• 20933 marta o'qildi
Chakana savdo va xizmat ko‘rsatish sohasida hisob-kitoblarni amalga oshirish tartibini takomillashtirish, zamonaviy axborot echimlarini joriy etish, iqtisodiyotda xufiyona aylanmani qisqartirish, shuningdek, ushbu sohada ta’sirchan jamoatchilik nazoratini amalga oshirish uchun shart-sharoitlar yaratish maqsadida:
Quyidagilar belgilanmoqda:
a) 2022-yil 1 yanvardan boshlab:
chakana savdo, umumiy ovqatlanish va aholiga maishiy xizmat ko‘rsatish ob’ektlarida xaridni amalga oshirgan va ushbu xaridni soliq organlarining maxsus mobilь ilovasida xarid chekining fiskal belgisini matritsali shtrix kod (QR-kod) yordamida skanerlash orqali ro‘yxatdan o‘tkazgan jismoniy shaxslarga ularning bank kartalariga oy yakuni bilan xarid summasining 1 foizi respublika byudjetidan qaytariladi, bundan avtomobilь sotib olganlik uchun, temir yo‘l va avia chipta xaridi, kommunal va aloqa xizmati uchun to‘lov, shuningdek, to‘lov tizimi operatorlari orqali to‘lovni amalga oshirganda olingan xarid cheklari mustasno;
sotib oluvchiga cheklarni yoki ularga tenglashtirilgan hujjatlarni bermasdan tovarlarni realizatsiya qilganlik va xizmatlar ko‘rsatganlik, shuningdek, identifikatsiya qilish vositalari bilan majburiy raqamli markirovka qilish nazarda tutilgan mahsulotlarda qalbaki markirovka qo‘llanilganligi yoki markirovka mavjud emasligi to‘g‘risida soliq organlariga maxsus dastur orqali xabar bergan jismoniy shaxslarga, huquqbuzarlardan undirilgan jarima summasi hisobidan qonunchilik hujjatlarida nazorat-kassa texnikasini va hisob-kitob terminallarini qo‘llash tartibining buzilishi bo‘yicha belgilangan jarimaning 20 foizi miqdorida mukofot to‘lanadi. Bunda, jarimaning qolgan undiriladigan qismi belgilangan tartibda taqsimlanadi;
b) to‘lov tizimlari operatorlari o‘z to‘lov tizimlarini onlayn nazorat-kassa mashinalariga majburiy ravishda ulash va shu orqali soliq organlarining axborot tizimlariga integratsiyalashni ta’minlash talabi o‘rnatiladi.
Quyidagilar taqiqlanmoqda:
a) 2022-yil 1 yanvardan boshlab mahsulotlar (tovarlar va xizmatlar) yagona elektron milliy katalogi identifikatsiyalash kodlari aks ettirilmaydigan onlayn nazorat-kassa mashinasi va virtual kassa cheklari taqdim etiladi.
b) 2022-yil 1 yanvardan boshlab quyidagi imkoniyatlarga ega bo‘lmagan onlayn nazorat-kassa texnikalarini davlat reestriga kiritiladi hamda soliq organlarida ro‘yxatga olish, 2023-yil 1 yanvardan boshlab esa ulardan aholi bilan pulli hisob-kitoblarni amalga oshirishda foydalaniladi:
• bank kartalari orqali to‘lovlarni qabul qilish;
• onlayn nazorat-kassa mashinasining joylashgan joyi to‘g‘risidagi ma’lumotni soliq organlariga taqdim etish (virtual kassalar va onlayn nazorat-kassa mashinasi sifatida foydalanilayotgan bank kartalarini qabul qiluvchi terminallar bundan mustasno);
• shtrix-kodlar va raqamli markirovka kodlarini erkin o‘qish va aniqlash.
2022-yil 1 yanvardan boshlab raqamli markirovkalangan mahsulotlar chakana savdosini amalga oshiruvchi tadbirkorlik sub’ektlari uchun onlayn nazorat-kassa mashinasi va virtual kassaga ulangan, shtrix-kodlar va raqamli markirovka kodlarini to‘g‘ri o‘qishni va aniqlashni ta’minlovchi maxsus qurilmalardan (2D-skanerlar, ma’lumotlarni yig‘uvchi terminallar yoki boshqa turdagi maxsus qurilmalar) majburiy foydalanish talabi o‘rnatiladi.

• 9030 количество просмотров
В целях совершенствования порядка расчетов в сфере розничной торговли и оказания услуг, внедрения современных информационных подходов, сокращения теневого оборота в экономике, а также создания условий для осуществления эффективного общественного контроля в данной сфере:
Было установлено, что:
а) начиная с 1 января 2022 года физическим лицам:
• осуществившим покупки в объектах розничной торговли, общественного питания и оказания бытовых услуг населению и зарегистрировавшим эти покупки в специальном мобильном приложении налоговых органов путем сканирования фискальной отметки чеков покупки с помощью матричного штрихового кода (QR-кода), возвращается 1 процент от суммы покупок на их банковские карты за счет средств республиканского бюджета по итогам месяца, за исключением чеков покупки автомобилей, авиа- и железнодорожных билетов, оплаты коммунальных услуг и услуг связи, а также при осуществлении оплаты через операторов платежных систем;
• известившим через специальную программу налоговые органы о фактах реализации товаров и оказания услуг без выдачи покупателям чека или приравненного к нему документа, а также использования поддельной маркировки или отсутствия маркировки на продукции, подлежащей обязательной цифровой маркировке посредством средств идентификации, выплачивается вознаграждение за счет суммы штрафов, взысканной с правонарушителей в размере 20 процентов штрафа, установленного актами законодательства за нарушение порядка применения контрольно-кассовой техники и расчетных терминалов. При этом оставшаяся и подлежащая взысканию часть штрафа распределяется в установленном порядке;
б) к операторам платежных систем устанавливается требование об обязательном их подключении к онлайн контрольно-кассовым машинам с обеспечением интеграции к информационным системам налоговых органов.
Было запрещено:
а) начиная с 1 января 2022 года — выдачу чеков онлайн контрольно-кассовых машин и виртуальных касс, в которых не отображены идентификационные коды Единого электронного национального каталога продукции (товаров и услуг).
б) начиная с 1 января 2022 года — включение в Государственный реестр и регистрацию в налоговых органах, а начиная с 1 января 2023 года — использование в расчетах с населением онлайн контрольно-кассовой техники, не обладающей возможностями:
• приема платежей с банковских карт;
• представления налоговым органам информации о местонахождении онлайн контрольно-кассовых машин (за исключением терминалов по приему банковских карт, используемых в качестве виртуальных касс и онлайн контрольно-кассовых машин);
• самостоятельного считывания и идентификации штрих-кодов и кодов цифровой маркировки.
С 1 января 2022 года для субъектов предпринимательства, осуществляющих розничную продажу продукции с цифровой маркировкой, требуется обязательное использование специальных устройств (2D-сканеров, терминалов сбора данных либо специальных устройств иного типа), подключенных к онлайн контрольно-кассовым машинам и виртуальным кассам, обеспечивающих правильное считывание и идентификацию штрих-кодов и кодов цифровой маркировки.