• 23014 marta o'qildi
Vasiylar o‘z vasiyligidagi shaxslarning qonuniy vakili bo‘lib, ularning nomidan yoki ularning manfaatlarini ko‘zlab barcha zarur bitimlarni tuzadi.
Vasiylar:
• o‘z vasiyligidagi shaxsni tarbiyalash usullarini mustaqil belgilashga;
• o‘z vasiyligidagi shaxsni qonuniy asoslarsiz o‘zida ushlab turgan har qanday shaxsdan, qaytarib berishni sud tartibida talab qilishga;
• o‘z vasiyligidagi yoki homiyligidagi shaxsning ta’minoti, unga tarbiya, ta’lim berish va uning sog‘lig‘ini saqlash bo‘yicha huquqiy, uslubiy, diagnostika va maslahat yordami olishga;
• o‘z vasiyligidagi shaxs mustaqil ravishda amalga oshirishga haqli bo‘lmagan bitimlarni amalga oshirishga;
• zarur ijtimoiy yordam olish uchun vasiylik organlariga, tashkilotlarga murojaat qilishga;
• o‘z vasiyligidagi shaxsning davolanishi va sog‘lig‘ini tiklashi maqsadida davolash, sanatoriy-kurort muassasalariga yo‘llanmalar olish uchun sog‘liqni saqlash muassasalariga murojaat qilishga haqli.
Vasiy o‘z vasiyligidagi shaxsning ota-onasi va boshqa yaqin qarindoshlari bilan muloqotda bo‘lishiga to‘sqinlik qilishga haqli emas, bunday muloqot vasiylikdagi shaxsning qonuniy manfaatlariga mos kelmaydigan hollar bundan mustasno.
Vasiy, uning eri (xotini) va yaqin qarindoshlari vasiylikdagi shaxs bilan bitimlar tuzishga, shuningdek vasiylikdagi yoki homiylikdagi shaxs bilan vasiyning eri (xotini), uning yaqin qarindoshlari o‘rtasidagi sud ishlarini yuritishda vasiylikdagi shaxsning vakili bo‘lishga haqli emas.
Vasiyning majburiyatlari
• o‘zining yashash joyi o‘zgarganligi haqida vasiylik va homiylik organini xabardor qilishi;
• o‘z vasiyligidagi shaxsni tarbiyalashi, uning ta’minoti, sog‘lig‘i, jismoniy, ruhiy, ma’naviy va axloqiy kamoloti haqida g‘amxo‘rlik qilishi, shuningdek uning huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini himoya qilishi;
• o‘z vasiyligidagi shaxsning maktabgacha ta’lim, umumiy o‘rta va o‘rta maxsus ta’lim olishi uchun sharoitlarni ta’minlashi;
• alimentlar, pensiyalar, nafaqalar hamda qonun hujjatlariga muvofiq boshqa ijtimoiy to‘lovlar to‘lashni talab qilish yuzasidan zarur choralar ko‘rishi;
• o‘z vasiyligidagi shaxsning o‘zlariga topshirilgan mol-mulkini asrab-avaylashi, mol-mulkning qiymati pasayishiga yo‘l qo‘ymasligi hamda undan foyda chiqarishga imkon tug‘dirmasligi;
• vasiylikdagi shaxslarning mulkiy huquqlariga daxl qiladigan harakatlarni amalga oshirishda vasiylik va homiylik organlarining ruxsatlarini olishi;
• o‘z vasiyligidagi shaxsning mol-mulkini boshqarishdan tushgan daromadlardan va boshqa mavjud mablag‘laridan uning ta’minoti uchun foydalanishi;
• o‘z vasiyligidagi shaxsning parvarish qilinishini, tibbiy kuzatuvini va davolash-profilaktika muassasalarida davolanishini ta’minlashi;
• vasiylik va homiylik organlariga o‘z majburiyatlarining bajarilishi haqida hisobotlar taqdim etishi;
• o‘z vasiyligidagi shaxs statsionarda davolanish uchun joylashtirilganligi haqida vasiylik va homiylik organlarini xabardor qilishi;
• agar fuqaroni muomalaga layoqatsiz deb topishga yoki muomala layoqati cheklanganligiga doir asoslar bekor bo‘lgan bo‘lsa, o‘z vasiyligidagi shaxsni muomalaga layoqatli deb topish to‘g‘risida sudga ariza bilan murojaat qilishi;
• o‘z vasiyligidagi voyaga etmagan shaxs bilan birga yashashi shart.
Homiylarning huquqlari
Homiylar o‘z homiyligidagi shaxslarning qonuniy vakili bo‘lib, homiyligidagi shaxslarga o‘z huquqlarini amalga oshirishida va majburiyatlarini bajarishida ko‘maklashadi, shuningdek ularni uchinchi shaxslar tomonidan bo‘ladigan suiiste’molliklardan muhofaza qiladi.
Homiylar:
• o‘z homiyligidagi shaxsni tarbiyalash usullarini mustaqil belgilashga;
• o‘z homiyligidagi shaxsni qonuniy asoslarsiz o‘zida ushlab turgan har qanday shaxsdan, qaytarib berishni sud tartibida talab qilishga;
• o‘z homiyligidagi shaxsning ta’minoti, unga tarbiya, ta’lim berish va uning sog‘lig‘ini saqlash bo‘yicha huquqiy, uslubiy, diagnostika va maslahat yordami olishga;
• o‘z homiyligidagi shaxs mustaqil ravishda amalga oshirishga haqli bo‘lmagan bitimlarni amalga oshirishga;
• zarur ijtimoiy yordam olish uchun homiylik organlariga, tashkilotlarga murojaat qilishga;
• o‘z homiyligidagi shaxsning davolanishi va sog‘lig‘ini tiklashi maqsadida davolash, sanatoriy-kurort muassasalariga yo‘llanmalar olish uchun sog‘liqni saqlash muassasalariga murojaat qilishga haqli.
