Ариза берувчи Ёшлар ишлари Агентлиги томонидан ажратиладиган субсидия олиш учун исталган давлат хизматлари марказига мурожаат қилади ёки Ягона интерактив давлат хизматлари порталида давлат хизматидан электрон тарзда фойдаланиш учун рўйхатдан ўтади.
Бунда бир нафар ариза берувчига ажратиладиган ушбу субсидиянинг миқдори ўқитиш харажати учун ажратиладиган субсидиянинг жами миқдорини қўшган ҳолда базавий ҳисоблаш миқдорининг 50 бараваридан ошмаслиги лозим.
Ўқиш харажатлари учун субсидия олишда:
• агар ариза 16 ёшга тўлмаган ногиронлиги бўлган боланинг қонуний вакили томонидан берилса, унинг шахсий идентификация рақами (ЖШШИР) ва боланинг қонуний вакили эканлигини тасдиқловчи ҳужжат;
• нодавлат таълим ташкилоти томонидан ариза берувчини ўқитиш тўғрисида шартноманинг электрон нусхаси («pdf» ёки «jpg» форматда). Шартномада нодавлат таълим ташкилотининг номи, СТИР, банк ҳисобварағи, жойлашган манзили, ариза берувчи ўқишни истаган касб-ҳунар тури ёки таълим йўналиши, ўқиш муддати, ўқишнинг бир ойлик ва умумий тўлов миқдори кўрсатилиши лозим.
Яшаш ва транспорт харажатлари учун субсидия олишда:
• транспорт харажатларини қоплаш сўралганда — йўл харажатларини тасдиқловчи ҳужжатларнинг электрон нусхалари (агар мавжуд бўлса, «pdf» ёки «jpg» форматда);
• яшаш харажатларини қоплаш сўралганда — ижара шартномаси ва унинг солиқ органларида ҳисобга қўйилганлиги ҳақидаги билдиришноманинг электрон нусхаси (агар мавжуд бўлса, «pdf» ёки «jpg» форматда).
• Ариза берувчидан юқорида кўрсатилмаган маълумотлар ва ҳужжатларни тақдим қилишни талаб қилиш қатъиян тақиқланади.
• Тақдим этилган ҳужжатлардаги маълумотларнинг тўғрилиги ва ҳаққонийлиги учун ариза берувчи жавобгар ҳисобланади.
Ариза Ёшлар ишлари Агентлиги томонидан ўн беш иш кунида кўриб чиқилади ҳамда қуйидаги шартлар тўлиқ бажарилганда, ариза берувчи субсидия ажратишнинг кейинги босқичига ўтади.
Субсидия ажратилишининг Схемасида кўрсатилган қолган барча талаблари билан танишиб чиқишингиз мумкин.
Ногиронлиги бўлган ёшларга асбоб-ускуналар ва меҳнат қуролларини харид қилиш учун субсидия ажратиш (бунда бир нафар ариза берувчига ажратиладиган субсидиянинг миқдори базавий ҳисоблаш миқдорининг 50 бараваридан ошмаслиги лозим)
Ариза берувчи субсидия олиш учун исталган давлат хизматлари марказига мурожаат қилади ёки Ягона интерактив давлат хизматлари порталида давлат хизматидан электрон тарзда фойдаланиш учун рўйхатдан ўтади.
Бундай мурожаат ариза берувчи тадбиркорлик субъекти ёки ўзини ўзи банд қилган шахс сифатида давлат рўйхатидан ўтгандан бошлаб 180 кун давомида амалга оширилиши лозим.
Ариза берувчининг мурожаатига асосан давлат хизматлари маркази ходими ариза берувчининг номидан, ЯИДХП орқали мурожаат қилинганда эса — ариза берувчи мустақил равишда сўровномани электрон тарзда тўлдиради ва қуйидаги ҳужжатларни илова қилади:
• касбга тайёрлаш, қайта тайёрлаш, малака ошириш, тадбиркорлик ва касб-ҳунарга ўргатиш курсларини муваффақиятли тугатганлигини тасдиқловчи махсус сертификат («pdf» ёки «jpg» форматда).

• 25468 количество просмотров
Заявитель обращается в любой Центр государственных услуг или регистрируется на Едином портале интерактивных государственных услуг для получения субсидии, выделенной Агентством по делам молодежи.
При этом размер субсидии, выделяемой одному абитуриенту, при сложении суммы субсидии на учебных расходов, не должен превышать 50-кратный размер базовой расчетной величины.
При получении субсидии на оплату обучения:
• если заявление подает законный представитель ребенка с инвалидностью в возрасте до 16 лет, его личный идентификационный номер (ПИНФЛ) и документ, подтверждающий, что он является законным представителем ребенка;
• электронная копия договора на обучение поступающего в негосударственную образовательную организацию (в формате pdf или jpg). В договоре указываются наименование негосударственной образовательной организации, ИНН, расчетный счет, местонахождение, направление обучения, по которой хочет обучиться абитуриент, продолжительность обучения и общая сумма оплаты.
При получении субсидии на проживание и транспортные расходы:
• При требовании возмещения транспортных расходов — электронные копии документов, подтверждающие дорожные расходы (при наличии, в формате «pdf» или «jpg»);
• При требовании возмещения расходов на проживание - электронная копия договора аренды и уведомление о его постановке на учет в налоговых органах (при наличии в формате "pdf" или "jpg").
• Категорически запрещается требовать от заявителя предоставления сведений и иных документов, не указанных выше.
• Заявитель несет ответственность за достоверность сведений в представленных документах.
Вы можете проверить все остальные требования, указанные в Схеме выделения субсидий.
Выделение субсидии на приобретение необходимого оборудования и принадлежностей для труда для молодых инвалидов (при этом размер субсидии, выделяемой одному заявителю, не должен превышать 50-кратного размера БРВ)
Для получения субсидии заявитель обращается в любой Центр государственных услуг или регистрируется на Едином портале интерактивных государственных услуг.
Такое обращение должно быть подано в течение 180 дней со дня государственной регистрации заявителя в качестве субъекта предпринимательства или индивидуального предпринимателя.
На основании заявления сотрудник Центра государственных услуг действует от имени заявителя, а при обращении через ЕПИГУ заявитель самостоятельно заполняет анкету в электронном виде и прикладывает следующие документы:
• специальный сертификат, подтверждающий успешное прохождение курсов профессиональной подготовки, переподготовки, повышения квалификации, обучение предпринимательству (в формате pdf или jpg).