Ҳакамлик суди қарорни ижро этиш:
Ҳакамлик судининг ҳал қилув қарори мазкур ҳал қилув қарорида белгиланган тартибда ва муддатларда ихтиёрий ижро этилади.
Агар ҳакамлик судининг ҳал қилув қарорида ижро этиш муддати белгиланмаган бўлса, у дарҳол ижро этилиши керак.
• мажбурий
Агар ҳакамлик судининг ҳал қилув қарори ҳакамлик судининг ҳал қилув қарорида белгиланган муддатда ихтиёрий ижро этилмаган бўлса, у мажбурий ижро этилиши керак.
Ҳакамлик судининг ҳал қилув қарорини мажбурий ижро этиш қонунга мувофиқ, ваколатли суд берган ижро варақаси асосида амалга оширилади.
Ҳакамлик судининг ҳал қилув қарорини бекор қилиш асослари
• ҳакамлик битимининг қонунларда назарда тутилган асослар бўйича ҳақиқий эмаслиги;
• ҳакамлик суди ҳал қилув қарорининг ҳакамлик битимида назарда тутилмаган ёки унинг шартларига тўғри келмайдиган низо бўйича чиқарилганлигини ёхуд унда ҳакамлик битими доирасидан четга чиқувчи масалалар бўйича хулосалар мавжудлиги. Агар ҳакамлик судининг ҳакамлик битими билан қамраб олинадиган масалалар бўйича хулосаларини бундай битим билан қамраб олинмайдиган масалалар бўйича хулосаларидан ажратиб олиш мумкин бўлса, ҳакамлик суди ҳал қилув қарорининг фақат ҳакамлик битими билан қамраб олинмайдиган масалалар бўйича хулосалари бўлган қисми бекор қилиниши мумкин;
• ҳакамлик судининг ҳал қилув қарори ҳакамлик суди томонидан қўлланиладиган нормалар талаблари бузилган ҳолда чиқарилганлигини;
• ҳакамлик суди таркиби ёки ҳакамлик муҳокамаси қонун талабларига мувофиқ эмаслиги;
• ҳакамлик судининг ҳал қилув қарори ҳакамлик муҳокамаси тарафларининг қайси бирига қарши қабул қилинган бўлса, ўша тараф ҳакамлик судьяларини сайлаш (тайинлаш) тўғрисида ёки ҳакамлик судининг мажлиси бўладиган вақт ва жой ҳақида тегишли тарзда хабардор қилинмаганлигини ҳамда шу сабабли у ҳакамлик судига ўз тушунтиришларини тақдим этолмаганлиги.
Агар ҳакамлик суди томонидан кўриб чиқилган низо қонунларга мувофиқ ҳакамлик муҳокамасининг предмети бўлмаса, ҳакамлик судининг ҳал қилув қарори ваколатли суд томонидан бекор қилиниши керак.

• 17432 количество просмотров
Если в решении третейского суда срок исполнения не установлен, то оно подлежит немедленному исполнению.
• принудительно:
Если решение третейского суда не исполнено добровольно в установленный решением третейского суда срок, то оно подлежит принудительному исполнению.
Принудительное исполнение решения третейского суда осуществляется в соответствии с законодательством на основе выданного компетентным судом исполнительного листа.
Основания к отмене решения третейского суда:
• третейское соглашение является недействительным по основаниям, предусмотренным законодательными актами;
• решение третейского суда вынесено по спору, не предусмотренному третейским соглашением или не подпадающему под его условия, либо содержит выводы по вопросам, выходящим за пределы третейского соглашения. Если выводы третейского суда по вопросам, которые охватываются третейским соглашением, могут быть отделены от выводов по вопросам, которые не охватываются таким соглашением, то может быть отменена только та часть решения третейского суда, которая содержит выводы по вопросам, не охватываемым третейским соглашением;
• решение третейского суда вынесено с нарушением требований статей, применяемых со стороны третейского суда;
• состав третейского суда или третейское разбирательство не соответствовали положениям закона;
• сторона третейского разбирательства, против которой принято решение третейского суда, не была надлежащим образом уведомлена об избрании (назначении) третейских судей или о времени и месте заседания третейского суда и потому не могла представить третейскому суду свои объяснения.
Решение третейского суда подлежит отмене компетентным судом, если спор, рассмотренный третейским судом, не может быть предметом третейского разбирательства в соответствии с законодательными актами.