• 34139 марта ўқилди
Пора олиш, яъни давлат органи, давлат иштирокидаги ташкилот ёки фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органи мансабдор шахсининг ўз хизмат мавқеидан фойдаланган ҳолда содир этиши лозим ёки мумкин бўлган муайян ҳаракатни пора бераётган шахснинг манфаатларини кўзлаб бажариши ёки бажармаслиги эвазига шахсан ўзи ёки воситачи орқали қонунга хилоф эканлигини била туриб, моддий қимматликлар олиши ёхуд мулкий манфаатдор бўлиши - жиноий жавобгарликка сабаб бўлади.
• такроран, хавфли рецидивист ёки илгари ушбу Кодекснинг 211 ёки 212-моддаларида назарда тутилган жиноятларни содир этган шахс томонидан;
• кўп миқдорда;
• тамагирлик йўли билан;
• бир гуруҳ мансабдор шахслар томонидан олдиндан тил бириктириб содир этилган бўлса - 5 йилдан 10 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
Агар пора олиш:
• жуда кўп миқдорда;
• уюшган гуруҳ манфаатларини кўзлаб содир этилган бўлса - 10 йилдан 15 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
Пора бериш, яъни давлат органи, давлат иштирокидаги ташкилот ёки фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органи мансабдор шахсига мазкур мансабдор шахснинг ўз хизмат мавқеидан фойдаланган ҳолда содир этиши лозим ёки мумкин бўлган муайян ҳаракатни пора берган шахснинг манфаатларини кўзлаб бажариши ёки бажармаслиги эвазига қонунга хилоф эканлигини била туриб бевосита ёки воситачи орқали моддий қимматликлар бериш ёки уни мулкий манфаатдор этиш - жиноий жавобгарликка сабаб бўлади.
Башарти, шахсга нисбатан пора сўраб товламачилик қилинган бўлса ва ушбу шахс жиноий ҳаракатлар содир этилганидан кейин бу ҳақда 30 сутка мобайнида ўз ихтиёри билан арз қилса, чин кўнгилдан пушаймон бўлиб, жиноятни очишда фаол ёрдам берган бўлса, у жавобгарликдан озод этилади.

• 68389 количество просмотров
Получение взятки, то есть заведомо незаконное принятие должностным лицом государственного органа, организации с государственным участием или органа самоуправления граждан лично или через посредника материальных ценностей либо извлечение имущественной выгоды за выполнение или невыполнение в интересах дающего взятку определенного действия, которое должностное лицо должно было или могло совершить с использованием своего служебного положения, - наказывается Уголовным Кодексом РУз.
• повторно, опасным рецидивистом или лицом, ранее совершившим преступления, предусмотренные статьями 211 или 212 Уголовного кодекса;
• в крупном размере;
• путем вымогательства;
• по предварительному сговору группой должностных лиц - наказывается лишением свободы от 5 до 10 лет.
Также получение взятки:
• в особо крупном размере;
• в интересах организованной группы, - наказывается лишением свободы от 10 до 15 лет.
Дача взятки, то есть заведомо незаконное предоставление должностному лицу государственного органа, организации с государственным участием или органа самоуправления граждан лично или через посредника материальных ценностей или имущественной выгоды за выполнение или невыполнение в интересах давшего взятку определенного действия, которое должностное лицо должно было или могло совершить с использованием своего служебного положения, - наказывается штрафом или ограничением свободы от 2 до 5 лет либо лишением свободы до 5 лет.
• повторно, опасным рецидивистом или лицом, ранее совершившим преступления, предусмотренные статьями 210 или 212 Уголовного кодекса;
• в крупном размере - наказывается лишением свободы от 5 до 10 лет.
Также дача взятки
Лицо, давшее взятку, освобождается от ответственности, если в отношении него имело место вымогательство взятки и это лицо в течение 30 суток после совершения преступных действий добровольно заявило о случившемся, чистосердечно раскаялось и активно способствовало раскрытию преступления.