• 23067 марта ўқилди
Ўзбекистонда хорижий фуқароларни таълим муассасаларига ўқишга қабул қилиш учун қуйидагилар асос бўлади:
• Ҳалқаро шартномалар;
• Мактабгача ва мактаб таълим ва Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги томонидан дастлабки экспертизадан ва рўйхатдан ўтказиладиган жамоавий ва шахсий шартномалар ҳамда контрактлар.
Ўқитиш турлари
• умумий ўрта маълумот;
• ўрта махсус, касб-ҳунар таълими;
• олий маълумот.
• олий муассасасидан кейинги таълим.
Ўқитиш шартлари
Хорижий фуқаролар Ўзбекистон таълим муассасаларига тўлов-контракт асосида қабул қилинади.
Тўлов-контракт асосида ўқиш қиймати асосида Ўзбекистон таълим муассасаларига қабул қилиш бўйича Давлат комиссияси томонидан белгиланади.
Ўқиш учун келган хорижий фуқаролар тиббий текширувдан ўтадилар.
Таълим муассасаларига қабул қилиш учун рухсат берилмайдиган касалликлар рўйхати
• сил касаллигининг очиқ формалари (актив ривожланувчи ўпка сили, трахеобронхиал, қоринорти ва переферик лимфа тугунлари, йирик суяклар, ҳалқум, ичак ва тери актив сили);
• ривожланган ўпка-юрак етишмовчилиги (III-даража) билан кечувчи ўпканинг сурункали касалликлари;
• барча босқичдаги хавфли ўсма касалликлари, икки йил олдин радикал даволанган ҳолатларидан ташқари;
• II ва III-даражали қон айланишининг бузилиши билан кечувчи юрак мушак ва клапанларининг органик ўзгаришлари (туғма ва орттирилган);
• турғун буйрак етишмовчилиги билан кечувчи буйрак ва бошқа аъзолар касалликлари;
• эндокрин касалликлар: ақлий фаолиятни пасайишига олиб келувчи туғма гипотериоз ва бошқа туғма касалликлар;
• қон касалликлари: ўткир лейкозлар, апластик камқонлик;
• туғма ва сурункали органик асаб касалликлари, шунингдек, ақл-заковатнинг чуқур ва турғун бузилишлари, психопатик бузилиши, яққол намоён бўлган неврологик белгилар ёки психопатик хулқ-атвор асоратлари билан ўтказилган оғир касалликлар (энцефалит, менингит, арахноидит, бош ва орқа миянинг ёпиқ жароҳатлари ва бошқалар);
• тўхтовсиз ривожланиш билан кечувчи шизофрения (оддий, гебефреник, параноид турлари): а) хуружсимон ривожланиш билан кечувчи шизофрения (турлари: катотоник, галюцинатор, параноид); б) тўлқинсимон кечувчи шизофрения (турлари: циркуляр, депрессив-параноид, онейроид-катотоник) тез-тез хуружланувчи ва қисқа ремиссияли ҳолатларда; в) суст кечувчи шизофрениянинг хуруж даври;
• тез-тез такрорланувчи тутқаноқли, тутқаноқсиз ва психоматор хуружлари билан, шунингдек, хушнинг хиралашуви ва оғир дисфория билан.
• кам такрорланувчи хуружлар билан кечувчи эпилепсия, шахснинг чуқур ўзгариши ва ақл-заковат бузилиши билан, эпилептик психозлар, тез-тез хуружланувчи циклотимия, маниакал депрессив психоз, тез-тез такрорланувчи маниакал депрессив ҳолатлар;
• шахснинг патологик ривожланиши ҳар хил турлари, меҳнатга қобилияти пасайиши билан, психопатиянинг яққол тури ёки тез-тез декомпенсацияланиши билан кечувчи турлари;
• оғир, сурункали кечувчи, қайталанувчи тери касалликларининг ногиронликка олиб келувчи (пуфакчали эпидермолиз, слеродактилия, артропатик псориаз турлари, тарқок қизил тери сили (волчанка);
• захмнинг юқумли босқичи;
• трахоманинг I, II, III-даражалари;
• гиёҳвандлик, токсикоманиянинг (тамакига тобеликдан ташқари) барча турлари;
• орттирилган иммун танқислиги синдроми (ОИТС/ОИВ).
• ўқишга қабул қилиш ҳақида ариза;
• ўрганилган фанлар ва улар бўйича имтиҳонларда олинган баҳолар (баллар) кўрсатилган ҳужжатларнинг асл нусхалари;
• соғлиғи тўғрисидаги тиббий хулоса;
• миллий паспорт (амалдаги визаси билан) ёки туғилганлик ҳақидаги гувоҳнома;
• 4 х 6 см ўлчамдаги 6 та фотосурат.
