• 7073 marta o'qildi
Yo‘lovchi yoki bagajni tashish yuzasidan tashuvchiga nisbatan da’vo qo‘zg‘atishdan oldin uning oldiga talab qo‘yilishi shart, aviatsiya halokati natijasida yo‘lovchining o‘limi yoki sog‘lig‘iga zarar etishi bilan bog‘liq hollar bundan mustasno.
Talab qo‘yish tartibi
• tashuv bir tashuvchi tomonidan amalga oshirilganda – talabgorning xohishiga ko‘ra jo‘nab ketish yoki etib kelish joyida;
• tashuv bir nechta tashuvchi tomonidan amalga oshirilganda – bagaj tashishning buzilishi bo‘yicha, talabgorning xohishiga ko‘ra, birinchi yoki oxirgi tashuvchiga;
• yo‘lovchining sog‘lig‘iga ziyon etganda yoki o‘limiga sabab bo‘lganda – ziyon etkazish holati sodir bo‘lgan yo‘nalish hududida tashuvni amalga oshirgan tashuvchiga nisbatan qo‘yiladi.
Ichki tashishlar bo‘yicha talab qo‘yish muddatlari
Ichki tashuvlar bo‘yicha tashuvchiga talablar 6 oy ichida qo‘yilishi mumkin, jarima to‘lashga oid talablar esa – 45 kun.
Ko‘rsatilgan muddat hisobi:
• qo‘l yuki, yuk yoki pochta kamomadini yoxud etkazilgan zararni qoplash, shuningdek qo‘l yuki, yuk yoki pochta kechiktirilganligi uchun qo‘yiladigan talablar bo‘yicha — ular berilgan kundan boshlab;
• yo‘qotilgan yuk badalini qoplash haqidagi talablar bo‘yicha — yuk etkazib berish uchun mo‘ljallangan muddatdan 10 kun o‘tgach;
• yo‘qotilgan qo‘l yuki yoki pochta badalini qoplash haqidagi talablar bo‘yicha — etkazib berish muddati o‘tgandan so‘ng;
• boshqa barcha hollarda — talab qilish uchun asos bo‘la oladigan voqea ro‘y bergan kundan e’tiboran boshlanadi.
Talab qilish muddati tugaganidan so‘ng ham, agar tashuvchi ko‘rsatilgan sabab uzrli deb hisoblasa, talablarni ko‘rib chiqish uchun qabul qilishga haqlidir.
Tashish shartnomasi havo tashuvchisi tomonidan buzilganda tegishli dalolatnoma tuziladi.
Talab bevosita yo‘lovchi tomonidan qo‘yiladi, uning o‘limi yoki sog‘lig‘i yomonlashganda – boshqa vakolatli shaxs tomonidan. Bunda havo transporti bilan yo‘lovchi va bagajni tashish bo‘yicha shartnoma tuzilganligi hamda tashish shartnomasi buzilganligi faktini tasdiqlovchi hujjatlarni taqdim etish lozim.
Xalqaro tashuvlar bo‘yicha e’tiroz (talab) bildirish muddati
Xalqaro tashuvlar bo‘yicha tashuvchiga e’tiroz (talab)lar:
• bagaj olingan kundan 7 kun ichida;
• tovar olingan kundan 14 kun ichida;
• kechikkan vaqtdan 21 kun (qabul qilib olingan kunni hisobga olgan holda) ichida;
• havo kemasi belgilangan joyga etib kelgan kundan yoki bagaj (yuk) yo‘qotilgan holat bo‘yicha tashuv bekor qilingan kundan 2 yil ichida bildiriladi.
Havo transporti tomonidan tashish shartnomasi buzilganda tegishli dalolatnoma tuziladi.
