• 2613 marta o'qildi
Nodavlat notijorat tashkilotlari tegishliligi bo‘yicha uni davlat ro‘yxatidan o‘tkazgan yoki hisobga qo‘ygan adliya organini tadbir haqida oldindan xabardor qilishi lozim.
Nodavlat notijorat tashkilotlari tegishli adliya organini tadbir haqida yozma yoki elektron shaklda quyidagi muddatlarda xabardor qilishi kerak:
• tadbir O‘zbekiston Respublikasi hududida chet el fuqarolarining ishtirokisiz o‘tkazilishi rejalashtirilganda — tadbir o‘tkazilishidan kamida 10 kun oldin;
• tadbir O‘zbekiston Respublikasi hududida chet el fuqarolari ishtirokida yoki xorijiy davlat hududida o‘tkazilishi rejalashtirilganda — tadbir o‘tkazilishidan kamida 20 kun oldin.
Xabarnoma nodavlat notijorat tashkilotiga rahbarlik qilayotgan shaxs tomonidan imzolanadi. Xabarnomani imzolagan shaxs undagi ma’lumotlarning to‘g‘riligi, shuningdek Xabarnomaning o‘z vaqtida yuborilishi uchun mas’ul hisoblanadi.
NNT quyidagi tadbirlar o‘tkazilishidan kamida 3 ish kuni oldin tegishli adliya organiga xat yuboradi:
• nodavlat notijorat tashkilotining ustaviga yoki nizomiga muvofiq uning rahbar organlarining yig‘ilishlarini o‘tkazish rejalashtirilganda (nodavlat notijorat tashkilotining bosh tashkiloti, shu jumladan bosh tashkiloti O‘zbekiston Respublikasidan tashqarida joylashgan xalqaro nodavlat notijorat tashkilotlarining hamda chet el nodavlat notijorat tashkilotlarining vakolatxonalari va filiallari, shuningdek bunday vakolatxonalarning bosh tashkiloti xodimlari hamda O‘zbekiston Respublikasida ro‘yxatdan o‘tgan ommaviy axborot vositalari vakillaridan tashqari boshqa shaxslar ishtirok etmagan hollarda);
• nodavlat notijorat tashkilotining tegishli litsenziya yoki ruxsatnomaga ega bo‘lgan holda ushbu faoliyat turini amalga oshirish yuzasidan tadbirlarni o‘tkazish rejalashtirilganda;
• nodavlat notijorat tashkilotining O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalarining, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining, mahalliy davlat hokimiyati organlarining qarorlari va boshqa hujjatlarida, shuningdek davlat dasturlari va milliy rejalarda o‘tkazilishi nazarda tutilgan tadbirlarni o‘tkazish rejalashtirilganda;
• nodavlat notijorat tashkilotlarining O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi huzuridagi nodavlat notijorat tashkilotlarini va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo‘llab-quvvatlash jamoat fondi hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, xalq deputatlari viloyatlar va Toshkent shahar Kengashlari huzurida tashkil etiladigan nodavlat notijorat tashkilotlarini va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo‘llab-quvvatlash jamoat fondlari tomonidan ajratilgan davlat granti va davlat ijtimoiy buyurtmasi doirasida tadbirlarni o‘tkazish rejalashtirilganda;
• O‘zbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi va uning hududiy bo‘linmalari tomonidan tasdiqlangan yoki ular bilan kelishilgan rejalarga muvofiq o‘tkaziladigan ommaviy jismoniy-tarbiya va sport tadbirlarini o‘tkazish rejalashtirilganda;
• nodavlat notijorat tashkilotining Vazirlar Mahkamasining 2014-yil 29-iyuldagi 205-son qarori bilan tasdiqlangan ommaviy tadbirlarni o‘tkazish qoidalari talablariga muvofiq tegishli ruxsatnomaga asosan tadbirlarni o‘tkazish rejalashtirilganda.
