и общественном транспорте, а также во всех аэропортах, на вокзалах, на автостанциях создаются условия и устанавливаются специальные подъемные пандусы и удобные лестничные поручни для лиц с инвалидностью и лиц с ограниченными физическими возможностями, а также предоставляются бортовые коляски (специальные коляски для лиц с инвалидностью);
До 1 января 2027 года будут покрыты:
• 50 процентов, но не более 500 тысяч сумов, расходов на путешествие по Узбекистану одной тысяче лиц с инвалидностью I и II группы в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте;
• 50 процентов расходов на курсы подготовки сурдогидов для лиц с инвалидностью, потерявших слух.
С 1 апреля 2024 года до 1 апреля 2026 года субъектам предпринимательства, оказывающим гостиничные услуги, выделяется субсидия в случае комфортного оснащения не менее трех номеров гостиницы для пользования креслами-колясками лицами с инвалидностью, а также установления дисплея и голосовых устройств для слухового и зрительного восприятия, за каждый специально оснащенный номер в следующих размерах:
• гостиницам, имеющим категорию звезды, – 2 миллиона сумов;
• гостиницам, не имеющим категорию звезды, – 1 миллион сумов.
Постановлением утверждена Программа мер по развитию инфраструктуры безбарьерного туризма для лиц с инвалидностью и созданию комфортных условий для их путешествий.
Программа предусматривает, в том числе:
• с 1 марта 2024 года создано Единый национальный туристский информационный портал Uzbekistan.travel для лиц с инвалидностью;
• организацию мероприятий по национальной ремесленной терапии для детей с инвалидностью в каждом регионе Республики;
• внедрение сенсорных и голосовых дисплеев для объявлений на онлайн-платформах по покупке авиабилетов, железнодорожных и автобусных билетов в соответствии с соответствующими потребностями лиц с нарушениями слуха и зрения.