Talablarni ko‘rib chiqish muddatlari
Tashuvchi talabni ko‘rib chiqishi va talabgorni ariza qanoatlantirilganligi yoki rad etilganligi to‘g‘risida quyidagi muddatlarda ogohlantirishi lozim:
• oddiy tashuvlarda 3 oy ichida;
• to‘g‘ridan to‘g‘ri aralash tashuvlar yoki bir nechta tashuvchilar qatnashgan tashuv bo‘yicha talabga nisbatan–6 oy
• jarima to‘lash bo‘yicha talabga nisbatan – 45 kun
Da’vo muddati va sudlovga taalluqlilik
Havo tashuvidan kelib chiqadigan da’volar tashuvchiga havo kemasi belgilangan joyga etib kelgan yoki kelishi lozim bo‘lgan kundan yoxud tashish shartnomasi bekor qilingan kundan boshlab 3 yildan kechikmay, da’vogarning xohishiga ko‘ra, tashuvchi joylashgan joy bo‘yicha, agent yordamida tashish shartnomasi tuzilgan bo‘lsa, agentlik joylashgan joydagi tegishli sudda ko‘riladi.
Tashuvchi aviakompaniyaning xarakatlaridan norozi bo‘lsangiz, quyidagi tashkilotlarga elektron ravishda murojaat qilishingiz mumkin:
• Parvozlarning xavfsizligini nazorat qilish davlat inspektsiyasi (murojaat uchun ushbu havolaga o‘ting)

• 7070 количество просмотров
До предъявления к перевозчику иск, необходимо предъявить к нему претензии, связанного с перевозкой пассажира или багажа, за исключением случаев, связанных со смертью или повреждением здоровья пассажира в результате авиационного происшествия.
Порядок предъявляления претензий:
• в пункте отправления или назначения по усмотрению заявителя претензии – при выполнении перевозки одним перевозчиком;
• первому либо последнему перевозчику по усмотрению заявителя по нарушению перевозки багажа – при выполнении перевозки несколькими перевозчиками претензии;
• перевозчику, выполнявшему перевозку на участке маршрута, на котором возникло причинение вреда – в случае смерти или повреждения здоровья пассажира.
Срок предъявления претензий по внутренним перевозкам:
Претензии к перевозчику при внутренних перевозках могут быть предъявлены в течение 6 месяцев, а претензии об уплате штрафа – 45 дней.
Указанный срок исчисляется:
• по претензиям о возмещении за недостачу или повреждение багажа, груза или почты, а также за просрочку в доставке багажа, груза или почты – со дня их выдачи;
• по претензиям о возмещении за утрату груза – по истечение 10 дней после окончания срока доставки;
• по претензиям о возмещении за утрату багажа или почты с момента истечения срока доставки;
• во всех остальных случаях – со дня наступления события, послужившего основанием для предъявления претензии.
Перевозчик вправе принять к рассмотрению претензии по истечению срока, если признает уважительной причину пропуска претензионного срока.
При нарушении договора перевозки воздушным транспортом составляется соответствующий акт.
Претензии предъявляются непосредственно пассажиром, в случае его смерти или ухудшения его здоровья – другим правомочным лицом. При этом необходимо представить документы, подтверждающие факт заключения договора перевозки пассажира и багажа воздушным транспортом, и акт о нарушении договора перевозки воздушным транспортом.
Срок предъявления возражений (претензий) по международным перевозкам:
Возражения (претензии) к перевозчику по международным перевозкам могут быть предъявлены в течение:
• 7 дней со дня получения багажа;
• 14 дней со дня получения товаров;
• 21 дня (включительно день получения) в случае опоздания;
• 2 лет со дня прибытия воздушного судна в место назначения или со дня прекращения перевозки в случае утраты багажа (груза).
Сроки рассмотрения претензий:
Перевозчик обязан рассмотреть претензию и уведомить заявителя об удовлетворении или отклонении ее в течение:
• 3 месяцев - в отношении обычных перевозок;
• 6 месяцев – в отношении претензии по перевозке в прямом смешанном сообщении или в которой участвуют несколько перевозчиков;
• 45 дней – в отношении претензии об уплате штрафа.
Исковая давность и подсудность:
Иски к перевозчику, вытекающие из воздушной перевозки, предъявляются не позднее 3 лет со дня прибытия воздушного судна к месту назначения или со дня, когда воздушное судно должно прибыть, либо со дня прекращения перевозки по выбору истца: по месту нахождения перевозчика, по месту, где он имеет агентство, посредством которого заключен договор перевозки, в соответствующем суде места назначения.