• 30607 марта ўқилди
Олий таълим муассасаларида талабалар билимини назорат қилиш оралиқ ва якуний назорат турларини ўтказиш орқали амалга оширилади.
Талабаларнинг билимини баҳолаш мезонлари
Талабаларнинг билими қуйидаги мезонлар асосида:
• талаба мустақил хулоса ва қарор қабул қилади, ижодий фикрлай олади, мустақил мушоҳада юритади, олган билимини амалда қўллай олади, фаннинг (мавзунинг) моҳиятини тушунади, билади, ифодалай олади, айтиб беради ҳамда фан (мавзу) бўйича тасаввурга эга деб топилганда — 5 (аъло) баҳо;
• талаба мустақил мушоҳада юритади, олган билимини амалда қўллай олади, фаннинг (мавзунинг) моҳиятни тушунади, билади, ифодалай олади, айтиб беради ҳамда фан (мавзу) бўйича тасаввурга эга деб топилганда — 4 (яхши) баҳо;
• талаба олган билимини амалда қўллай олади, фаннинг (мавзунинг) моҳиятни тушунади, билади, ифодалай олади, айтиб беради ҳамда фан (мавзу) бўйича тасаввурга эга деб топилганда — 3 (қониқарли) баҳо;
• талаба фан дастурини ўзлаштирмаган, фаннинг (мавзунинг) моҳиятини тушунмайди ҳамда фан (мавзу) бўйича тасаввурга эга эмас деб топилганда — 2 (қониқарсиз) баҳо билан баҳоланади.
Талабалар билимини баҳолаш 5 баҳолик тизимда амалга оширилади.
Талаба узрли сабабларга кўра оралиқ ва (ёки) якуний назорат турига кирмаган тақдирда ушбу талабага тегишли назорат турини қайта топширишга факультет деканининг фармойиши асосида рухсат берилади.
Оралиқ назорат
Оралиқ назорат семестр давомида ишчи фан дастурининг тегишли бўлими тугагандан кейин талабанинг билим ва амалий кўникмаларини баҳолаш мақсадида ўқув машғулотлари давомида ўтказилади.
Оралиқ назорат тури ҳар бир фан бўйича фаннинг хусусиятидан келиб чиққан ҳолда 2 мартагача ўтказилиши мумкин.
Семестр давомида ҳафтасига 2 академик соатдан (тиббиёт олий таълим муассасаларида 4 академик соатдан) кам бўлган фанлар бўйича оралиқ назорат тури ўтказилмайди.
Талабани оралиқ назорат тури бўйича баҳолашда, унинг ўқув машғулотлари давомида олган баҳолари инобатга олинади.
Оралиқ назорат тури бўйича талабанинг билимини баҳолаш ўқув машғулотларини олиб борган профессор-ўқитувчи томонидан амалга оширилади.
Тегишли ўқув йили якуни бўйича фанлар бўйича «3» (қониқарли) ёки «4» (яхши) ёхуд «5» (аъло) баҳо билан баҳоланган талаба кейинги курсга ўтказилади.
Якуний назорат
Талаба тегишли фан бўйича якуний назорат тури ўтказиладиган муддатга қадар оралиқ назорат турини топширган бўлишлари шарт.
Оралиқ назорат турини топширмаган, шунингдек ушбу назорат тури бўйича «2» (қониқарсиз) баҳо билан баҳоланган талаба якуний назорат турига киритилмайди.
Якуний назорат турини ўтказиш ва мазкур назорат тури бўйича талабанинг билимини баҳолаш ўқув машғулотларини олиб бормаган профессор-ўқитувчи томонидан амалга оширилади.
Тегишли фан бўйича ўқув машғулотларини олиб борган профессор-ўқитувчи якуний назорат турини ўтказишда иштирок этиши тақиқланади.
Якуний назорат турига кирмаган ёки киритилмаган, шунингдек ушбу назорат тури бўйича «2» (қониқарсиз) баҳо билан баҳоланган талаба академик қарздор ҳисобланади.
