• 16666 marta o'qildi
Bank omonati (depozit) – milliy yoki xorijiy valyutadagi pul summasi bo‘lib, bank va mijoz o‘rtasida kelishilgan muddatlarda pulni foizlar yoki ustamalar bilan yoxud bunday shartlarsiz qaytarish sharti bilan beriladi.
• Bank omonati ochish uchun bankka faqat shaxsni tasdiqlovchi hujjat  taqdim etiladi.
• Bank omonati shartnomasi bank va mijozlar o‘rtasida yozma shaklda tuzilib, bir nusxasi omonatchida qoladi.
• Har qanday muomalaga layoqatli shaxs o‘z nomiga yoki boshqa shaxs nomiga omonat ochishi mumkin.
• Omonatning eng kam va eng ko‘p miqdorlari har bir bank tomonidan mustaqil o‘rnatiladi.
Omonatlar bo‘yicha foizlar to‘lash
• Omonatlar bo‘yicha to‘lanadigan foiz stavkalari miqdori bank tomonidan o‘rnatiladi.
• Agar bank omonati shartnomasida boshqacha holat ko‘rsatilmagan bo‘lsa, bank talab qilib olingungacha bo‘lgan omonatlarga to‘lanadigan foiz miqdorlarini o‘zgartirish huquqiga ega. Bank har bir omonatchiga omonat bo‘yicha foizlarning kamayganligi to‘g‘risida xabar berishga majbur.
• Muddatli va jamg‘arib boriladigan omonatlar bo‘yicha bank omonati shartnomasida belgilangan foizlar miqdori bank tomonidan bir tomonlama kamaytirilishi mumkin emas.
• Bank omonati summasiga foizlar summa bankka kelib tushgan kundan bir kun o‘tib hisoblab boriladi va omonatchiga qaytarish yoxud boshqa asoslarga ko‘ra omonatchi hisobidan echib olish kuniga qadar (shu kunni ham qo‘shgan holda) hisoblanadi.
Omonatni to‘ldirish tartibi
• Qo‘shimcha summalar naqd va naqd pulsiz ko‘rinishda omonat qo‘yilgan valyutada qabul qilinadi.
• Omonatga qo‘shimcha mablag‘larni qabul qilishda omonatchi bankka jamg‘arma daftarchasi va shaxsni tasdiqlovchi hujjatni taqdim etishi lozim.
Omonatni muddatidan oldin qaytarish
• Agar omonatchi omonatni muddatidan oldin yoxud bank omonati shartnomasida ko‘rsatilgan holatlar yuz berishidan oldin qaytarib olmoqchi bo‘lsa, bu haqda bankni talab qilib olish rejalashtirilayotgan sanadan 1 oydan kechiktirmagan holda ogohlantirishi lozim.
• Mazkur talabdan “Talab qilib olingungacha” bo‘lgan omonatlar bundan mustasno. Shundan kelib chiqib, agar muddatidan oldin talab qilib olish zaruriyati kelib chiqsa, omonatchi bankni bu haqida ogohlantirishi lozim.
• Omonatni muddatidan oldin qaytarib olish haqidagi ariza omonat ochilgan bank bo‘linmasiga topshiriladi. Ariza bilan birga shaxsni tasdiqlovchi hujjat hamda omonat daftarchasi ham topshiriladi.
• Agar omonat summasi va unga to‘langan foizlar omonatchiga to‘liq berilsa, omonat daftarcha omonat bo‘yicha mablag‘larni bergan bank filialida qoladi.
Omonat qoldig‘i, kirim-chiqim operatsiyalari, omonat muddati tugashi haqidagi ma’lumotlar, shuningdek boshqa zarur ma’lumotni omonatchi mobilь ilovadan foydalangan holda yoki o‘rnatilgan infokiosklar yordamida yoxud Internet tarmog‘ida bankning veb-saytida ochilgan shaxsiy kabinetiga kirib olishi mumkin.

• 23939 количество просмотров
Банковский вклад (депозит) - сумма денег в национальной или иностранной валюте, передаваемая на условиях ее возврата с процентами или надбавками либо без таковых по первому требованию или в срок, согласованный между клиентом и банком.
Для открытия банковского вклада банку представляется только  документ, удостоверяющий личность.
Договор банковского вклада между вкладчиками и банком заключается в письменной форме, один экземпляр которого остается вкладчику.
Любое лицо может внести вклад на свое имя и имя другого лица.
Минимальный и максимальный размеры вклада устанавливаются каждым банком самостоятельно.
Выплата процентов по вкладу:
Размер процентных ставок, выплачиваемых по вкладам, устанавливается банками.
В соответствии с договором банковского вклада, банк вправе изменять размер процентов, выплачиваемых на вклады до востребования. При этом, банк обязан сообщить каждому вкладчику об уменьшении размера процентов по вкладу.
Размер процентов по сберегательным и срочным вкладам, не может быть односторонне уменьшен банком.
Проценты на сумму банковского вклада начисляются, начиная со дня, следующего за днем ее поступления в банк, по день, предшествующий ее возврату вкладчику либо ее списанию со счета вкладчика по иным основаниям.
Пополнение вклада:
Дополнительные суммы принимаются в наличной и безналичной формах, в валюте внесенного вклада.
При приеме во вклад дополнительных средств вкладчик обязан представить банку сберегательную книжку и документ, удостоверяющий личность.
Досрочный возврат вклада:
В случае, если вкладчик намерен потребовать возврата вклада, до истечения срока либо до наступления иных обстоятельств, указанных в договоре банковского вклада, он обязан не позднее чем за один месяц до предполагаемой даты изъятия уведомить банк о своем намерении. Исключением в данном случае является вклад «до востребования».
Исходя из этого, если возникла потребность досрочного возврата вклада, вкладчик должен предварительно оповестить банк о досрочном возврате вклада.
Заявление о досрочном возврате вклада подается в отделении банка, где был внесен вклад. Одновременно с заявлением представляется документ, удостоверяющий личность вкладчика (паспорт, ID-карта), и сберегательная книжка.
Если сумма вклада и начисленные по нему проценты выдаются вкладчику полностью, сберегательная книжка остается в филиале банка, выдавшем средства по вкладу.
Сведения о вкладе вкладчик может получить, воспользовавшись приложением, разработанным обслуживающим банком, через мобильный телефон, либо персональный кабинет (веб-сайт банка).