Қабул қилиш тартиби
Мактабларга хорижий фуқаро маълумоти бор йўқлигидан қатъий назар қабул қилинади. Агар мактаб таълимни олаётган бўлса уни мактабнинг тегишли синфидан таълимни давом эттиради.
Ўрта махсус, касб-ҳунар таълими муассасаларига умумий ўрта таълим маълумотига мувофиқ бўлган маълумотга эга бўлган хорижий фуқаролар қабул қилинади.
Олий ўқув юртларига умумий ўрта ёки ўрта махсус, касб-ҳунар таълими маълумотига мувофиқ бўлган маълумотга эга бўлган хорижий фуқаролар қабул қилиниши мумкин.
Хорижий фуқаролар олий ўқув юртларига кириш тест синовлари натижаларига кўра қабул қилинади. МДҲ мамлакатларидан келган хорижий фуқаролар олий таълим муассасалари бакалавриатига олий таълим муассасаси томонидан белгиланадиган тартибда ўтказиладиган суҳбат натижасида қабул қилинади.
Хорижий фуқароларнинг тест синови (суҳбат) топшириши учун рухсатнома Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги томонидан берилади.
Тест синовлари (суҳбат) натижалари хорижий фуқароларни олий ўқув юртига ўқишга қабул қилиш юзасидан қарор қабул қилиши учун асос ҳисобланади.
Талабалар мажбуриятлари
• Ўзбекистон қонун ҳужжатларига амал қилиш, маҳаллий урф-одат ва анъаналарга ҳурмат билан муносабатда бўлиш, республикада хорижий фуқароларнинг бўлиши ва ҳаракатланиши бўйича белгиланган қоидаларни бажариш;
• интизомга риоя қилиш, машғулотларга қатнашиш, ўқув режалари ва дастурларида назарда тутилган ўқув ва ишлаб чиқариш ишларининг барча турларини бажариш, имтиҳон ва синовларни белгиланган муддатларда топшириш;
• таълим муассасасининг ва талабалар ётоқхонасининг ички тартиб-қоидаларини бажариш;
• таълим муассасаси раҳбарларининг кўрсатма ва фармойишларини бажариш.
Жавобгарлик
Ўқишда ўзлаштирмаслик, интизомни, таълим муассасаси ва талабалар ётоқхонасининг ички тартиб-қоидаларини бузганлик учун, шунингдек Ўзбекистон қонун ҳужжатларида назарда тутилган бошқа сабабларга кўра хорижий ўқувчиларга нисбатан таълим муассасаси рўйхатидан чиқариб юборишгача бўлган маъмурий чоралар кўрилиши мумкин.
Ўзбекистон ҳудудида бўлиш қоидаларини бузганлик учун улар белгиланган тартибда республикадан чиқариб юборилади.
Ўқиш учун келган хорижий фуқароларнинг зарур маблағлари бўлмаган тақдирда уларни Ўзбекистондан чиқариб юбориш бўйича харажатлар тегишли таълим муассасаси томонидан амалга оширилади.
Таълим муассасаларида ўқув йили 2 сентябрдан бошланади. Таътилларнинг бошланиш ва тугаш вақти, уларнинг давом этиш муддати муайян таълим муассасасининг ўқув режаларига мувофиқ белгиланади.
Ўқишни тугатгандан кейин хорижий фуқароларга маълумоти тўғрисида белгиланган намунадаги тегишли ҳужжатлар берилади.

• 23061 количество просмотров
Организация, учебно-методическое руководство и координация всей работы по приему и обучению иностранных граждан в общеобразовательные школах осуществляется Министерством дошкольного и школьного образования, а в других образовательных учреждениях — Министерством высшего образования, науки и инноваций.
Основанием для приема иностранных граждан в образовательные учреждения в Узбекистане являются:
• международные договоры;
• коллективные и индивидуальные договора и контракты (в том числе с иностранными гражданами, прибывшими в республику по действительным визам, независимо от целей их приезда), подлежащие предварительной экспертизе и регистрации Министерством высшего и среднего специального образования и Министерством народного образования Узбекистана.
Виды обучения:
• общее среднее образование;
• среднее специальное, профессиональное образование;
• высшее образование;
• послевузовское образование.
Условия обучения:
Иностранные граждане принимаются в образовательные учреждения Узбекистана на платно-контрактной основе.
Стоимость обучения на платно-контрактной основе определяется Государственной комиссией по приему в образовательные учреждения Узбекистана.
Медосмотр:
Иностранные граждане, поступающие на учебу, проходят медосмотр.
