Ташувчи йўловчиларга хизмат кўрсатишда улар олдида мажбуриятга эга ҳамда қонун олдида жавобгардир.
• Агар йўловчига бирор давлатга кириш муайян сабабларга ман этилган бўлса, ташувчи йўловчини орқага қайтариб ташиш билан боғлиқ ҳар қандай харажатларни ундан ундириш ҳуқуқига эга.
•  Йўловчининг кириш ман этилган манзилгача тўлаган ташиш учун тўловлари қайтариб берилмайди.
• Ташувчи белгиланмаган жойга келган багажни унинг эгаси турадиган жойга юбориши мумкин. Бунда ташувчи белгиланмаган жойга янглиш юборилган багаж билан боғлиқ жарималар ва бошқа тўловларни тўлаш учун жавобгарликни олмайди.
• Ташувчи эгаси топилмаган, талаб қилинмаган ёки янглиш юборилган багажни унинг эгаси номидан тегишли манзил пунктида техник текширув воситалари орқали олиб бориладиган божхона кўригидан ўтказиш учун тақдим этиши ва бундай багажни у жўнатилган манзилга етказиб бериши мумкин.
• Зарурат бўлса, ташувчига эгаси топилмаган, талаб қилинмаган ёки янглишиб юборилган багажнинг эгасини аниқлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Давлат хавфсизлик хизмати, Давлат божхона қўмитаси, шунингдек аэропортнинг ташишларни ташкил этиш хизмати вакиллари иштирокида багажни очишга рухсат берилади.
Ташувчининг мажбуриятлари
• ташувчи парвозларнинг йўналишлари ва жадвалларини, йўловчиларни ҳамда юкларни ташиш тарифларини, аэропортларда ва ҳаво кемасининг ичида хизмат кўрсатиш шартларини эълон қилиши ҳамда аҳолининг (мижозларнинг) эътиборига етказиш;
• транзит орқали учиб кетаётган йўловчиларга аэропортда вақтинча қолишлари мумкин бўладиган шароитларни яратиши;
• сутканинг тунги вақтида, зарурат бўлганда, оралиқ аэропортида ҳаво транспортида ташиш шартномасида белгиланган вақтдан кўпроқ ушланиб қолган халқаро транзит йўловчиларига тунаш учун вақтинчалик жойлашишлари мақсадида аэропортни тарк этишга рухсат бериш чораларини кўриши керак;
• Ўзбекистон Республикаси аэропортига олиб келинган йўловчига кириш ҳуқуқи ман этилган ҳолларда, Ўзбекистон Республикаси ҳудудидан олиб чиқиб кетиш.
Ташувчининг жавобгарлиги
Айбдорлик исботланган тақдирда ташувчи мулкий, моддий ва бошқа жавобгарлик учун:
• йўловчининг ўлими ёки соғлигининг ёмонлашувига олиб келган зарар учун, агар бу зарарнинг олдини олиш учун ташувчи барча зарур чораларни кўрганлигини ёки бундай чораларни кўришнинг иложи бўлмаганлигини исботлаб бера олмаса;
• рўйхатдан ўтказилган багаж ташишга қабул қилиб олинган пайтдан эътиборан то у қабул қилувчига берилгунига ёки бошқа ваколатли шахсга топширилгунига қадар унинг йўқолганлиги, камомади ёки унга етказилган зарар;
• ташувчи ташиш шартномасини бажаришда йўл қўйган нуқсонлар ёки ўзининг ходимлари томонидан уларнинг хизмат вазифаларини бажариш пайтида атайин қилинган хатти-ҳаракатлар;
• йўловчининг кузатувидв бўлган буюмларга етказилган зарар;
• қиймати эълон қилинган ҳолда ташиш учун қабул қилинган багажнинг, шунингдек йўловчи ёнидаги буюмларнинг йўқолганлигикамомади ёхуд уларга етказилган зарар;
• қиймати эълон қилинмаган ҳолда ташиш учун қабул қилинган багажнинг, шунингдек йўловчи ёнидаги буюмларнинг йўқолганлигикамомади ёхуд уларга етказилган, багаж ёки йўловчи ёнидаги буюмларнинг йўқолгани, камомади ва уларга етказилган зарар – Ўзбекистон Республикасининг халқаро шартномалари ҳамда фуқаролик қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда ва миқдорларда.
