• 16121 marta o'qildi
Konstitutsiyaviy tuzatishlar O‘zbekiston Respublikasini siyosati ijtimoiy adolat va birdamlik tamoyiliga qaratilgan, fuqarolarning munosib turmush darajasi va sifatiga erishishga, muhtojlarga yordam ko‘rsatishga qaratilgan ijtimoiy davlatga aylantiradi.
1. Davlat inson farovonligi va jamiyatni barqaror rivojlanishini ta’minlash maqsadida o‘z faoliyatini qonuniylik, ijtimoiy adolat va birdamlik printsiplari asosida amalga oshiradi
2. Davlat bozor munosabatlarini rivojlantirish va halol raqobat uchun shart-sharoitlar yaratadi, barcha mulk shakllarining teng huquqliligini va huquqiy jihatdan himoya qilinishini kafolatlaydi.
3. Davlat:
• qulay investitsiyaviy va ishbilarmonlik muhitini ta’minlaydi;
• tadbirkorlarning qonunchilikka muvofiq har qanday faoliyatni amalga oshirishga va o‘z faoliyati yo‘nalishlarini mustaqil ravishda tanlashga bo‘lgan huquqini kafolatlaydi;
• O‘zbekiston Respublikasi hududida iqtisodiy makon birligi, tovarlar, xizmatlar, mehnat resurslari va moliyaviy mablag‘larning erkin harakatlanishini kafolatlaydi.
4. Har kim uy-joyli bo‘lish huquqiga ega. Hech kim sudning qarorisiz va qonunga zid tarzda uy-joyidan mahrum etilishi mumkin emas. Uy-joyidan mahrum etilgan mulkdorga uy-joyning qiymati hamda u ko‘rgan zararlarning o‘rni qonunda nazarda tutilgan hollarda va tartibda oldindan hamda teng qiymatda qoplanishi ta’minlanadi.
5. Er qonunda nazarda tutilgan hamda undan oqilona foydalanishni va uni umummilliy boylik sifatida muhofaza qilishni ta’minlovchi shartlar asosida va tartibda xususiy mulk bo‘lishi mumkin.

• 17123 количество просмотров
Конституционные поправки преобразуют Республику Узбекистан в социальное государство, политика которого направлена на утверждение принципа социальной справедливости, достижение достойного качества и уровня жизни граждан, оказание помощи нуждающимся.
1. Государство осуществляет свою деятельность на принципах законности, социальной справедливости и солидарности в целях обеспечения благосостояния человека и устойчивого развития общества.
2. Государство создает условия для развития рыночных отношений и добросовестной конкуренции, обеспечивает равноправие и правовую защиту всех форм собственности.
3. Государство:
• обеспечивает благоприятный инвестиционный и деловой климат;
• гарантирует право предпринимателям в соответствии с законодательством осуществлять любую деятельность и самостоятельно выбирать ее направления;
• гарантирует на территории Республики Узбекистан единство экономического пространства, свободное перемещение товаров, услуг, трудовых ресурсов и финансовых средств.
4. Каждый имеет право на жилище. Никто не может быть лишен своего жилища иначе как по решению суда и в соответствии с законом. При этом, в случаях и порядке, предусмотренных законом, собственнику, лишенному своего жилища, обеспечивается предварительное и равноценное возмещение стоимости жилья и понесенных им убытков.
5. Земля может находиться в частной собственности на условиях и в порядке, предусмотренных законом и обеспечивающих ее рациональное использование и охрану, как общенационального богатства.