• 2026 marta o'qildi
Notarius fuqaroning tirik ekanligi faktini uning shaxsiy iltimosiga ko‘ra va uning ishtirokida tasdiqlaydi.
• 16 yoshga to‘lmagan fuqarolarning shaxsi — tug‘ilganlik to‘g‘risidagi guvohnoma;
2. Fuqaroning yozma arizasi.
3. Voyaga etmagan shaxsning tirik ekanligi faktini tasdiqlash uning qonuniy vakillari (ota-onasi, farzandlikka olganlar, vasiylar, homiylar), shuningdek uni o‘z homiyligiga olgan tashkilotning yozma iltimosiga ko‘ra amalga oshiriladi:
• Bunday vakolatini tasdiqlovchi hujjat.
Notarial harakat ishtirokchilari:
Bir taraf:
• Murojaat etuvchi/yoki/ Murojaat etuvchi va uning qonuniy vakili.
• Homiyligiga olgan tashkilotning vakili.
• Vasiylik va homiylik organlarining xodimi. (zarur hollarda)
• Notarius fuqaroning tirik ekanligi faktini uning shaxsiy iltimosiga ko‘ra va uning ishtirokida tasdiqlaydi.
• Voyaga etmagan shaxsning tirik ekanligi faktini tasdiqlash uning qonuniy vakillari (ota-onasi, farzandlikka olganlar, vasiylar, homiylar), shuningdek uni o‘z homiyligiga olgan muassasalar va tashkilotlarning iltimosiga ko‘ra amalga oshiriladi.

• 11733 количество просмотров
Нотариус удостоверяет факт нахождения гражданина в живых по личной просьбе гражданина и в его присутствии.
3. Удостоверение факта нахождения в живых несовершеннолетнего совершается по письменной просьбе его законных представителей (родителей, усыновителей, опекунов, попечителей), а также организации, под попечительством которой он находится:
• Документ, подтверждающий такие полномочия.
• Нотариус удостоверяет факт нахождения гражданина в живых по личной просьбе гражданина и в его присутствии.
• Удостоверение факта нахождения в живых несовершеннолетнего производится по просьбе его законных представителей (родителей, усыновителей, опекунов, попечителей), а также учреждений и организаций, на попечении которых находится несовершеннолетний.