• 1609 marta o'qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 21 dekabrdagi PF-209-son qaroriga muvofiq O‘zbekiston mahallalari uyushmasi, uning Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahri bo‘yicha boshqarmalari, shuningdek tumanlar (shaharlar) bo‘limlari tashkil etildi.
Uyushmaning asosiy vazifalari:
• mahallaning xalq bilan davlat o‘rtasidagi «ko‘prik» vazifasini amalga oshiruvchi mustaqil va xalqchil tuzilmaga aylanishiga ko‘maklashish;
• mahallani jamoatchilik boshqaruvi va nazoratining tayanch bo‘g‘iniga aylantirish, uning jamiyatdagi o‘rni va rolini kuchaytirish, mahalla boshqaruvida aholining faol ishtirokini ta’minlash;
• har bir fuqaro o‘zi va oilasining kelajagi, moliyaviy ahvoli va farovonligini ta’minlashda mas’uliyatni sezishi, boqimandalikka o‘rganmaslik hissini yanada kuchaytirish bo‘yicha targ‘ibot va tashviqot ishlarini amalga oshirish;
• fuqarolarni o‘z uyi va ko‘chasini ozoda saqlashga, milliy qadriyat va urf-odatlarni hurmat qilishga chaqirish, ma’naviy va ma’rifiy ishlarda mahallaning o‘rnini kuchaytirish, aholi o‘rtasida o‘zaro hurmat va hamjihatlik muhitini mustahkamlash choralarini ko‘rish;
• «mahalla ettiligi» tomonidan mahallaning ichki resurslarini aniqlash hamda ularni ijtimoiy xizmatlar va yordam ko‘rsatish uchun safarbar etishda ko‘maklashish;
• mahallalardagi muammolarning o‘z vaqtida va samarali echilishida davlat organlari va tashkilotlarining mahallalardagi vakillarining sa’y-harakatlarini birlashtirish, muvofiqlashtirish va yo‘naltirish;
• mahallaning moliyaviy imkoniyatlarini oshirish, kambag‘al oilalarga ajratilayotgan byudjet mablag‘lari va boshqa mablag‘larning maqsadli va manzilli yo‘naltirilishini ta’minlash;
• mahallalarning moddiy-texnika ta’minotini yaxshilash, ularga ajratiladigan mablag‘larni markazlashgan tarzda taqsimlash, sohaga zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish;
• mahalla mas’ullarining malakasini oshirish, ularda zamonaviy boshqaruv ko‘nikmalari shakllanishiga ko‘maklashish.
Mahallaning jamiyat hayotidagi o‘rnini oshirish hamda sohada boshqaruv tizimini takomillashtirish maqsadida:
• a) mahalla raisi, hokim yordamchisi, yoshlar etakchisi, xotin-qizlar faoli, profilaktika inspektori, ijtimoiy xodim va soliq inspektori jamoatchilik asosida faoliyat yuritadigan «mahalla ettiligi»ni tashkil qiladi;
• b) mahalla raisiga 1-ilovadagi vazifalarni bajarish tavsiya etiladi;
• v) quyidagilar:
• hokim yordamchisi, yoshlar etakchisi va xotin-qizlar faoli 2 — 4-ilovalarida keltirilgan vazifalarga;
• profilaktika inspektori — mahallada huquqbuzarliklarning oldini olish, jamoat tartibini saqlash va xavfsiz muhitni ta’minlash, fuqarolarning qulay atrof-muhitga bo‘lgan huquqlarini amalga oshirishda ko‘maklashishga;
• ijtimoiy xodim — og‘ir ahvolga tushib qolgan va og‘ir ahvolga tushib qolish xavfi yuqori bo‘lgan shaxslar va oilalarni aniqlash, ularning ehtiyojlariga qarab, kompleks yondashuv asosida professional ijtimoiy xizmat ko‘rsatish va yordamlarni tashkil etishga;
• soliq inspektori — tadbirkorlarga soliq xizmatlarini ko‘rsatish, soliq bazasini kengaytirish, soliqlarni undirish va mahalla byudjetining daromadini shakllantirishga mas’ul bo‘ladi.
