• 9527 marta o'qildi
• ma’muriy organlarning va fuqarolar o‘zini o‘zi boshqarish organlarining, ular mansabdor shaxslarining qarorlari, harakatlari (harakatsizligi) ustidan;
• korxonalar, muassasalar, tashkilotlar, jamoat birlashmalarining ma’muriy va boshqa ommaviy huquqiy munosabatlardan yuzaga kelmaydigan qarorlari hamda ular mansabdor shaxslarining shunday harakatlari (harakatsizligi) yuzasidan.
Manfaatdor shaxs ma’muriy organning, fuqarolar o‘zini o‘zi boshqarish organining qarorlarini haqiqiy emas, ular mansabdor shaxslarining harakatlarini (harakatsizligini) qonunga xilof deb topish to‘g‘risida ariza (shikoyat) bilan murojaat qilishi mumkin.
Ushbu shaxslar murojaat qilishi mumkin bo‘lgan holatlar:
• uning huquqlari va qonun bilan qo‘riqlanadigan manfaatlarini buzgan;
• uning huquqlari, erkinliklarini amalga oshirishga va qonuniy manfaatlarini ro‘yobga chiqarishga to‘siqlar vujudga keltirgan;
• uning zimmasiga qonunga xilof ravishda biror-bir majburiyat yuklagan;
• uning u yoki bu sohadagi faoliyatni amalga oshirishi uchun boshqa to‘siqlar vujudga keltirgan.
Davlat boshqaruvi organlarining, ma’muriy-huquqiy faoliyatni amalga oshirishga vakolatli bo‘lgan boshqa organlarning, fuqarolar o‘zini o‘zi boshqarish organlarining va ular mansabdor shaxslarining qonun hujjatlariga mos kelmaydigan hamda fuqarolar yoki yuridik shaxslarning huquqlarini va qonun bilan qo‘riqlanadigan manfaatlarini buzadigan qarorlari, harakatlari (harakatsizligi) yuzasidan nizolashish to‘g‘risidagi ishlar ma’muriy sudlar tomonidan hal etiladi.
Murojaat etish muddati
Ma’muriy organning, fuqarolar o‘zini o‘zi boshqarish organining, ular mansabdor shaxslarining qarori, harakati (harakatsizligi) ustidan ariza (shikoyat) manfaatdor shaxsga o‘zining huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlari buzilganligi to‘g‘risida ma’lum bo‘lgan paytdan e’tiboran 3 oy ichida sudga berilishi mumkin.
Ariza (shikoyat) berishning uzrli sababga ko‘ra o‘tkazib yuborilgan muddati sud tomonidan tiklanishi mumkin.
Arizaning (shikoyatning) mazmuni
Ma’muriy organlarning va fuqarolar o‘zini o‘zi boshqarish organlarining qarorlarini haqiqiy emas, ular mansabdor shaxslarining, harakatlarini (harakatsizligini) qonunga xilof deb topish to‘g‘risidagi ariza (shikoyat) umumiy talablarga muvofiq bo‘lishi kerak.
Unda quyidagilar ko‘rsatiladi:
• ustidan shikoyat qilinayotgan qarorni qabul qilgan yoki shikoyat qilinayotgan harakatni (harakatsizlikni) sodir etgan ma’muriy organning, fuqarolar o‘zini o‘zi boshqarish organining nomi, mansabdor shaxsning familiyasi, ism-sharifining bosh harflari;
• ustidan shikoyat qilinayotgan qarorning nomi, raqami, u qabul qilingan sana, ustidan shikoyat qilinayotgan harakatlar (harakatsizlik) sodir etilgan sana va joy;
• arizachining fikriga ko‘ra, ustidan shikoyat qilinayotgan qaror, harakatlar (harakatsizlik) tufayli uning buzilayotgan huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlari to‘g‘risidagi ma’lumotlar;
• arizachining fikriga ko‘ra, ustidan shikoyat qilinayotgan qarorning, harakatlarning (harakatsizlikning) qaysi qonun hujjatiga zid ekanligi;
• arizachining qarorni haqiqiy emas, harakatlarni (harakatsizlikni) qonunga xilof deb topish to‘g‘risidagi talabi.
