Ер олган ёшларга 100 млн сўмгача кредит ажратилади
Туман ҳокимликлари захирасидаги 60 минг гектар ер майдони электрон онлайн аукцион савдоларига қўйилиб, деҳқон хўжаликларини ташкил этиш учун устувор равишда 1-иловага мувофиқ ёшларга ижарага берилади ҳамда қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштиришдан сотишгача бўлган занжирни қамраб олувчи қуйидаги янги тизим жорий этилади:
• бир ой муддатда 60 минг гектар ер майдонини ижарага бериш бўйича электрон онлайн аукцион савдолари «E-auksion» электрон савдо платформаси орқали «маҳалла еттилиги»нинг тавсияси билан шакллантириладиган рўйхатга киритилган ёшлар ўртасида ўтказилади. Бунда:
• ер майдонларини ижарага бериш бўйича электрон онлайн аукцион савдолари ғолибларига ер участкаси нархини 10 йил муддатга тенг улушларда фоизсиз бўлиб-бўлиб тўлашга рухсат берилади;
• закалат пули базавий ҳисоблаш миқдорининг 1 баравари миқдорида белгиланди.
Талабгорларга:
• сабзавот, картошка, полиз экинлари, гул, кўкатлар, маккажўхори дони, дуккакли ва мойли экинлар етиштиришга суғориладиган экин майдонлари;
• боғдорчилик-узумчилик йўналишлари учун кўп йиллик дарахтзорлар ёки самарасиз боғлар ер майдонлари;
• доривор ўсимликлар етиштириш, чорвачилик йўналишлари учун чорва озуқаси экинларини етиштиришга мўлжалланган, лалми, бўз, яйлов ва янги ўзлаштирилган ер майдонлари 30 йил муддатгача кичик лотларда «бир массив — бир маҳсулот» тамойили асосида ижарага берилади.
• Бунда, электрон онлайн аукцион савдоларида 1 нафар талабгор иштирок этган тақдирда, истисно тариқасида, аукцион ўтказилган ҳисобланади ҳамда ушбу имтиёзли шартлар асосида ўтказиладиган аукцион савдоларида ёшларга ер майдонини фақат бир маротаба ижарага олишга рухсат берилади.
Талабгорларга ажратиладиган ер майдонлари ўлчамлари «маҳалла еттилиги» таклифига кўра аниқланади.
Ер майдонларини электрон онлайн аукцион савдолари орқали ижарага олган ёшлар «Темир дафтар», «Аёллар дафтари», «Ёшлар дафтари»дан чиқарилмайди ва улар учун қонунчиликда белгиланган барча имтиёз ва преференциялар сақлаб қолинади.
Қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштиришдан сотишгача бўлган занжирни қамраб олувчи янги тизим бўйича талабгорларга қуйидаги қўллаб-қувватлаш чоралари жорий этилди:
• Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 15 декабрдаги «Мева-сабзавотчилик соҳасини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш, тармоқда кластер ва кооперация тизимини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги ПҚ-52-сон қарорида назарда тутилган шартларда ва маблағлар доирасида талабгорларга тижорат банклари томонидан 7 йилгача муддатга 100 млн сўмгача кредит ажратилади. Бунда, қарор доирасида барча турдаги кредитларни «маҳалла еттилиги»нинг кафиллиги асосида ажратишга рухсат берилади ҳамда улар кредитларнинг натижадорлиги учун тенг жавобгар бўлади;
• талабгорларга мини-техника, уруғ ва кўчат харидига «Ёшлар дафтари» жамғармасидан 5 миллион сўмдан субсидия, Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгаларини қўллаб-қувватлаш жамғармасидан — 33 млн сўмгача кредит ажратилади.

• 9710 количество просмотров
60 тысяч гектаров земельных площадей, находящихся в резерве районных хокимиятов, будут выставлены на электронные онлайн-аукционные торги и переданы в аренду молодежи для организации дехканских хозяйств, а также будет внедрена нижеследующая новая система, охватывающая цепочку от производства сельскохозяйственной продукции до ее реализации:
• электронные онлайн-аукционные торги по передаче в аренду 60 тысяч гектаров земельных площадей будут проводиться среди молодежи, включенной в список (претенденты), который будет сформирован по рекомендации «махаллинской семерки», посредством электронной торговой платформы «E-auksion».
• победителям электронных онлайн-аукционных торгов по передаче в аренду земельных площадей будет разрешено выплачивать в беспроцентную рассрочку стоимость земельного участка в течение 10 лет в равных долях;
• размер задатка определяется в однократном размере БРВ.
Внедрены следующие меры поддержки претендентов по новой системе, охватывающей цепочку от производства до реализации сельскохозяйственной продукции:
• выделение претендентам коммерческими банками в рамках условий и средств, предусмотренных в постановлении Президента, кредитов в размере до 100 млн сумов на срок до 7 лет
При этом, в рамках постановления, будет разрешено выделение всех видов кредитов на основе поручительства «махаллинской семерки», которая будет нести равноценную ответственность за результативность кредитов;
• выделение претендентам на закупку мини-техники, семян и рассады субсидии в размере 5 млн сумов - из Фонда «Молодежной тетради», кредитов в размере до 33 млн сумов - из Фонда поддержки фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель;
• посредством 167 «агроцентров» на местах будут организованы услуги поставки семян, рассады, внесения минеральных удобрений, мини-техники и агрономов с привлечением частного сектора, к закупке выращенной продукции будут прикреплены переработчики и экспортеры.
Претендентам будут переданы в аренду сроком до 30 лет в малых лотах на основе принципа «один массив – одна продукция».
Молодежь, получившая в аренду земельные площади посредством электронных онлайн-аукционных торгов, из «Железной тетради», «Женской тетради» и «Молодежной тетради» не исключается, и все установленные для нее законодательством льготы и преференции будут сохранены.