• 15583 marta o'qildi
Markaziy saylov komissiyasining 2019-yil 25-oktabrdagi 969-son qarori bilan tasdiqlangan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, Xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar kengashlari deputatlari saylovlariga tayyorgarlik ko‘rish va ularni o‘tkazishni moliyalashtirish hamda mablag‘lardan foydalanish tartibi to‘g‘risida Yo‘riqnomaga muvofiq holda to‘lanadi.
2. Saylov uchastkalari saylovchilardan pasport ma’lumotlarini olishga haqlimi?
O‘zbekiston Respublikasi Saylov kodeksining 27-28-moddalari talabiga ko‘ra saylov komissiyalari tomonidan saylovchilar ro‘yxatiga har bir saylovchining familiyasi, ismi, otasining ismi, tug‘ilgan sanasi va yashash joyi manziliga oid ma’lumotlar kiritilishi belgilangan.
3. Saylov byulletenini mustaqil ravishda to‘ldira olmaydigan shaxs nima qiladi?
O‘zbekiston Respublikasi Saylov kodeksining 55-moddasi talabiga ko‘ra, saylov byulletenini mustaqil ravishda to‘ldirish imkoniyatiga ega bo‘lmagan saylovchi o‘z xohishiga ko‘ra yashirin ovoz berish kabinasiga yoki xonasiga boshqa shaxsni taklif qilishga haqli, bundan saylov komissiyasi tarkibiga kiradigan shaxslar, kuzatuvchilar va ommaviy axborot vositalari vakillari mustasno.
4. Saylov byulleteni buzib qo‘yilsa nima bo‘ladi?
O‘zbekiston Respublikasi Saylov kodeksining 55-moddasi muvofiq Ovoz berish jarayonida extiyotsizlik tufayli buzib qo‘yilgan saylov byulleteni saylovchining iltimosiga ko‘ra almashtirib berilishi mumkin.
5. Ko‘zi ojizlar uchun alohida byulletenlar joriy qilinadimi?
Markaziy saylov komissiyasi bilan O‘zbekiston Ko‘zi ojizlar jamiyati o‘rtasida imzolangan hamkorlik Kelishuviga muvofiq ko‘zi ojiz saylovchilar ro‘yxatdan o‘tgan okrug saylov komissiyalari dislokasiyasi aniqlanib, ulardagi saylov uchastkalarida saylovchilar Brayl yozuvida tayyorlangan trafaretlar yordamida ovoz berishi ta’minlanadi.
6. Saylov kuni qaerda ovoz berish amalga oshiriladi?
O‘zbekiston Respublikasi Saylov kodeksining 27-moddasiga binoan saylov kuniga qadar yoki saylov kuni o‘n sakkiz yoshga to‘lgan, ro‘yxat tuzilayotgan paytda mazkur saylov uchastkasi hududida doimiy yoki vaqtincha istiqomat qilayotgan fuqarolarning familiyalari saylovchilar ro‘yxatiga kiritiladi. Har bir saylovchi faqat bitta saylovchilar ro‘yxatiga kiritilishi mumkin.
7. Foydalanilmagan saylov byulletenlari nima qilinadi?
O‘zbekiston Respublikasi Saylov kodeksining 58-moddasi talabiga ko‘ra, foydalanilmagan va buzilgan saylov byulletenlari sanab chiqilib, bekor qilinadi, bu haqda yakuniy bayonnomaga tegishli yozuv kiritiladi.

• 18375 количество просмотров
1. Оплачивается ли работа председателя, заместителя председателя и секретаря избирательного участка?
Оплата труда членов избирательных комиссий в период подготовки и проведения выборов осуществляется следующими методами в соответствии с Инструкцией, утвержденной Постановлением Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан № 969 от 25.10.2019г.
2. Имеют ли избирательные участки право получать от избирателей паспортные данные?
Согласно статьям 27-28 Избирательного кодекса Республики Узбекистан избирательные комиссии обязаны включать в список избирателей сведения о фамилии, имени, отчестве, дате рождения и адресе каждого избирателя.
3. Что делать человеку, который не может самостоятельно заполнить бюллетень?
Согласно статье 55 Избирательного кодекса Республики Узбекистан, избиратель, не имеющий возможности самостоятельно заполнить избирательный бюллетень, вправе пригласить в кабину или комнату для тайного голосования другое лицо по своему усмотрению, за исключением лиц, входящих в состав избирательной комиссии, наблюдателей и представителей средств массовой информации.
4. Что делать, если бюллетень испорчен?
Согласно статье 55 Избирательного кодекса Республики Узбекистан, по просьбе избирателя испорченный избирательный бюллетень может быть заменен новым. Испорченные избирательные бюллетени подлежат учету, погашению (путем резки левого верхнего угла) и хранятся отдельно.
5. Будут ли введены отдельные бюллетени для слепых?
В соответствии с Соглашением о сотрудничестве, подписанному между Центральной избирательной комиссией и Обществом слепых Узбекистана, будет определено местонахождение окружных избирательных комиссий для зарегистрированных слепых избирателей, и избиратели смогут голосовать шрифтом Брайля на своих избирательных участках.
6. Где будет проходить голосование в день выборов?
В соответствии со статьей 27 Избирательного кодекса Республики Узбекистан, в список избирателей включаются фамилии граждан, достигших ко дню или в день выборов 18 лет, постоянно или временно проживающих к моменту составления списка на территории данного избирательного участка.
Каждый избиратель может быть включен только в один список избирателей.
7. Что делать с неиспользованными бюллетенями?
В соответствии со статьей 58 Избирательного кодекса Республики Узбекистан, по окончанию голосования подсчитывают и погашают неиспользованные и испорченные избирательные бюллетени, о чем вносится соответствующая запись в итоговый протокол;