The Ministry of Internal Affairs (MIA) of Uzbekistan, MIA of Karakalpakstan, Departments of Internal Affairs of the regions and Tashkent city issue and extend the validity period of exit visas from Uzbekistan (exit, exit-entry) for the following categories of foreign citizens ( and members of their families) not specified in an above list of individuals who issue and extend visas from MFA.
a) employees of permanent representations of firms and companies accredited in the State Committee of Uzbekistan on investments, upon the presence of documents confirming the accreditation of the employee of the representative office;
The visa is issued on the basis of the application of a permanent representation of the foreign firm or company.
b) employees of foreign banks or other financial organizations registered in Uzbekistan in accordance with the procedure established by law, if there are documents confirming the inclusion of a foreign citizen into the staff of a foreign Bank or other financial organization;
The visa is issued on the basis of an application of a foreign Bank or other financial institution.
c) employees of joint ventures and enterprises with 100% foreign investment, employees of foreign firms registered or accredited in Uzbekistan, after obtaining a work permit of the Agency for Foreign
Labor Migration, unless otherwise provided by bilateral and multilateral intergovernmental agreements;
The visa is issued on the basis of the application of the enterprise.
d) officials and specialists of foreign companies involved in the implementation of investment projects.
Visas are issued on the basis of application of the heads of ministries, departments and economic associations of Uzbekistan