Бир кунда 1 тадан ортиқ фан бўйича якуний назорат тури ўтказилишига йўл қўйилмайди. Якуний назорат турларини ўтказиш камида 2 кун оралиғида белгиланиши лозим.
Академик қарздорликни топшириш муддатлари
3 тагача фандан академик қарздорлиги бўлган битирувчи курс бўлмаган талабаларга 1 ой муддат берилади.
Бунда баҳорги семестр натижалари академик қарздор талаба тегишли фан (фанлар) бўйича оралиқ ва (ёки) якуний назорат турларини янги ўқув йили бошида топширади.
Битирувчи курс талабаларига баҳорги семестр натижалари бўйича ўзлаштирмаган фандан (фанлардан) қайта топшириш учун якуний давлат аттестацияси бошлангунга қадар рухсат берилади.
Талабага оралиқ ва (ёки) якуний назорат турини қайта топшириш учун берилган муддат давомида талаба томонидан қайта топширишлар сони 2 мартадан кўп бўлмаслиги керак.
Иккинчи марта оралиқ ва (ёки) якуний назорат тури бўйича талабани баҳолаш махсус комиссия томонидан амалга оширилади.
Берилган муддат давомида мавжуд бўлган қарздорликни топшира олмаган талаба курсдан қолдирилади.
Фанлардан академик қарздорлиги 4 та ва ундан кўп бўлган талабаларга қайта топширишга рухсат берилмайди ва улар курсдан қолдирилади.
Курсда қолдирилган талаба фанни ўзлаштирмаган семестр бошидан тўлов-контракт асосида ўқишни давом эттиради.
Баҳолаш натижаларини кўриб чиқиш
Баҳолаш натижасидан норози бўлган талабалар факультет декани томонидан ташкил этиладиган Апелляция комиссиясига апелляция бериш ҳуқуқига эга.
Апелляция комиссияси таркибига талабани баҳолашда иштирок этмаган тегишли фан профессор-ўқитувчилари орасидан комиссия раиси ва камида 4 нафар аъзо киритилади.
Талаба баҳолаш натижасидан норози бўлган тақдирда, баҳолаш натижаси эълон қилинган вақтдан бошлаб 24 соат давомида апелляция бериши мумкин. Талаба томонидан берилган апелляция Апелляция комиссияси томонидан 2 кун ичида кўриб чиқилиши лозим.
Талабанинг апелляциясини кўриб чиқишда талаба иштирок этиш ҳуқуқига эга.
Апелляция комиссияси талабанинг апелляциясини кўриб чиқиб, унинг натижаси бўйича тегишли қарор қабул қилади. Қарорда талабанинг тегишли фанни ўзлаштиргани ёки ўзлаштира олмагани кўрсатилади.

• 30604 количество просмотров
Контроль знаний студентов в высших учебных заведениях осуществляется путем проведения промежуточных и финальных видов контрольных.
Критерии оценки знаний студентов:
Знания студентов основаны на следующих критериях:
• студент принимает самостоятельные выводы и решения, творчески мыслит, ведет независимое наблюдение, может применять на практике полученные знания, понимает, знает сущность науки (предмета), рассказывает и иммет понятия о науке (предмете) — оценивается на 5 (отлично);
• студент ведет самостоятельное наблюдение, может применять полученные знания на практике, понимает суть науки (предмета), знает, выражает, рассказывает, а также имеет представление о науке (предмете) — оценивается на 4 (хорошо);
• студент может применять полученные знания на практике, понимает суть науки (предмета), знает, выражает, рассказывает, а также имеет представление о науке (предмете) — оценивается на 3 (удовлетворительно);
• при не освоении студентом программы предмета, не понимания сути науки (предмета) и не имении представления о науке (предмете) — оценивается на 2 (неудовлетворительно).
