Нотариус фуқаронинг тирик эканлиги фактини унинг шахсий илтимосига кўра ва унинг иштирокида тасдиқлайди.
Ҳизматни олиш учун зарур бўлган хужжатлар:
2. Фуқаронинг ёзма аризаси.
3. Вояга етмаган шахснинг тирик эканлиги фактини тасдиқлаш унинг қонуний вакиллари (ота-онаси, фарзандликка олганлар, васийлар, ҳомийлар), шунингдек уни ўз ҳомийлигига олган ташкилотнинг ёзма илтимосига кўра амалга оширилади:
• Бундай ваколатини тасдиқловчи ҳужжат.
Нотариал ҳаракат иштирокчилари:
Бир тараф:
• Мурожаат этувчи/ёки/ Мурожаат этувчи ва унинг қонуний вакили.
• Ҳомийлигига олган ташкилотнинг вакили.
• Васийлик ва ҳомийлик органларининг ходими. (зарур ҳолларда)
Ҳизматни олиш нарҳи:
• Давлат божи.
• Нотариал харакатларни амалга оширишга доим масалалар юзасидан тушунтиришлар бериш учун.
• Нотариал тасдиқланадиган ҳужжатлар лойиҳаларини тузиш учун.
• Расмий бланка учун тўлов.
Бошқа шартлар:
• Нотариус фуқаронинг тирик эканлиги фактини унинг шахсий илтимосига кўра ва унинг иштирокида тасдиқлайди.
• Вояга етмаган шахснинг тирик эканлиги фактини тасдиқлаш унинг қонуний вакиллари (ота-онаси, фарзандликка олганлар, васийлар, ҳомийлар), шунингдек уни ўз ҳомийлигига олган муассасалар ва ташкилотларнинг илтимосига кўра амалга оширилади.

• 2034 количество просмотров
Нотариус удостоверяет факт нахождения гражданина в живых по личной просьбе гражданина и в его присутствии.
3. Удостоверение факта нахождения в живых несовершеннолетнего совершается по письменной просьбе его законных представителей (родителей, усыновителей, опекунов, попечителей), а также организации, под попечительством которой он находится:
• Документ, подтверждающий такие полномочия.
• Нотариус удостоверяет факт нахождения гражданина в живых по личной просьбе гражданина и в его присутствии.
• Удостоверение факта нахождения в живых несовершеннолетнего производится по просьбе его законных представителей (родителей, усыновителей, опекунов, попечителей), а также учреждений и организаций, на попечении которых находится несовершеннолетний.