• 27233 marta o'qildi
Yuridik yordam ko‘rsatish to‘g‘risidagi bitim(shartnoma) advokat va yuridik yordam so‘ragan shaxs o‘rtasida tuziladi.
Shartnoma advokat tomonidan taqdim etiladi va oddiy yozma shaklda tuziladi.
Shartnoma shartlari tomonlar kelishuvi asosida belgilanadi. Advokat tomonidan huquqiy maslahatlar berilganda, arizalar, shikoyatlar va boshqa hujjatlar yozib berilganda, shartnoma tuzish talab etilmaydi.
Yuridik yordam ko‘rsatish to‘g‘risidagi bitimning (shartnomaning) muhim shartlari
• topshiriqni bajarishni ishonchli vakil sifatida o‘z zimmasiga olgan advokat haqidagi, uning guvohnomasi rekvizitlari ko‘rsatilgan holdagi ma’lumotlar;
• ko‘rsatilayotgan yuridik yordam uchun ishonch bildiruvchi shaxs (himoya ostidagi shaxs) tomonidan haq to‘lash shartlari;
• advokatning topshiriqni bajarish bilan bog‘liq xarajatlarini kompensatsiya qilish tartibi va miqdori;
• topshiriqni bajarishni o‘z zimmasiga olgan advokat javobgarligining miqdori va xususiyati.
Ishonch bildiruvchi shaxs (himoya ostidagi shaxs) tomonidan advokatga to‘lanadigan haq va advokatning topshiriqni bajarish bilan bog‘liq xarajatlarini kompensatsiya qilish yuridik yordam ko‘rsatish to‘g‘risidagi bitimda (shartnomada) nazarda tutilgan tartibda hamda muddatlarda tegishli advokatlik tuzilmasining kassasiga kirim qilinishi yoki advokatlik tuzilmasining bankdagi hisobvarag‘iga o‘tkazilishi shart.

• 29834 количество просмотров
Соглашение (договор) об оказании юридической помощи заключается между адвокатом и лицом, обратившимся за юридической помощью.
Договор заключается в письменной форме и представляется адвокатом.
Условия договора устанавливаются по соглашению сторон. При даче юридических консультаций, составлении заявлений, жалоб и других документов со стороны адвоката, заключение договора не требуется.
Существенные условия соглашения (договора) об оказании юридической помощи:
• сведения об адвокате, принявшем исполнение поручения в качестве поверенного, с указанием реквизитов его удостоверения;
• условия выплаты доверителем (подзащитным) вознаграждения за оказываемую юридическую помощь;
• порядок и размер компенсации расходов адвоката, связанных с исполнением поручения;
• размер и характер ответственности адвоката, принявшего исполнение поручения.
Вознаграждение, выплачиваемое адвокату доверителем (подзащитным), и компенсация адвокату расходов, связанных с исполнением поручения, подлежат обязательному внесению в кассу соответствующего адвокатского формирования или перечислению на банковский счет адвокатского формирования в порядке и сроки, которые предусмотрены соглашением (договором) об оказании юридической помощи.