Adliya organiga yuborilgan Xabarnomada ko‘rsatilgan ma’lumotlar uni yuborgan nodavlat notijorat tashkiloti tomonidan o‘zgartirilishi mumkin. Bunda nodavlat notijorat tashkiloti tadbir o‘tkazilishidan kamida 3 ish kuni oldin Xabarnomaning o‘zgargan bandlarini (kichik bandlarini) qayta to‘ldiradi va tegishli adliya organiga yuboradi.
Nodavlat notijorat tashkiloti tadbirni o‘tkazmaslik to‘g‘risida qaror qabul qilganda tegishli adliya organini qo‘shimcha ravishda xabardor qilishi lozim.

• 2640 количество просмотров
Негосударственные некоммерческие организации должны заблаговременно уведомить орган юстиции, в котором прошли государственную регистрацию, о планируемых мероприятиях.
Негосударственные некоммерческие организации обязаны уведомить соответствующий орган юстиции о мероприятии в письменной или электронной форме в следующие сроки:
• при проведении мероприятия на территории Республики Узбекистан без участия иностранных граждан - не менее чем за 10 дней до проведения мероприятия;
• при проведении мероприятия на территории Республики Узбекистан с участием иностранных граждан или на территории иностранного государства - не менее чем за 20 дней до проведения мероприятия.
Уведомление подписывается лицом, возглавляющим негосударственную некоммерческую организацию. Лицо, подписавшее Уведомление, несет ответственность за достоверность содержащейся в нем информации, а также за своевременность доставки Уведомления.
ННО направляет письмо в соответствующий орган юстиции не менее чем за 3 рабочих дня перед проведением следующих мероприятий:
• при планировании проведения заседаний органов управления негосударственной некоммерческой организации в соответствии с ее уставом или положением (основная организация негосударственной некоммерческой организации, в том числе представительства и филиалы международных негосударственных некоммерческих организаций и иностранных негосударственных некоммерческих организаций, основная организация которых находится за пределами Республики Узбекистан, а также без участия иных лиц, кроме работников головной организации таких представительств и представителей средств массовых информаций, зарегистрированных в Узбекистане);
• при планировании проведения мероприятий, связанных с осуществлением вида деятельности негосударственной некоммерческой организации в соответствии с её лицензией или разрешением;
• при планировании негосударственной некоммерческой организацией проведения мероприятий, предусмотренных решениями и иными документами палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Президента Республики Узбекистан, Кабинета Министров Республики Узбекистана, органов государственной власти на местах, также при проведении мероприятий, предусмотренных в государственных программах и национальных планах;
• при планировании мероприятий связанных с мероприятими, организуемыми на основе выделенных государственных грантов и государственного социального заказа со стороны общественного фонда поддержки негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе Республики Узбекистан, Жокаргы Кенгаша Республики Каракалпакстан, общественного фонда поддержки негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при народных депутатов областного и Ташкентского городского Кенгаша;
• при проведении публичных физкультурно-спортивных мероприятий в соответствии с согласованиями или утверждаемыми планами с Министерством физической культуры и спорта Республики Узбекистан и его областными управлениями;
• при планировании негосударственной некоммерческой организацией проведения мероприятий на основании соответствующего разрешения в соответствии с требованиями Правил проведения массовых мероприятий, утвержденных постановлением Кабинета Министров № 205 от 29 июля 2014 года.
Сведения, указанные в Уведомлении, направленном в орган юстиции, могут быть изменены направившей его негосударственной некоммерческой организацией. Не менее чем за 3 рабочих дня до проведения мероприятия негосударственная некоммерческая организация повторно заполняет измененные пункты (подпункты) Уведомления и направляет его в соответствующий орган юстиции.
Образец уведомления
При принятии решения негосударственной некоммерческой организацией о непроведении мероприятия она также должна дополнительно уведомить об этом соответствующий орган юстиции.