• 8917 marta o'qildi
• yovvoyi holda o‘suvchi organizmlar — daraxtlar, butalar va o‘tsimon urug‘laydigan o‘simliklar, qirqquloqsimonlar, yo‘sinsimonlar, suvo‘tlar, lishayniklar va zamburug‘lar o‘zining barcha xilma-xil turlari bilan;
• yovvoyi organizmlardan tashkil topadigan tabiiy o‘simlik guruhlari yoki ularning har qanday majmui;
• kamyob va yo‘qolib ketish xavfi ostidagi o‘simlik turlari;
• yovvoyi o‘simliklarning mevalari, urug‘lari va boshqa qismlari yoki ularning o‘sish davridagi mahsullari.
O‘simlik dunyosi ob’ektlaridan foydalanish turlari:
• yovvoyi holda o‘suvchi ozuqa mahsulotlarini chorvachilik ehtiyojlari uchun g‘amlash;
• chorva mollarini o‘tlatish;
• o‘simlik dunyosi ob’ektlaridan ovchilik xo‘jaligi ehtiyojlari uchun foydalanish;
• yovvoyi o‘simliklarning texnik xom ashyosini g‘amlash;
• yovvoyi o‘simliklarning dorivor xom ashyosini g‘amlash (yig‘ish);
• yovvoyi o‘simliklarni oziq-ovqat maqsadlari uchun g‘amlash (yig‘ish);
• daraxt va butalarni kesish (sanitariya tartibida, fuqarolar xavfsizligini ta’minlashda, shuningdek bino, inshoot va kommunikatsiya qurilishlari bilan bog‘liq holatlarda);
• o‘simlik dunyosi ob’ektlaridan ilmiy-tadqiqot maqsadlarida foydalanish;
• o‘simlik dunyosi ob’ektlaridan madaniy-ma’rifiy, tarbiya, sog‘lomlashtirish, rekreatsion va estetik maqsadlarda foydalanish;
• o‘simlik dunyosi ob’ektlaridan tabiatni muhofaza qilish maqsadlarida foydalanish;
• o‘simlik dunyosi ob’ektlaridan kollektsiyalash maqsadlarida foydalanish.
O‘simlik dunyosi ob’ektlaridan foydalanish qonun hujjatlarida nazarda tutilgan boshqa turlarda ham amalga oshirilishi mumkin.
Umumiy foydalanish me’yorlari va tartibi O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi bilan kelishuv bo‘yicha mahalliy davlat hokimiyati organlari tomonidan belgilanadi.
• O‘simlik dunyosi ob’ektlarini O‘zbekiston Respublikasidan tashqariga olib chiqqanlik uchun to‘lovlar MIQDORI.
Ruxsatnoma berishga doir talablar va shartlar:
• tabiatdan foydalanuvchilar tomonidan harakatlarni bajarishda va (yoki) muayyan faoliyatni amalga oshirishda qonun talablariga majburiy rioya etish;
• tabiatdan foydalanuvchi — yuridik shaxs bo‘lganda, uning nomi yoki joylashgan eri (pochta manzili) o‘zgargan taqdirda, tabiatdan foydalanuvchi — jismoniy shaxs bo‘lganda, unga davlat ro‘yxatidan o‘tkazilganligi haqida berilgan guvohnomada ko‘rsatilgan familiyasi, ismi, otasining ismi yoki faoliyat ko‘rsatadigan joyi o‘zgargan taqdirda qayta ro‘yxatdan o‘tgandan keyin 7 ish kuni mobaynida vakolatli organlarni xabardor qilish;
• ruxsatnomalarda ko‘rsatilgan doirada harakatlarni bajarish va (yoki) muayyan faoliyatni amal oshirish;
• olingan ruxsatnomaning amal qilish muddati tugangandan so‘ng, 10 ish kuni davomida qisqa hisobot bilan uni bergan organga qaytarish (o‘simlik dunyosi ob’ektlarining g‘amlangan hajmi, vaqti va to‘plash joyi);
• ruxsatnomada ko‘rsatilgan talablarga rioya qilish;
• ruxsatnomaga o‘z ixtiyori bilan qandaydir tuzatishlar va qo‘shimchalarni kiritishni taqiqlash;
• ruxsatnomani olishga arizani ko‘rib chiqish va ruxsatnomani berish uchun to‘lov.
Ariza hujjatlar qabul qilingan sanadan boshlab 15 ish kunidan ortiq bo‘lmagan muddatda ko‘rib chiqiladi.

• 23091 количество просмотров
• дикорастущие организмы — древесные, кустарниковые и травянистые семенные растения, папоротникообразные, мохообразные, водоросли, лишайники и грибы во всем их видовом многообразии;
• природные растительные сообщества, образуемые дикорастущими организмами, или любая их совокупность;
• редкие и находящиеся под угрозой исчезновения виды растений;
• части растений или продукты жизнедеятельности дикорастущих растений.
Видами пользования объектами растительного мира являются:
• заготовка дикорастущей кормовой продукции для нужд животноводства;
• выпас скота;
• пользование объектами растительного мира для нужд охотничьего хозяйства;
• заготовка дикорастущего растительного технического сырья;
• заготовка (сбор) дикорастущего растительного лекарственного сырья;
• заготовка (сбор) дикорастущих растений для пищевых целей;
• рубка древесных и кустарниковых насаждений (в порядке проведения санитарных рубок и рубок, связанных с обеспечением безопасности граждан, а также со строительством зданий, сооружений и коммуникаций);
• пользование объектами растительного мира в научно-исследовательских целях;
• пользование объектами растительного мира в культурно-просветительных, воспитательных, оздоровительных, рекреационных и эстетических целях;
• пользование объектами растительного мира в природоохранных целях;
• пользование объектами растительного мира в целях коллекционирования.
Законодательством могут быть предусмотрены и другие виды пользования объектами растительного мира.
Нормы и порядок общего пользования определяются органами государственной власти на местах по согласованию с Государственный комитет Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды.
• РАЗМЕРЫ платежей за вывоз объектов растительного мира за пределы Республики Узбекистан.
Разрешительные требования и условия
• обязательное соблюдение природопользователями законодательства при совершении действий и (или) осуществлении определенной деятельности;
• уведомление уполномоченных органов в течение 7 рабочих дней после прохождения перерегистрации об изменении наименования или места нахождения (почтового адреса) для природопользователя — юридического лица; изменении фамилии, имени, отчества или места деятельности, указанного в выданном свидетельстве о государственной регистрации для природопользователя — физического лица;
• совершение действия и (или) осуществление определенной деятельности в пределах, указанных в разрешениях;
• возврат по истечении срока действия полученного разрешения в течение 10 рабочих дней в орган, выдавший его, с кратким отчетом об использовании (сроке и месте добыче, количестве добытых объектов животного мира);