Bojxona nazorati - O‘zbekiston bojxona chegaralari orqali tovarlarni, naqd xorijiy valyutani, dori va tibbiyot buyumlarini, madaniy boyliklarni hamda notijorat maqsadlar uchun transport vositasini olib kirish va olib chiqish tartibini, shuningdek, bojxona nazorati, deklaratsiya to‘ldirish hamda yo‘lovchilar va yukni tekshirish o‘rnatilgan tartibda ikki yo‘lakli tizimni qo‘llash tartibini belgilaydi.
Bojxona organi bojxona nazoratini o‘tkazayotganda zaruratda quyidagilarni amalga oshirishi mumkin:
Jismoniy shaxslar tomonidan olib ketiladigan ayrim tovarlarning turlari.
So‘nggi 50 yilda yaratilgan quyidagi madaniy boyliklar uchun olib ketishga ruxsat talab etmaydi:
So‘nggi 50 yilda yaratilgan va yuqorida ko‘rsatilmagan madaniy boyliklarni O‘zbekistondan olib ketish uchun O‘zbekistondan madaniy boyliklarni olib ketish huquqidagi sertifikatni olish zarur.
Tegishli sertifikatni olish uchun ularning egasi O‘zbekiston Madaniyat vazirligiga quyidagi hujjatlarni taqdim etishga majbur:
Ko‘rib chiqish muddati: 10 kun
Amal qilish muddati: berilgan kundan boshlab 3 oy mobaynida.
Qat’iy olib ketib bo‘lmaydigan madaniy boyliklar:
Dori vositalarini va tibbiy buyumlarni quyidagi hollarda davlat ro‘yxatidan o‘tkazmasdan hamda bojxona rasmiylashtiruvisiz olib kirish va olib chiqishga ruxsat beriladi, agar ular:
Yashash yoki bo‘lish mamlakati tibbiyot muassasasi tomonidan berilgan hujjat taqdim etilmasdan quyidagilarni shaxsiy foydalanish uchun olib kiriladi va olib chiqishga ruxsat beriladi:
Bunda bir o‘ramda:
O‘zbekistonga xorijiy avtotransportni olib kirishda bojxona posti xodimi tomonidan kirish “avtotransport vositasini qaytarib olib chiqish to‘g‘risidagi majburiyatlar”maxsus ikki nusxadagi blanka rasmiylashtiriladi.
Blankani rasmiylashtirish uchun xorijiy avtotransport vositasi egalari (haydovchilar) quyidagilarni taqdim etishi zarur:
Blankaning birinchi nusxasi bojxona postining kirish ish yuritishlarida qoladi, ikkinchi nusxasi xorijiy avtotransport vositasi egasiga (haydovchi) beriladi.