• 3788 marta o'qildi
Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan koronavirus infeksiyasi tarqalishi asoratlarini kamaytirish, bemorlarga samarali tibbiy xizmat ko‘rsatishni tashkil etish maqsadida davlat tibbiyot muassasalarida 5 mingdan ortiq o‘rin-joylar zaxirasi yaratildi.
2020-yil 1 sentyabrga qadar nodavlat tibbiyot tashkilotlariga shoshilinch profilaktika va epidemiyaga qarshi choralar ko‘rilishini talab qiluvchi yuqumli kasalliklar qatoriga kiritilgan koronavirus infeksiyasi bilan kasallangan bemorlarga tibbiy xizmat ko‘rsatishga ruxsat byerildi. Bunda, tibbiy xizmat ko‘rsatishni faqat Sog‘liqni saqlash vazirligi va nodavlat tibbiyot tashkilotlari o‘rtasida tuzilgan shartnomalarga muvofiq amalga oshiriladi.
Shuningdek, quyidagilar belgilandi:
• koronavirus infeksiyasi bilan kasallangan bemorlarga tibbiy xizmat ko‘rsatish uchun nodavlat tibbiyot tashkilotlari Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan tanlov (tendyer) o‘tkazmasdan aniqlanadi;
• nodavlat tibbiyot tashkilotlarining koronavirus infeksiyasi bilan kasallangan bemorlarga tibbiy xizmat ko‘rsatish bilan bog‘liq xarajatlari Moliya vazirligi huzuridagi Inqirozga qarshi kurashish jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan qoplanadi;
• epidemiologik vaziyatdan kelib chiqib, zarurat yuzaga kelganda Maxsus komissiya qaroriga asosan koronavirus infeksiyasini aniqlashda nodavlat tibbiyot tashkilotlari bilan kelishilgan holda ularning laborator-diagnostika xizmatlaridan foydalaniladi;
• nodavlat tibbiyot tashkilotlari bino-inshootlarining dezinfeksiya vositalari bilan tizimli ravishda ishlov berilishini ta’minlash va dezinfeksiya tadbirlarini to‘liq amalga oshirish uchun yetarli miqdorda dezinfeksiya vositalari zaxirasini yaratiladi.

• 10432 количество просмотров
Министерством здравоохранения создан резерв свыше 5 тысяч койко-мест в государственных медицинских учреждениях.
Негосударственным медицинским организациям разрешено оказывать медицинские услуги больным, зараженным коронавирусной инфекцией, отнесенной к числу инфекционных заболеваний, требующих принятия экстренных профилактических и противоэпидемиологических мер, в порядке исключения, на срок до 1 сентября 2020 года. При этом, оказание медицинских услуг, разрешено исключительно на основе договоров, заключенных между Министерством здравоохранения и негосударственными медицинскими организациями.
• определение Министерством здравоохранения негосударственных медицинских организаций, оказывающих медицинские услуги больным, зараженным коронавирусной инфекцией, осуществляется, в порядке исключения, без проведения конкурса (тендера);
• расходы негосударственных медицинских организаций, связанные с оказанием медицинских услуг больным, зараженным коронавирусной инфекцией, покрываются за счет средств Антикризисного фонда при Министерстве финансов;
• исходя из эпидемиологической обстановки, при возникновении необходимости, на основе решения Специальной комиссии, по согласованию с негосударственными медицинскими организациями для определения коронавирусной инфекции используются их лабораторно-диагностические услуги;
• обеспечена обработка дезинфекционными средствами зданий и сооружений негосударственных медицинских организаций на системной основе и созданы в необходимом количестве резервы дезинфекционных средств для полноценного проведения дезинфекционных мероприятий.