2024-yil 1-martdan boshlab «Temir daftar», «Yoshlar daftari» va «Ayollar daftari» orqali ijtimoiy yordam ko‘rsatish va subsidiyalar ajratishda byurokratiyadan xoli va mahallaning hamjihatligini aks ettiruvchi quyidagi yangi tartib joriy etildi:
• jismoniy shaxslarni daftarlarga kiritish, shuningdek, daftarlar hamda Aholini tadbirkorlikka jalb qilish jamg‘armasi, Bandlikka ko‘maklashish davlat jamg‘armasi hamda Hunarmandchilik va kasanachilikni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi orqali ijtimoiy yordam ko‘rsatish va subsidiyalar ajratish «mahalla ettiligi»ning kollegial qarori asosida amalga oshiriladi;
• har oyning 5-sanasiga qadar daftarlar uchun mablag‘larni taqsimlovchi mas’ul tashkilotlar tomonidan jamg‘armalarda shakllangan mablag‘lar daftarlarga kiritilgan fuqarolar soniga mutanosib ravishda tegishliligi bo‘yicha har bir mahalla kesimida taqsimlanadi;
• 5-ilovada keltirilgan ijtimoiy yordam turlarini ko‘rsatish va subsidiyalar ajratish «mahalla ettiligi»ning kollegial qarorlari asosida amalga oshiriladi;

• 28597 количество просмотров
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан №УП - 209 от 21.12.2023 г. была создана Ассоциация махаллей Узбекистана, ее управления по Республике Каракалпакстан, областям и городу Ташкенту, а также отделов районов (городов).
Основные задачи Ассоциации:
• оказание содействия в становлении махалли как самостоятельной и подлинно народной структуры, осуществляющей функцию «моста» между народом и государством;
• превращение махалли в опорное звено общественного управления и контроля, усиление ее места и роли в обществе, обеспечение активного участия населения в управлении махаллей;
• осуществление пропагандистско-разъяснительной работы по дальнейшему усилению у каждого гражданина ответственности за будущее и финансовое обеспечение своей семьи, за собственное и семейное благополучие, искоренение привыкания к иждивенчеству;
• принятие мер по усилению роли махалли в призыве граждан к содержанию своего дома и улицы в чистоте, уважению национальных ценностей и традиций, духовно-просветительской работе, укреплению атмосферы взаимного уважения и согласия среди населения;
• оказание содействия в выявлении «махаллинской семерки» внутренних ресурсов махалли, а также их мобилизации для предоставления социальных услуг и помощи;
• объединение, координацию и направление усилий представителей государственных органов и организаций в махаллях для своевременного и эффективного решения проблем махалли;
• увеличение финансовых возможностей махалли, обеспечение целевого и адресного направления бюджетных средств и иных средств, выделяемых для нуждающихся семей;
• улучшение материально-технического обеспечения махаллей, централизованное распределение выделяемых им средств, внедрение в сферу современных информационно-коммуникационных технологий;
• повышение квалификации ответственных лиц махалли, содействие формированию у них современных управленческих навыков.
В целях повышения роли махалли в жизни общества и совершенствования системы управления в сфере:
а) председатель махалли, помощник хокима, лидер молодежи, женский активист, инспектор по профилактике, социальный работник и налоговый инспектор составляют «махаллинскую семерку», осуществляющую деятельность на общественных началах;
б) председателю махалли рекомендуется выполнять задачи;
в) за следующие вопросы несут ответственность:
помощник хокима, лидер молодежи и женский активист — за задачи.
С 1 марта 2024 года внедрен новый порядок, отражающий атмосферу согласия в махалле, свободной от бюрократии при предоставлении социальной помощи и выделении субсидий посредством «Железной тетради», «Молодежной тетради» и «Женской тетради», при котором:
• включение физических лиц в тетради, предоставление социальной помощи и выделение субсидий посредством тетрадей, а также Фонда привлечения населения к предпринимательству, Государственного фонда содействия занятости и Фонда поддержки ремесленничества и надомничества осуществляются на основе коллегиального решения «махаллинской семерки»;
• в срок до 5-го числа каждого месяца организациями, ответственными за распределение средств для тетрадей, средства, аккумулированные в фондах, распределяются пропорционально количеству граждан, включенных в тетради, в разрезе каждой махалли по принадлежности;
• предоставление видов социальной помощи и выделение субсидий, указанных в приложении № 5, осуществляются на основе коллегиального решения «махаллинской семерки»; и другое.