• 12970 марта ўқилди
Темир йўл чипталарини махсус кассаларда ва вокзалларда сотиб олиш мумкин. Чипталарни расмийлаштириш йўловчининг шахсини тасдиқловчи ҳужжат асосида амалга оширилади.
• Чипталарни электрон шаклда ҳам сотиб олиш мумкин. Бунинг учун ҳаволага ўтинг.
• Чипталарни электрон шаклда сотиб олишда тегишли бланк тўлдирилади ва тўлов онлайн амалга оширилади.
Чипталарни сотилиши бошланиши:
• вокзал кассаларида - поездларни кетишидан 45 кун олдин;
• поезд кассаларида ва бошқасига ўтиб бўлмайдиган вагонларда - поезд кетишидан 24 соат олдин;
• оралиқ поезд станцияларида - поездда бўш ўрин борлиги маълум бўлган пайтдан, лекин поезд келишидан 1 соат олдин кечикмасдан.
Чипталарни қўлда сотилишига йўл қўйилмайди!
• Чипталар поезднинг белгиланган манзилгача бўлган муддатига амал қилади .
• Шаҳарлараро қатнов чипталари уларни чипта кассалари томонидан берилган кун мобайнида ҳақиқий ҳисобланади.
Йўловчини вагонга ўтқазганда вагон кузатувчиси чиптани, унда кўздан кечиришдан ўтганлиги тўғрисида белгининг мавжудлигини, шунингдек йўловчи шахсини тасдиқловчи ҳужжатни текшириши шарт.
Чипта бутун сафар давомида сақланиши ва текширувчиларга тақдим қилиниши керак
Кассаларда чипта сотиб олишда устунликка эга фуқаролар
• 10 ёшгача (бу ёшга тўлган) болали йўловчиларга;
• йўлланмалар чипта кассасига тақдим қилинган ҳолда йўлланмалар бўйича санатория-курорт даволанишига бораётган 10 ёшдан катта касал болаларни кузатиб бораётган йўловчиларга;
• тасдиқланган телеграф чақируви билан кетаётган шахсларга;
• Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ва Вазирлар Маҳкамасининг масъул ходимларига;
• Ўзбекистон Республикаси ИИВ, ДХХ, Ўзбекистон Республикаси Президенти Давлат хавфсизлик хизмати ходимларига, Ўзбекистон Республикаси темир йўлларда юк ва йўловчилар ташиш хавфсизлигини назорат қилиш давлат инспекцияси, прокуратура, Ўзбекистон Республикаси ФВВ, Адлия вазирлиги хизматчиларига, хизмат кўрсатиш ҳудудлари доирасида ёки хизмат сафари гувоҳномаларида кўрсатилган станцияларгача хизмат ишлари юзасидан кечиктириб бўлмайдиган йўлга чиқишларда тиббиёт ходимларига, ветеринария ва санитария назорати ходимларига;
• авария ёки ёнғинни бартараф этиш учун сафарбар қилинган «Саноатгеоконтехназорат» давлат инспекцияси, «Ўздавнефтгазинспекция», газ назорати, газ, кимё, нефть, нефтни қайта ишлаш ва нефть-кимё саноати, геология хизматчиларига тақдим қилинади.
Кассаларида навбатсиз чипта олиш ҳуқуқига эга бўлган шахслар
• Совет Иттифоқи Қаҳрамонлари ва учинчи даражадаги Шон-шуҳрат, «Ўзбекистон Қаҳрамони», «Соғлом авлод учун» орденлари ва «Шуҳрат» медали билан тақдирланган шахслар;

• 50732 количество просмотров
Железнодорожный билет можно приобрести в билетных кассах и на вокзалах. Оформление билета производится на основании документа, удостоверяющего личность пассажира.
Билет также можно приобрести электронно по ссылке.
Для приобретения электронного билета необходимо заполнить форму на сайте и произвести онлайн оплату.
Продажа билетов начинается:
• в кассах - за 45 суток до отправления поездов;
• в кассах пассажирских поездов и беспересадочных вагонов - за 24 часа до отправления поезда;
• на промежуточных железнодорожных станциях - с момента получения сведений о наличии свободных мест в поезде, но не позднее чем за 1 час до прибытия поезда.
• Перепродажа билетов между гражданами не допускается.
• Билеты действительны на время следования поезда до пункта назначения.
• Пригородные билеты действительны на выезд в течение дня их выдачи билетными кассами.
• При посадке пассажиров проводник обязан проверить билет, наличие отметки о прохождении досмотра, а также документ, удостоверяющий личность пассажира.
• Билет должен храниться в течение всего времени поездки и предъявляться контролерам.
• При продаже билета с пассажира дополнительно взимаются комиссионные сборы
Лица, обладающие преимущественным правом на приобретение билетов в кассах:
• пассажиры с детьми до 10 лет (включительно), а также пассажиры, сопровождающие больных детей старше 10 лет, следующих на санитарно-курортное лечение по путевкам, предъявляемым в билетную кассу;
• лицам, следующим по телеграфному заверенному вызову;
• ответственным работникам Администрации Президента и Правительства Республики Узбекистан;
• сотрудникам МВД, СГБ, работникам Госинспекции по надзору за безопасностью железнодорожных перевозок, прокуратуры, МЧС, Минюста, медицинским работникам, работникам ветеринарного и санитарного надзора при неотложных поездках по делам службы в пределах обслуживаемых ими районов или до станций, указанных в командировочных удостоверениях;
• работникам Государственных инспекций «Саноатгеоконтехназорат», «Узгоснефтегазинспекция», газовой, химической, нефтяной, нефтеперерабатывающей и нефтехимической промышленности, геологии, командированным на ликвидацию аварии и пожаров. Подробно по ссылке.