Arizaga (shikoyatga) shuningdek ustidan shikoyat qilinayotgan qarorning matni ilova qilinadi.
Korxonalar, muassasalar, tashkilotlar, jamoat birlashmalarining ma’muriy va boshqa ommaviy huquqiy munosabatlardan yuzaga kelmaydigan qarorlari hamda ular mansabdor shaxslarining shunday harakatlari (harakatsizligi) yuzasidan shikoyat fuqarolik ishlari bo‘yicha sudlar tomonidan ko‘rib chiqiladi.
Agar qonunlarda boshqa muddatlar belgilanmagan bo‘lsa, korxonalar, muassasalar, tashkilotlar, jamoat birlashmalarining qarorlari va ular mansabdor shaxslarining harakatlari (harakatsizligi) yuzasidan nizolashish to‘g‘risidagi da’vo arizasi fuqaroning o‘z huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlari buzilganligi to‘g‘risida unga ma’lum bo‘lgan paytdan e’tiboran 3 oy ichida sudga berilishi mumkin.

• 23803 количество просмотров
• обжалование решений, действий (бездействия) административных органов и органов самоуправления граждан, их должностных лиц.
• оспаривание решений предприятий, учреждений, организаций, общественных объединений и действий (бездействия) их должностных лиц, не возникающих из административных и иных публичных правоотношений.
Заинтересованное лицо вправе обратиться в суд с заявлением (жалобой) о признании недействительным решения, незаконными действия (бездействия) административного органа, органа самоуправления граждан, их должностных лиц.
Данные лица обращаются в случае:
• нарушены его права и охраняемые законом интересы;
• созданы препятствия к осуществлению его прав, свобод и реализации законных интересов;
• на него незаконно возложены какие-либо обязанности;
• созданы иные препятствия для осуществления деятельности в той или иной сфере.
Дела об оспаривании решений, действий (бездействия) органов государственного управления, иных организаций, уполномоченных на осуществление административно-правовой деятельности, органов самоуправления граждан и их должностных лиц, не соответствующих законодательству и нарушающих права и охраняемые законом интересы граждан или юридических лиц разрешаются административным судом.
Срок обращения:
Если законами не установлены другие сроки, заявление (жалоба) на решение, действия (бездействие) административного органа, органа самоуправления граждан, их должностных лиц может быть подано в суд в течение 3-х месяцев с момента, когда заинтересованному лицу стало известно о нарушении его прав, свобод и законных интересов.
Форма и содержание заявления (жалобы):
Заявление (жалоба) о признании недействительным решения, незаконными действий (бездействия) административных органов и органов самоуправления граждан, их должностных лиц, должно соответствовать общим требованиям,
в заявлении должны быть указаны:
• наименование административного органа, органа самоуправления граждан, фамилия и инициалы должностного лица, принявшего обжалуемое решение либо совершившее обжалуемые действия (бездействие);
• название, номер, дата принятия обжалуемого решения, дата и место совершения обжалуемых действий (бездействия);
• сведения о правах, свободах и законных интересах заявителя, которые, по его мнению, нарушаются обжалуемым решением, действиями (бездействием);
• законодательство, которому, по мнению заявителя, противоречит обжалуемое решение, действия (бездействие);
• требование заявителя о признании недействительным решения, незаконными действий (бездействия).
К заявлению (жалобе) прилагается также текст обжалуемого решения.
Суду по гражданским делам подведомственны дела об оспаривании решений предприятий, учреждений, организаций, общественных объединений и действий (бездействия) их должностных лиц, не возникающих из административных и иных публичных правоотношений.
Исковое заявление об оспаривании решений предприятий, учреждений, организаций, общественных объединений и действий (бездействия) их должностных лиц может быть подано в суд в течение 3-х месяцев с момента, когда гражданину стало известно о нарушении его прав, свобод и законных интересов.