• 38480 марта ўқилди
Ўзбекистон Республикасида фуқаролик шахснинг давлат билан ўзаро ҳуқуқлари, мажбуриятлари ва жавобгарлиги йиғиндисида ифодаланадиган ҳамда инсон қадр-қиммати, асосий ҳуқуқлари ва эркинликларини эътироф этиш ҳамда ҳурмат қилишга асосланадиган доимий сиёсий-ҳуқуқий алоқасини белгилайди.
Ўзбекистон Республикасининг фуқаролиги қуйидаги ҳолларда олинади
• туғилганлик бўйича;
• бола фарзандликка олинганда;
• Ўзбекистон Республикасининг фуқаролигига қабул қилиш ва уни тиклаш натижасида.
• Ўзбекистон Республикасининг фуқаролиги Ўзбекистон Республикасининг халқаро шартномаларида ва Қонунда назарда тутилган бошқа асосларга кўра ҳам олиниши мумкин.
Фуқароликда тенглик
• Ўзбекистон Республикасида Ўзбекистон Республикасининг бутун ҳудуди учун ягона фуқаролик ўрнатилади. Қорақалпоғистон Республикасининг фуқароси айни бир вақтда Ўзбекистон Республикасининг фуқароси ҳисобланади.
• Ўзбекистон Республикасининг фуқаролиги, у қандай асосларда олинганлигидан қатъи назар, ҳамма учун тенгдир.
• Ўзбекистон Республикаси фуқаролари жинси, ирқи, миллати, тили, дини, ижтимоий келиб чиқиши, эътиқоди, шахсий ва ижтимоий мавқеидан қатъи назар, қонун олдида тенгдир.
• Ўзбекистон Республикасида ҳар бир инсон фуқаро бўлиш ҳуқуқига эгадир. Ҳеч ким Ўзбекистон Республикасининг фуқаролигидан маҳрум қилиниши, бундан ушбу Қонунда назарда тутилган ҳоллар мустасно, ёки фуқароликни ўзгартириш ҳуқуқидан маҳрум қилиниши мумкин эмас.
• Ўзбекистон Республикаси ўз фуқароларининг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишни Ўзбекистон Республикаси ҳудудида ҳамда унинг ҳудудидан ташқарида амалга оширади.
Қуйидагилар Ўзбекистон Республикасининг фуқароси ҳисобланади
• 1992 йил 28 июль ҳолатига кўра Ўзбекистон Республикасида доимий яшаган, чет давлат фуқароси бўлмаган ва Ўзбекистон Республикасининг фуқароси бўлиш истагини билдирган шахс;
• Ўзбекистон ҳудудида яшаган ва 1992 йил 28 июлга қадар ўқиш учун Ўзбекистондан ташқарига чиқиб кетган ҳамда узлуксиз равишда таълим олган ёхуд ҳарбий хизматни ўтаган ва ўқиш ёки ҳарбий хизмат тугаганидан кейин 1 йил ичида Ўзбекистонга қайтиб келган ҳамда Ўзбекистон Республикасида доимий пропискадан ўтган шахс, башарти унинг чет давлат фуқаролиги мавжуд бўлмаса;
• Қонун кучга кирган кунда Ўзбекистон Республикасининг фуқаролигига эга бўлган шахс;
• Қонунга мувофиқ Ўзбекистон Республикасининг фуқаролигини олган шахс.
• 2005 йил 1 январга қадар Ўзбекистон Республикасида доимий яшаш жойи бўйича рўйхатга олинган ҳамда муқаддам чет давлат фуқаролигида бўлмаган шахс хоҳиш билдирган тақдирда, Ўзбекистон Республикасининг фуқароси деб тан олинади.
• Ўзини Ўзбекистон Республикасининг фуқароси деб тан олиш тўғрисидаги ариза билан мурожаат қилган кунга қадар Ўзбекистон Республикасида камида ўн беш йил доимий яшаб келаётган ва мазкур давр мобайнида чет давлат фуқаролигида бўлмаган шахс Ўзбекистон Республикасининг фуқароси деб тан олинади.
• Ота-онасидан бири (ёлғиз отаси ёки онаси) Ўзбекистон Республикасининг фуқароси деб тан олинган, чет давлат фуқаролигини қабул қилмаган ва Ўзбекистон Республикасида яшаб келаётган бола хоҳиш билдирган тақдирда, Ўзбекистон Республикасининг фуқароси деб тан олинади.
• Назарда тутилган фактларни тасдиқловчи ҳужжатлар мавжуд бўлмаган тақдирда, ариза берувчи ушбу фактларни суд тартибида аниқлаши мумкин.