Агар ташиш бир неча ташувчилар томонидан амалга оширилса, багажга келтирилган зиён сабаби қайси ташувчининг участкасида содир бўлганлиги аниқланмаганда, жавобгарлик ҳар бир ташишда қатнашувчи ташувчининг ташиш участкасининг узунлигига қараб белгиланади.

• 8721 количество просмотров
• Если въезд пассажиру в какую-либо страну запрещён из-за несоблюдения им требований законодательства соответствующих государств или отсутствия необходимых документов, и перевозчику приходится нести расходы на его обратную транспортировку, перевозчик имеет право взыскать с пассажира транспортные расходы, связанные с его возвращением. При этом перевозчик может использовать неиспользованную часть билета пассажира для возмещения своих затрат.
• Платежи за перевозку до пункта назначения, в который пассажиру был запрещён въезд, не подлежат возврату.
• Перевозчик может отправить багаж, прибывший не в тот пункт, в место проживания его владельца. При этом перевозчик не несёт ответственности за штрафы и другие платежи, связанные с ошибочной отправкой багажа в неназначенный пункт.
• Перевозчик может передать незатребованный, невыясненный или ошибочно отправленный багаж для прохождения таможенного досмотра от имени владельца с использованием технических средств в соответствующем пункте назначения, а также доставить такой багаж в пункт, куда он должен был быть отправлен.
• При необходимости перевозчику разрешается вскрытие незатребованного, невыясненного или ошибочно отправленного багажа в целях установления его владельца с участием представителей Службы государственной безопасности Республики Узбекистан, Таможенного комитета при Министерстве экономики и финансов, а также службы организации перевозок аэропорта.
• публиковать и доводить до сведения населения (клиентов) маршруты и расписания полётов, тарифы пассажирских и грузовых перевозок, условия предоставления обслуживания в аэропортах и на борту воздушного судна;
• создать условия для временного пребывания пассажиров и их багажа, следующих транзитом;
• принять меры для получения транзитными пассажирами, задержанными в промежуточном аэропорту на срок, превышающий установленный в договоре перевозки, разрешения покинуть аэропорт в ночное время для временного размещения на ночлег;
• в случае отказа во въезде пассажиру, доставленному в аэропорт Республики Узбекистан, депортировать его с территории Республики Узбекистан.
Перевозчик несет ответственность за:
• вред, возникший вследствие смерти или повреждения здоровья пассажира при воздушной перевозке, если не докажет, что перевозчиком были приняты все необходимые меры, чтобы избежать вреда, или что такие меры невозможно было принять;
• утрату, недостачу зарегистрированного багажа или причинение ему ущерба с момента принятия его к перевозке и до выдачи принимающему лицу или другому уполномоченному лицу;
• недостатки, допущенные при выполнении договора перевозки, или за умышленные действия, совершенные его сотрудниками во время выполнения своих служебных обязанностей;
• причинение ущерба вещам, находившимся под наблюдением пассажира;
• утрату или недостачу багажа с объявленной ценностью, принятого к перевозке, - в размере объявленной ценности, а если перевозчик докажет, что объявленная ценность превышает действительную стоимость, - в размере действительной стоимости;
• утрату, недостачу или повреждение багажа, принятого к перевозке без объявленной ценности, а также вещей, находившихся при пассажире, - в порядке и размерах, определенных международными договорами и гражданским законодательством Республики Узбекистан.
Если перевозка осуществлялась несколькими перевозчиками и не установлено, на чьем участке багажу причинен ущерб, ответственность устанавливается исходя из длины участка перевозки каждого перевозчика, участвующего в перевозке.