• 10312 marta o'qildi
Saylov huquqlarini amalga oshirishda xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlarni ta’minlash borasidagi vazifalar.
• Saylov huquqlarini amalga oshirishda xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlarni ta’minlash maqsadida quyidagi tadbirlar amalga oshiriladi:
1. siyosiy partiyalarning saylov jarayonlariga xotin-qizlar va erkaklarni teng asosda jalb qilish, xotin-qizlarni tayinlanadigan rahbarlik lavozimlariga tavsiya qilishga oid faoliyatini rag‘batlantirish;
2. siyosiy partiyalar tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, xalq deputatlari mahalliy Kengashlariga saylovlarda nomzod ko‘rsatishda xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlar ta’minlanganligini monitoring qilish;
3. xotin-qizlarning siyosiy faolligini oshirish orqali ularga nisbatan jamiyatda shakllangan salbiy qarashlarni o‘zgartirish;
4. xotin-qizlar va erkaklarning davlat hokimiyati vakillik organlariga saylash va saylanish huquqlariga to‘liq rioya etilishini tahlil qilib borish;
5. O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasining, saylov hamda referendumlar o‘tkazish bo‘yicha viloyat, tuman, shahar, okrug, uchastka saylov komissiyalarining tarkibini shakllantirishda xotin-qizlar va erkaklar vakillarining tengligini ta’minlash.

• 2624 количество просмотров
Задачи по обеспечению равных прав и возможностей женщин и мужчин при осуществлении избирательного права.
В целях обеспечения равных прав и возможностей женщин и мужчин при осуществлении избирательного права принимаются следующие меры:
1. поощрять деятельность политических партий по вовлечению женщин и мужчин в избирательный процесс на равной основе, рекомендовать женщин на руководящие должности;
2. мониторинг обеспечения политическими партиями равных прав и возможностей женщин и мужчин на выборах в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Жокарги Кенес Республики Каракалпакстан, местные Кенгаши народных депутатов;
3. изменение негативного отношения к женщинам за счет повышения их политической активности;
4. проанализировать полное соблюдение права женщин и мужчин избирать и быть избранными в представительные органы государственной власти;
5. обеспечение равноправия женщин и мужчин при формировании Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан, областных, районных, городских, районных, участковых избирательных комиссий по выборам и проведению референдумов.