• 18088 marta o'qildi
Tabiiy erkinlik holatida yashayotgan yovvoyi hayvonlarni (ularning yashash faoliyati mahsulotlarini) tutish maqsadida ularni izlash, ularning iziga tushish va ularni ta’qib qilish, tutishga urinish yoki tutish (otish, tutib olish) ov qilishdir.
Create an image about hunting and hunting economy
Quyidagilar ov qilishga tenglashtiriladi:
• g‘ilofi echib qo‘yilgan holatdagi (yig‘ilgan tarzdagi) ov quroli va ov qilish qurollarining boshqa turlari yoki ov mahsuloti bilan ov qilish joylari hududida bo‘lish;
• shaxslarning g‘ilofi echib qo‘yilgan holatdagi (yig‘ilgan tarzdagi) ov quroli bilan, ov mahsulotining qo‘lga kiritilganligi qonuniyligini tasdiqlovchi hujjatlarsiz (ovchilik guvohnomasisiz, yovvoyi hayvonlarni tutishga doir ruxsatnomasiz, ovchilik yo‘llanmasisiz (yovvoyi hayvonlarni tutish kartochkasisiz) umumiy foydalanishdagi yo‘llarda bo‘lishi.
Ovchilik xo‘jaliklari qo‘riqlash xodimlarining o‘z lavozim majburiyatlarini bajarayotganda xizmat quroli bilan ovchilik xo‘jaliklari hududida bo‘lishi ov qilish hisoblanmaydi.
• O‘zbekiston Respublikasi hududida yovvoyi hayvonlarni ov qilish haq to‘lash asosida amalga oshiriladi.
• To‘lovlar yovvoyi hayvonlarni tutishga doir ruxsatnomada ko‘rsatilgan har bir yovvoyi hayvon uchun kiritiladi. To‘lovlar mazkur ruxsatnomalar berilayotganda kiritiladi.
Yovvoyi hayvonlarni tutish uchun to‘lovlar miqdorlari.
Ovchining huquq va majburiyatlari:
Ovchining huquqi:
• yovvoyi hayvonlarning ruxsat etilgan turlarini ov qilishni belgilangan joylarda va belgilangan muddatlarda amalga oshirish;
• qo‘lga kiritilgan ov mahsulotini o‘z ixtiyoriga ko‘ra tasarruf etish;
• ov qilish, atrof-muhitni va tabiiy resurslarni muhofaza qilish qoidalariga rioya etilishi ustidan davlat nazoratini amalga oshiruvchi organlarning mansabdor shaxslaridan o‘z shaxsini tasdiqlovchi hujjatlar ko‘rsatilishini talab qilish huquqiga ega.
Ovchining majburiyati:
• ov qilishni amalga oshirish chog‘ida shaxsini tasdiqlovchi hujjatni, ovchilik guvohnomasini, ov qurolini saqlash va olib yurishga doir ruxsatnomani, yovvoyi hayvonlarni tutishga doir ruxsatnomani, ovchilik yo‘llanmasini (yovvoyi hayvonlarni tutish kartochkasini) yonida olib yurishi;
• ovchilik xo‘jaligining va ov qilishga ruxsat etiladigan hududning chegaralarini aniq bilishi;
• ov qilishga ruxsat etiladigan hududdan tashqarida ov qilishni amalga oshirmasligi;
• yovvoyi hayvonlarni tutish normalariga va ov qilish muddatlariga rioya etishi, ov qilishni yovvoyi hayvonlarni tutishga doir ruxsatnomada ko‘rsatilgan joylarda amalga oshirishi va boshqalar.
Ov qilish qurollari va usullari:
• ov qurolidan;
• ovchi zotiga mansub itlardan, boshqa ovga o‘rgatilgan hayvonlar va qushlardan (ovchilik guvohnomasida tegishli qayd mavjud bo‘lgan taqdirda);
• yovvoyi hayvonlarni tirik holda tutib olish uchun to‘rlar va tuzoqlardan (yovvoyi hayvonlarni tutishga doir ruxsatnomada tegishli belgi mavjud bo‘lgan taqdirda);
• baliq ovlash qurollaridan
• minoralardan foydalangan holda amalga oshirilishi mumkin.
Yovvoyi hayvonlarni tutishga doir ruxsatnoma ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi hududiy organlari tomonidan yovvoyi hayvonlarni tutishga doir tasdiqlangan kvotalarga muvofiq, ruxsatnoma berilganligi uchun to‘lov kiritilganidan keyin beriladi.

• 16788 количество просмотров
Охотой является поиск, выслеживание и преследование с целью добычи, попытка добычи или добыча (отстрел, отлов) диких животных (продуктов их жизнедеятельности), обитающих в состоянии естественной свободы.
Create an image about hunting and hunting economy
К охоте приравнивается:
• нахождение на территории охотничьих угодий с охотничьим оружием в расчехленном состоянии (в собранном виде) и иными видами орудий охоты или продукцией охоты;
• нахождение на дорогах общего пользования лиц с охотничьим оружием в расчехленном состоянии (в собранном виде), без документов, удостоверяющих законность добычи продукции охоты (охотничьего билета, разрешения на добывание диких животных, охотничьей путевки (карточки добычи диких животных).
• Не является охотой нахождение на территории охотничьих хозяйств работников охраны охотничьих хозяйств со служебным оружием при выполнении ими должностных обязанностей.
Охота на диких животных на территории Республики Узбекистан осуществляется на платной основе.
Платежи вносятся за каждое дикое животное, указанное в разрешении на добывание диких животных. Платежи вносятся при выдаче указанных разрешений.
Размеры платежей за добывание диких животных.
Права и обязанности охотника
Охотник имеет право:
• проводить охоту на разрешенные виды диких животных в установленных местах и в установленные сроки;
• распоряжаться добытой продукцией охоты по своему усмотрению;
• требовать от должностных лиц органов, осуществляющих государственный контроль за соблюдением правил охоты, охраны окружающей среды и природных ресурсов, предъявления документов, удостоверяющих их личность.
Охотник обязан:
• при проведении охоты иметь документ, удостоверяющий личность, охотничий билет, разрешение на хранение и ношение охотничьего оружия, разрешение на добывание диких животных, охотничью путевку (карточку добычи диких животных);
• точно знать границы охотничьего хозяйства и территории, на которой разрешается охота;
• не проводить охоту за пределами территории, на которой разрешается охота;
• соблюдать нормы добычи диких животных и сроки охоты, проводить охоту в местах, указанных в разрешении на добывание диких животных;
• перед началом охоты в охотничьей путевке (карточке добычи диких животных) заполнить графу о дате начала охоты и другое.
Охота может проводиться с использованием
• охотничьего оружия;
• собак охотничьих пород, других ловчих зверей и птиц (при наличии соответствующей регистрации в охотничьем билете);
• сеток и ловушек для отлавливания диких животных живьем (при наличии соответствующей отметки в разрешении на добычу диких животных);
• рыболовных орудий;
• вышек и другое.
Разрешение на добывание диких животных выдается территориальными органами экологии, охраны окружающей среды и изменения климата в соответствии с утвержденными квотами на добывание диких животных, после внесения платы за выдачу разрешения.