Avtomobilь yo‘llarini moliyalashtirish, qurish va saqlash:
• umumiy foydalanishdagi avtomobil yo‘llari O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Respublika yo‘l jamg‘armasi va boshqa mablag‘lar hisobidan moliyalashtiriladi va ularini ta’mirlash, saqlash hamda rivojlantirish bilan bog‘liq bo‘lmagan ehtiyojlar uchun olib qo‘yilmaydi yoki sarflanmaydi;
• xo‘jaliklararo qishloq avtomobil yo‘llarini, shaharlarning, shahar posyolkalarining, qishloqlarning va ovullarning ko‘chalari mahalliy budjet va boshqa mablag‘lar hisobidan moliyalashtiriladi;
• xo‘jalik avtomobil yo‘llarini ular qaysi yuridik va jismoniy shaxslar ixtiyorida bo‘lsa, o‘sha yuridik va jismoniy shaxslar tomonidan moliyalashtiriladi.

• 18 количество просмотров
• автомобильных дорог общего пользования финансируется за счет Республиканского дорожного фонда при Кабинете Министров Республики Узбекистан и иных средств, которые имеют целевое назначение и не подлежат изъятию или расходованию на другие нужды;
• межхозяйственных сельских автомобильных дорог, улиц городов, городских поселков, кишлаков и аулов - за счет местного бюджета и иных средств;
• хозяйственных автомобильных дорог - за счет средств юридических и физических лицами, в ведении которых они находятся.