• 29257 marta o'qildi
Umumiy harbiy majburiyat - fuqarolarning O‘zbekiston Respublikasini himoya qilishga majburiy harbiy tayyorgarligidan iborat bo‘ladi hamda O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari safini to‘ldirishni va ularning rezervini tayyorlashni ta’minlash maqsadida joriy etiladi.
Harbiy xizmatga majburlar - Qurolli Kuchlarning rezervi yoki zaxirasidagi shaxslardir.
Harbiy xizmatchilar - haqiqiy harbiy xizmatdagi O‘zbekiston fuqarolaridir.
Umumiy harbiy majburiyat
• fuqarolarni harbiy xizmatga tayyorlashni;
• harbiy xizmatga chaqirishni (kirishni);
• chaqiruv yoki kontrakt bo‘yicha harbiy xizmat o‘tashni;
• rezervdagi xizmatni;
• muqobil xizmatni;
• harbiy ro‘yxatdan o‘tish qoidalariga rioya etishni;
• favqulodda vaziyatlarda yoki O‘zbekiston Respublikasiga qarshi harbiy tajovuz bo‘lgan taqdirda aholini muhofaza etish tadbir-choralarini qamrab oladi.
Harbiy xizmatga majbur bo‘lmagan shaxslar - turli sabablarga ko‘ra harbiy ro‘yxatga olinmagan yoki harbiy ro‘yxatdan chiqarilgan, shu jumladan iste’fodagi shaxslar.
Umumiy harbiy majburiyat O‘zbekiston Respublikasi hududida doimiy yoki vaqtincha yashayotgan chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarga tatbiq etilmaydi.

• 20266 количество просмотров
Всеобщая воинская обязанность заключается в обязательной военной подготовке граждан к защите Республики Узбекистан и устанавливается в целях обеспечения комплектования Вооруженных Сил Республики Узбекистан и подготовки их резерва.
Военнообязанные - это лица, состоящие в резерве и запасе Вооруженных Сил.
Военнослужащие - это граждане Республики Узбекистан, состоящие на действительной военной службе.
Что включает в себе всеобщая воинская обязанность:
• подготовку граждан к военной службе;
• призыв (поступление) на военную службу;
• прохождение военной службы по призыву или по контракту;
• службу в резерве;
• альтернативную службу;
• соблюдение правил воинского учета;
• мероприятия по защите населения в чрезвычайных ситуациях или и случае военной агрессии против Республики Узбекистан.
Невоеннообязанные - лица, не принятые на воинский учет по различным причинам или исключенные с воинского учета, в том числе находящиеся в отставке.
Всеобщая воинская обязанность не распространяется на иностранных граждан и лиц без гражданства, постоянно или временно проживающих на территории Республики Узбекистан.