Оценка знаний студентов осуществляется по 5 бальной системе.
Если студент по уважительной причине не явился на промежуточный и (или) итоговый вид контроля, повторная сдача вида контроля данному студенту разрешается по распоряжению декана факультета.
Промежуточный контроль:
Промежуточные контрольные проводятся в течение семестра во время учебных занятий для оценки знаний и практических навыков студента после завершения соответствующего раздела рабочей программы предмета.
Промежуточный контроль можно проводить до 2 раз по каждому предмету, в зависимости от характера предмета.
Не проводится промежуточный контроль по предметам, по которым проводятся менее 2 академических часов в неделю в течение семестра (4 академических часа в медицинских высших учебных заведениях).
При оценке студента по типу промежуточного контроля учитываются его оценки, полученные в ходе обучения.
Оценка знаний студента по типу промежуточного контроля осуществляется профессором-преподавателем, проводившим обучение.
По окончании соответствующего учебного года студент, оцениваемый по предметам на «3» (удовлетворительно), «4» (хорошо) или «5» (отлично), переводится на следующий курс.
Итоговый контроль:
Студент обязан пройти промежуточный контроль по соответствующему предмету до срока проведения итогового контроля.
Студент, не сдавший промежуточный вид контроля, а также оцененный по данному типу контроля на «2» (неудовлетворительно), не допускается на итоговую контрольную.
Проведение итогового вида контроля и оценка знаний студента по данному виду контроля осуществляется профессором-преподавательем, не проводиашим учебные занятия.
Профессору-преподавателю, проводившему учебные занятия по соответствующей дисциплине, запрещается участвовать в проведении итогового вида контроля.
Студент, на явившийся или не допущенный на итоговую контрольную, а также оцененный на «2» (неудовлетворительно) по данному типу контроля, является академическим должником.
Не допускается проведение итогового вида контроля по более чем 1 предмету в день. Проведение итоговых видов контроля должно быть определено не менее чем через 2 дня.
Сроки сдачи академического долга:
В случаях, когда  студенты, невыпускного курса, им еют академическую задолженность до 3-х предметов, дается срок до  1-го месяца. При этом, по результатам весеннего семестра, студент, имеющий академическую задолженность, пересдает промежуточные и (или) итоговые виды контроля в начале нового учебного года.
Выпускникам курсов, по не освоенным предметам (предметам) по результатам весеннего семестра, разрешается пересдача до начала итоговой государственной аттестации.
В течение срока, предоставленного студенту для повторной сдачи промежуточного и (или) итогового вида контроля, количество повторных экзаменов студентом должно быть не более 2-х раз.
Во второй раз промежуточный и (или) итоговый контрольный тур и оценка студента проводится специальной комиссией.
Студент, не сумевшый сдать имеющуюся задолженность за указанный период отстраняется от курса.
Студентам, имеющим академическую задолженность по 4 предметам и более, повторная сдача не разрешается и они отстраняются от курса.
Студент, оставленный на курсе, продолжает обучение в соответствии с учебным планом, утвержденным для соответствующего семестра этого учебного года, на платно-контрактной основе с начала семестра, в котором не освоил предмет (предметы).
Апелляция:
Студенты, недовольные результатами оценки, имеют право подать апелляцию в Апелляционную комиссию, которая создается деканом факультета.
В состав апелляционной комиссии включаются председатель комиссии и не менее четырех членов из числа преподавателей соответствующих дисциплин, не участвующих в оценке студента.
В случае неудовлетворенности результатом оценки студент может подать апелляцию в течение 24 часов с момента объявления результатов оценки. Апелляция, поданная студентом, должна быть рассмотрена апелляционной комиссией в течение 2 дней.
Студент имеет право участвовать при рассмотрении апелляции студента.
Апелляционная комиссия рассматривает апелляцию студента и принимает соответствующее решение по ее результатам. В решении указывается, освоение или неосвоение студентом соответствующего предмета.