• 46118 марта ўқилди
Кредит шартномаси бўйича бир томон – банк ёки бошқа кредит ташкилоти (қарз берувчи) шартномада назарда тутилган миқдор ва шартлар бўйича бошқа томонга (қарз олувчига) маблағ (кредит) беришни ва қарз олувчи олинган пул миқдорини қайтариш ва унга фоизлар тўлаш мажбуриятини олади.
► Кредит шартномаси ёзма шаклда тузилиши керак, унинг бир нусхаси қарз олувчига берилади.
Кредитнинг гаров таъминоти
• Гаров – бу қарздор ва кредитор (банк) ўртасидаги мажбуриятларни таъминлаш усули.
• Қарздор гаров билан таъминланган мажбуриятни бажармаган ёки лозим даражада бажармаган тақдирда кредитор (гаровга олувчи) бу мажбурият бўйича гаровга қўйилган мол-мулкнинг қийматидан бошқа кредиторларга қараганда имтиёзли суратда қаноатлантирилишига ҳақли.
• Гаров сифатида кўчмас мулк (уй, квартира, савдо дўкони), кўчар мулк (автомобиль, ускуналар) ва бошқа юқори ликвидли активлар (қимматли қоғозлар, заргарлик буюмлари) бўлиши мумкин.
• Гаровга қўйилган мулк асосий қарз қийматини қоплаши керак. Агар гаровга қўйилган мулк қиймати етарли бўлмаса, қўшимча гаров таъминоти тақдим этилади.
• Гаров закалат, ипотека, шунингдек ҳуқуқ гарови тарзида бўлиши мумкин.
• Гаровга қўйилган мол-мулк гаровга қўювчидан гаровга олувчи ихтиёрига бериладиган гаров – закалат деб эътироф этилади. Гаров нарсаси сифатида кўчмас мулк қўйилса ипотека ҳисобланади.
• Гаровга топширилган мол-мулк қарздорга ва бошқа шахсга тегишли бўлиши ҳам мумкин.
• Қарз олувчининг ягона турар жойи ҳисобланадиган уй-жой банклар томонидан гаров сифатида қабул қилинмайди, бундан ипотека кредити мустасно.
Кредитни қоплаш тартиби
Кредит бўйича ҳисобланган фоизлар ва асосий қарзлар банк ва қарз олувчи томонидан имзоланган кредит шартномасига илова қилинган жадвалга мувофиқ амалга оширилади.
Фоизларни тўлаш ва кредитни қайтариш қуйидаги манбалар ҳисобидан амалга оширилиши мумкин:
• иш ҳақи, пенсия ва бошқа даромадлар ҳисобидан пул маблағларини пул кўчириш йўли билан ўтказиш;
• банк кассасига нақд пул маблағларини киритиш;
• маблағларни нақд пулсиз шаклда банкдаги омонатлар қўйилган ҳисобварақлардан ўтказиш;
• банк пластик карталаридан нақд пулсиз тўловлар;
• қарз олувчининг (қарздорларнинг) иш берувчиси  томонидан пул маблағларини ўтказиш;
• қонун билан тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан.
Қарз олувчилар тўловни муддатидан олдин тўлашга ҳақли.
Кредитни қайтармаслик оқибатлари
• Фоиз ва асосий қарзни тўлашнинг ҳар бир кечиктирилган куни учун банк пеня ҳисоблайди.
• Агар қарздор кредитни қайтариш мажбуриятларини бажармаса, банк қарздорга гаровга қўйиладиган мулкка мажбурий ундирувни қаратиш тартиби бошлангани ҳақида хабар беради.

• 79526 количество просмотров
По кредитному договору одна сторона – банк или иная кредитная организация (кредитор) обязуется предоставить денежные средства (кредит) другой стороне (заемщику) в размере и на условиях, предусмотренных договором, а заемщик обязуется возвратить полученную денежную сумму и уплатить проценты.
Кредитный договор должен быть заключен в письменной форме, один экземпляр которого остается у заемщика.
Залоговое обеспечение кредита
• Залог – передача одним лицом другому имущества или права на него под обеспечение обязательства.
• Кредитор (залогодержатель) по обеспеченному залогом обязательству имеет право, в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения должником (залогодателем) обязательства, получить удовлетворение из стоимости заложенного залогодателем имущества преимущественно перед другими кредиторами.
• Залогом может послужить недвижимость (к примеру, дом, квартира, автомобиль, торговый магазин), движимое имущество (оборудование, техника) и иные высоколиквидные средства (ценные бумаги, ювелирные изделия).
• Залоговое имущество должно перекрывать своей стоимостью сумму основного долга. При недостаточности суммы предоставленного залога предоставляется дополнительное залоговое обеспечение.
• Залог может выступать в виде заклада, ипотеки, а также залога прав
• Закладом признается залог, при котором заложенное имущество передается от залогодателя в ведение залогодержателя.
• Ипотекой признается залог, предметом которого является недвижимое имущество.
• Имущество, передаваемое под залог, может принадлежать как должнику, так и другому лицу.
Порядок погашения кредитов
Начисленные проценты и основной долг по кредиту взыскиваются в соответствии с графиком, приложенным к кредитному договору, подписанному банком и заемщиком.
Погашение кредита осуществляется путем:
• перечисления средств в безналичной форме за счет заработной платы, пенсий, и других доходов;
• внесения наличных денег;
• перечисления денежных средств в безналичной форме со счетов по вкладам в банке;
• безналичной оплаты с банковских пластиковых карт;
• перечисления денежных средств работодателем заемщика (созаемщиков);
• за счет других источников, не запрещенных законодательством.
Заемщики вправе осуществить погашение основного долга досрочно, до наступления срока погашения.
Последствия неуплаты кредита
• За каждый просроченный день оплаты процентов и основного долга банк начисляет пеню.
• В случае неисполнения должником обязательств по погашению кредита банк вручает должнику извещение о начале процедуры принудительного взыскания на залог.