• 2382 marta o'qildi
Zamonaviy bilim va kasb-hunar egallash imkoniyatlarini kengaytirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ–350-son, 12.08.2022-y.) qabul qilindi
Qarorga muvofiq 2022-yil 1 oktyabrdan nodavlat ta’lim tashkilotlarining o‘quv kurslarida yoshlarning axborot texnologiyalari sohasida o‘qishi uchun ta’lim krediti ajratish tizimi yo‘lga qo‘yiladi.
Bunda ta’lim kreditlari:
• Markaziy bankning asosiy stavkasida;
• BHMning 65 baravarigacha 1 yillik imtiyozli davr bilan 4 yil muddatga ajratiladi;
• Ijtimoiy himoya yagona reestri”ga kirgan oilalar farzandlari uchun ta’lim krediti olishda garov va kafillik talab etilmaydi.
2022-yil 1 noyabrdan IT-park rezidenti bo‘lgan tashkilotlarning o‘quv kurslarida tahsil olayotgan yoki ushbu o‘quv kurslarini so‘nggi 6 oyda muvaffaqiyatli tamomlagan yoshlarga kompьyuter xarid qilish uchun BHMning 25 baravarigacha (7,5 mln so‘mgacha) iste’mol kreditlari ajratiladi.
Bunda iste’mol kreditlari bo‘yicha foiz to‘lovlari Markaziy bank asosiy stavkasining 1,5 baravarigacha qismi Yoshlarga oid davlat siyosatini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi hisobidan kompensatsiya qilinadi.

• 7494 количество просмотров
Принято Постановление Президента «О дополнительных мерах по расширению возможностей овладения современными знаниями и профессиями» (ПП №350 от 12.08.2022 года)
В соответствии с Постановлением, с 1 октября 2022 года решено внедрить систему выделения образовательных кредитов для обучения молодежи на учебных курсах в сфере информационных технологий негосударственных образовательных организаций.
Образовательные кредиты при этом выделяются:
• по основной ставке Центрального банка;
• в размере до 65 БРВ сроком на 4 года с одногодичным льготным периодом;
• детям из семей, включенных в «Единый реестр социальной защиты», при получении образовательного кредита на обучение в сфере информационных технологий залог и поручительство не требуются.
С 1 ноября 2022 года молодежи, обучающейся на учебных курсах организаций, являющихся резидентами IТ-парков, или успешно окончившей указанные курсы в течение последних 6 месяцев, будет выделяться потребительский кредит на приобретение компьютера в размере, не превышающем 25 БРВ.
При этом, часть процентных платежей по потребительским кредитам, до 1,5-кратного размера основной ставки Центрального банка, компенсируется за счет Фонда по поддержке государственной молодежной политики.