Homiy o‘z homiyligidagi shaxsning ota-onasi va boshqa yaqin qarindoshlari bilan muloqotda bo‘lishiga to‘sqinlik qilishga haqli emas, bunday muloqot vasiylikdagi yoki homiylikdagi shaxsning qonuniy manfaatlariga mos kelmaydigan hollar bundan mustasno.
Homiy, uning eri (xotini) va yaqin qarindoshlari homiylikdagi shaxs bilan bitimlar tuzishga, shuningdek homiylikdagi shaxs bilan vasiyning yoki homiyning eri (xotini), uning yaqin qarindoshlari o‘rtasidagi sud ishlarini yuritishda homiylikdagi shaxsning vakili bo‘lishga haqli emas.
Homiyning majburiyatlari
• o‘z homiyligidagi shaxsni tarbiyalashi, uning ta’minoti, sog‘lig‘i, jismoniy, ruhiy, ma’naviy va axloqiy kamoloti haqida g‘amxo‘rlik qilishi, shuningdek uning huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini himoya qilishi;
• o‘z homiyligidagi shaxsning o‘zlariga topshirilgan mol-mulkini asrab-avaylashi, mol-mulkning qiymati pasayishiga yo‘l qo‘ymasligi hamda undan foyda chiqarishga imkon tug‘dirmasligi;
• homiylikdagi shaxslarning mulkiy huquqlariga daxl qiladigan harakatlarni amalga oshirishda vasiylik va homiylik organlarining ruxsatlarini olishi;
• o‘z homiyligidagi shaxsning mol-mulkini boshqarishdan tushgan daromadlardan va boshqa mavjud mablag‘laridan uning ta’minoti uchun foydalanishi;
• o‘z homiyligidagi shaxsning parvarish qilinishini, tibbiy kuzatuvini va davolash-profilaktika muassasalarida davolanishini ta’minlashi;
• o‘z homiyligidagi shaxs statsionarda davolanish uchun joylashtirilganligi haqida vasiylik va homiylik organlarini xabardor qilishi;
• agar fuqaroni muomalaga layoqatsiz deb topishga yoki muomala layoqati cheklanganligiga doir asoslar bekor bo‘lgan bo‘lsa, o‘z vasiyligidagi yoki homiyligidagi shaxsni muomalaga layoqatli deb topish to‘g‘risida sudga ariza bilan murojaat qilishi;

• 17488 количество просмотров
Опекуны являются законными представителями подопечных и совершают от их имени или в их интересах все необходимые сделки.
Опекуны вправе:
• самостоятельно определять способы воспитания подопечного;
• требовать в судебном порядке возврата подопечного от любого лица, удерживающего его у себя без законных оснований;
• получать правовую, методическую, диагностическую и консультативную помощь по содержанию, воспитанию, образованию и охране здоровья подопечного;
• совершать сделки, которые подопечный не вправе совершать самостоятельно;
• обращаться за необходимой социальной помощью в органы опеки, организациям;
• обращаться в учреждения здравоохранения для получения путевок в лечебные, санаторно-курортные учреждения для лечения и восстановления здоровья подопечного.
Опекун не вправе препятствовать общению подопечного с его родителями и другими близкими родственниками, за исключением случаев, когда такое общение не отвечает законным интересам подопечного.
Опекун, его супруг (супруга) и близкие родственники не вправе совершать сделки с подопечным, а также представлять подопечного при ведении судебных дел между подопечным и супругом (супругой) опекуна, его близкими родственниками.
Обязанности опекунов
• извещать орган опеки и попечительства о перемене своего места жительства;
• воспитывать подопечного, заботиться о его содержании, здоровье, физическом, психическом, духовном и нравственном развитии, а также защищать его права, свободы и законные интересы;
• обеспечивать условия для получения подопечным дошкольного, общего среднего и среднего специального образования;
• принимать необходимые меры по истребованию алиментов, выплаты пенсии, пособий и иных социальных выплат в соответствии с законодательством;
• заботиться о переданном ему имуществе подопечного, не допускать уменьшения стоимости имущества и не способствовать извлечению из него прибыли;
• получать разрешения органов опеки и попечительства при совершении действий, затрагивающих имущественные права подопечного;
• использовать доходы от управления имуществом и иные имеющиеся средства подопечного на его содержание;
• обеспечивать уход, медицинское наблюдение и лечение подопечного в лечебно-профилактических учреждениях;
• представлять органам опеки и попечительства отчеты об исполнении своих обязанностей;
• информировать органы опеки и попечительства о помещении подопечного на стационарное лечение;
• обращаться в суд с заявлением о признании подопечного дееспособным, если основания, в силу которых гражданин был признан недееспособным или ограничен в дееспособности, отпали;
• проживать совместно со своим несовершеннолетним подопечным.
Права попечителей
Попечители являются законными представителями подопечных и оказывают им содействие при осуществлении ими своих прав и исполнении обязанностей, а также охраняют их от злоупотреблений третьих лиц.
Попечители вправе:
• обращаться за необходимой социальной помощью в органы попечительства, организациям;
Попечитель не вправе препятствовать общению подопечного с его родителями и другими близкими родственниками, за исключением случаев, когда такое общение не отвечает законным интересам подопечного.
Попечитель, его супруг (супруга) и близкие родственники не вправе совершать сделки с подопечным, а также представлять подопечного при ведении судебных дел между подопечным и супругом (супругой) попечителя, его близкими родственниками.
Обязанности попечителей​​
• заботиться о переданном им имуществе подопечного, не допускать уменьшения стоимости имущества и не способствовать извлечению из него прибыли;