Ўзбекистон Республикасининг фуқаролигига қабул қилиш қуйидаги ҳолларда амалга оширилади, агар у
• чет давлат фуқаролигидан чиқишни расмийлаштирган бўлса;
• фуқаролиги бўлмаган шахсга яшаш гувоҳномаси олинган кундан эътиборан ва Ўзбекистон Республикасининг фуқаролигига қабул қилиш тўғрисидаги илтимоснома билан мурожаат қилган кунга қадар Ўзбекистон Республикаси ҳудудида узлуксиз 5 йил давомида доимий яшаб келаётган бўлса;
Фуқароликни олиш учун тақдим этиладиган ҳужжатлар
• яшаш гувоҳномаси ёки фуқаролиги бўлмаган шахснинг ID-картаси;
• илтимосномада ариза берувчи боласини кўрсатиб ўтган тақдирда, боланинг туғилганлик тўғрисидаги гувоҳномаси ва яшаш гувоҳномаси (мавжуд бўлса), бунда 14 ёшдан 18 ёшгача бўлган боланинг нотариал тартибда тасдиқланган розилиги олинади;
• тирикчиликнинг қонуний манбалари мавжудлигини тасдиқловчи ҳужжат (жисмоний шахснинг даромади ҳақидаги маълумотнома, солиқ инспекциясидан берилган жисмоний шахснинг даромади бўйича солиқ декларацияси, иш жойидан ойлик иш ҳақи кўрсатилган маълумотнома, пенсия тайинланганлиги ҳақида маълумотнома, алимент тўланиши ҳақида маълумотнома, кредит ташкилотига қўйилган маблағи мавжудлиги ҳақидаги ҳисобварағи кўрсатилган ҳолда берилган маълумотнома, ариза берувчи кимнинг қарамоғида бўлса, шу шахснинг даромадлари ҳақида маълумотнома, шунингдек, бошқа қонуний даромадларини тасдиқловчи ҳужжат);
• давлат божи тўланганлиги тўғрисидаги ҳужжат.
Давлат тилини мулоқот қилиш учун зарур даражада билишини тасдиқловчи ҳужжат ваколатли орган томонидан идоралараро маълумот алмашинуви тизими орқали олинади.
Ўзбекистон Республикасининг фуқаролиги масалаларига оид материалларни кўриб чиқишни тугатиш асослари.

• 38474 количество просмотров
Гражданство в Республике Узбекистан определяет постоянную политико-правовую связь лица с государством, выражающуюся в совокупности их взаимных прав, обязанностей и ответственности и основанную на признании и уважении достоинства, основных прав и свобод человека.
Гражданство Республики Узбекистан приобретается
Гражданство Республики Узбекистан может быть приобретено и по иным основаниям, предусмотренным международными договорами Республики Узбекистан.
Равное гражданство
• В Республике Узбекистан устанавливается единое для всей территории Республики Узбекистан гражданство. Гражданин Республики Каракалпакстан является одновременно гражданином Республики Узбекистан.
• Гражданство Республики Узбекистан является равным для всех независимо от оснований его приобретения.
• Граждане Узбекистана равны перед законом без различия пола, расы, национальности, языка, религии, социального происхождения, убеждений, личного и общественного положения.
• В Узбекистане каждый человек имеет право на гражданство. Никто не может быть лишен гражданства Республики Узбекистан, за исключением случаев, предусмотренных Законом, или права изменить гражданство.
• Республика Узбекистан осуществляет защиту прав, свобод и законных интересов своих граждан на территории Республики Узбекистан и за ее пределами.
Гражданином Республики Узбекистан является
• лицо, постоянно проживавшее в Республике Узбекистан по состоянию на 28 июля 1992 года, не являющееся гражданином иностранного государства и изъявившее желание стать гражданином Республики Узбекистан;
• лицо, проживавшее на территории Узбекистана и до 28 июля 1992 года выехавшее за пределы Узбекистана на учебу и непрерывно обучавшееся либо проходившее военную службу и возвратившееся в Узбекистан в течение одного года после окончания учебы или военной службы и постоянно прописавшееся в Республике Узбекистан при условии отсутствия у него гражданства иностранного государства;
• лицо, имеющее гражданство Республики Узбекистан на день вступления в силу Закона;
• лицо, которое приобрело гражданство Республики Узбекистан в соответствии с Законом.
• При отсутствии документов, подтверждающих факты, заявитель может установить данные факты в судебном порядке;
Общий порядок приема в гражданство Республики Узбекистан, если лицо
• оформило выход из гражданства иностранного государства;
• владеет государственным языком в пределах, необходимых для общения.
Необходимые документы для приобретения гражданства
Вместе с ходатайством о приеме в гражданство Республики Узбекистан в общем порядке по форме согласно представляются следующие документы:
• вид на жительство или ID-карта для лица без гражданства;
• в случае, если заявитель указал в ходатайстве своего ребенка, свидетельство о рождении и вид на жительство этого ребенка (при наличии), при этом берется заверенное в нотариальном порядке согласие ребенка в возрасте от 14 до 18 лет;
• документ, подтверждающий наличие законных источников существования (справка о доходах физического лица, налоговая декларация о доходах физического лица, выданная налоговой инспекцией, справка с места работы с указанием месячной заработной платы, справка о назначении пенсии, справка об уплате алиментов, справка о наличии средств, размещенных лицом в кредитных организациях, с указанием счета, справка о доходах лица, на иждивении которого находится заявитель, а также иные документы, подтверждающие законные доходы);
• документ об уплате государственной пошлины.
Документ, подтверждающий знание государственного языка на уровне, необходимом для общения, берется уполномоченным органом из системы межведомственного обмена данными.