• 13640 marta o'qildi
Notarius hujjatlarni saqlash uchun ro‘yxat bo‘yicha qabul qilib oladi. Ro‘yxatning bir nusxasi notariusda qoladi, boshqa nusxasi hujjatlarni saqlash uchun topshirgan shaxsga beriladi.
Agar hujjatlar lozim tarzda o‘rab joylashtirilgan bo‘lsa, shaxsning iltimosiga ko‘ra notarius ularni ro‘yxatsiz ham qabul qilib olishi mumkin. Hujjatlar o‘ramiga notariusning muhri qo‘yiladi hamda u notarius va hujjatlarni topshirgan shaxs tomonidan imzolanadi. Bunday hollarda notarius hujjatlar o‘ramining but saqlanishi uchun javob beradi.
Hujjatlarni saqlash uchun topshirgan shaxsga guvohnoma beriladi.
2. Saqlash uchun topshiriladigan Hujjatlar.
3. Ro‘yxat ikki nusxada.
4. Vakil vakolatini tasdiqlovchi hujjat (ishonchnoma).
“Notariyat to‘g‘risida”gi Qonunning:
83-moddasi. Hujjatlarni saqlash uchun qabul qilib olish
84-modda. Saqlash uchun qabul qilingan hujjatlarni qaytarish
Saqlash uchun qabul qilingan hujjatlar ularni saqlash uchun topshirgan shaxsga yoki uning qonuniy vakiliga guvohnoma va ro‘yxatni taqdim etganidan keyin yoxud sudning qarori bo‘yicha qaytarib beriladi.
Notariuslar tomonidan notarial harakatlarni amalga oshirish tartibi to‘g‘risidagi YO‘RIQNOMA.
27-§. Hujjatlarni saqlash uchun qabul qilib olish
207. Notarius hujjatlarni saqlash uchun ro‘yxat bo‘yicha qabul qilib oladi.
Ro‘yxat ikki nusxada tuzilib, hujjatlarni saqlash uchun topshirgan shaxs va notarius tomonidan imzolanadi. Ro‘yxatning bir nusxasi notariusda qoladi, boshqa nusxasi hujjatlarni saqlash uchun topshirgan shaxsga beriladi.
208. Qabul qilib olingan hujjatlar notarial idoraning muhri bilan muhrlangan temir javon yoki seyflarda alohida paketlarda saqlanadi.
209. Saqlash uchun qabul qilingan hujjatlar uni saqlash uchun topshirgan shaxsga yoki uning qonuniy vakiliga guvohnoma va (yoki) ro‘yxatni taqdim etganidan keyin yoki sudning qaroriga ko‘ra qaytariladi.

• 13754 количество просмотров
Нотариус принимает на хранение документы по описи. Один экземпляр описи остается у нотариуса, другой экземпляр выдается лицу, сдавшему документы на хранение.
По просьбе лица нотариус может принять документы без описи, если они упакованы надлежащим образом. Упаковка скрепляется печатью нотариуса, подписывается им и лицом, сдавшим документы. В таких случаях нотариус несет ответственность за сохранность упаковки.
Сдавшему документы на хранение выдается свидетельство.
2. Документы сдаваемые на хранение.
3. Опись в двух экземплярах.
4. Документ, подтверждающий полномочия представи­теля (доверенность).
Закон Республики Узбекистан "О нотариате"
Статья 83. Принятие на хранение документов
Статья 84. Возвращение принятых на хранение документов
Принятые на хранение документы возвращаются сдавшему их на хранение или законно уполномоченному лицу по предъявлении свидетельства и описи либо по решению суда.
Инструкция о порядке совершения нотариальных действий нотариусами РУз
§ 27. Принятие на хранение документов
207. Нотариус принимает на хранение документы по описи.
Опись составляется в двух экземплярах и подписывается лицом, сдавшим документы на хранение, и нотариусом. Один экземпляр описи остается у нотариуса, другой экземпляр выдается лицу, сдавшему документы на хранение.
Лицу, сдавшему документы на хранение, выдается свидетельство.
208. Принятые документы хранятся в отдельных пакетах в железных шкафах или сейфах, опечатанных печатью нотариальной конторы.
209. Принятые на хранение документы возвращаются лицу, сдавшему их на хранение, или его законному представителю по предъявлении свидетельства и (или) описи либо по решению суда.