Перечень заболеваний, при которых не допускается прием в образовательные учреждения:
• открытые формы туберкулеза (активно развивающийся легочный туберкулез, трахеобронхиальный, брюшной и периферический лимфатические узлы, крупные кости, гортань, кишечник и кожный активный туберкулез);
• хронические заболевания легких, сопровождающиеся прогрессирующей легочной сердечной недостаточностью (III степень);
• опасные опухолевые заболевания всех стадий, за исключением случаев радикального лечения два года назад;
• органические изменения сердечной мышцы и клапанов (врожденные и приобретенные), сопровождающиеся нарушением кровообращения II и III уровней;
• заболевания почек и других органов, сопровождающиеся застойной почечной недостаточностью;
• эндокринные заболевания: врожденный гипотериоз и другие врожденные заболевания, приводящие к снижению психической активности.
• конъюнктивит: острые ощущения, апластические судороги;
• тяжелые заболевания (энцефалит, менингит, арахноидит, закрытые раны головного и спинного мозга и др.), сопровождающиеся врожденными и хроническими органическими нервными заболеваниями, а также глубокими и стойкими нарушениями интеллекта, психопатическими расстройствами, выраженными неврологическими симптомами или психопатическими осложнениями;
• шизофрения с непрерывным развитием (обычные, гебефренические, параноидные виды): а) шизофрения с прогрессированием вялости (типы: катотоническая, гальюсинаторная, параноидная); б) волнообразная шизофрения (виды: циркулярная, депрессивно-параноидная, онироидно-катотическая) в случаях частых приступов и кратковременных ремиссий; в) застойная шизофрения.
• с частыми повторяющимися приступами, без приступов и психоматорных приступов, а также с резким расстройством сознания и тяжелой дисфорией.
• эпилепсия, сопровождающаяся редкими рецидивирующими приступами, глубокими изменениями личности и расстройствами интеллекта, эпилептическими психозами, частыми приступами циклотимии, маниакальным депрессивным психозом, частыми рецидивирующими маниакальными депрессивными состояниями;
• различные виды патологического развития личности, сопровождающиеся снижением трудоспособности, выраженным типом психопатии или частым декомпенсацией;
• инфекционная стадия сифилиса;
• I, II, III степени трахомы;
• наркомания, все виды токсикомании (кроме табакокурения);
• приобретенный иммунодефицитный синдром (СПИД/ВИЧ).
Необходимые документы для сдачи:
• заявление о приеме на обучение;
• оригиналы документов об изученных дисциплинах и полученных оценках (баллах) по ним;
• медицинское заключение о здоровье;
• национальный паспорт (с действительной визой) или свидетельство о рождении;
• 6 фотографий размером 4х6 см.
Порядок приема:
В школы принимаются иностранные граждане независимо от наличия или отсутствия образования. Если иностранный гражданин обучается на тот момент в школе, то он продолжает образование в соответствующем классе школы.
В средние специальные, профессиональные образовательные учреждения принимаются иностранные граждане, имеющие образование, соответствующее общему среднему образованию.
В высшие учебные заведения могут быть приняты иностранные граждане, имеющие образование, соответствующее общему среднему или среднему специальному, профессиональному образованию.
Прием иностранных граждан осуществляется по результатам вступительных тестовых испытаний в высшие учебные заведения. Иностранные граждане из стран СНГ принимаются в бакалавриат высших образовательных учреждений по результатам собеседования, проводимого в порядке, определяемом высшим учебным заведением.
Разрешение на проведение тестирования (собеседования) иностранных граждан выдается Министерством высшего образования, науки и инноваций.
Результаты тестовых испытаний (собеседования) являются основанием для принятия решения о зачислении иностранных граждан в высшее учебное заведение.
Обязанности студентов:
• соблюдать законодательство Узбекистана, уважительно относиться к местным обычаям и традициям, соблюдать  установленные правила  пребывания и передвижения иностранных граждан в республике;
• соблюдать  дисциплину, участвовать в занятиях, выполнять все виды учебной и производственной работы, предусмотренные учебными планами и программами, сдавать экзамены в установленные сроки;
• соблюдать правила внутреннего распорядка учебного заведения и студенческого общежития;
• выполнять указания и распоряжения руководителей образовательных учреждений.
Ответственность:
За неосвоение учебной дисциплины, нарушение правил внутреннего распорядка образовательного учреждения и общежития студентов, а также по другим причинам, предусмотренным законодательством Узбекистана, в отношении иностранных студентов могут быть приняты административные меры вплоть до исключения из списков образовательного учреждения.
За нарушение правил пребывания на территории Узбекистана они в установленном порядке выдворяются  за пределы республики.
В случае отсутствия у иностранных граждан, прибывших для обучения, необходимых средств, расходы по их выдворению из Узбекистана осуществляются соответствующим учебным заведением.
Учебный год в учебных заведениях начинается со 2 сентября. Время начала и окончания каникул, их продолжительность устанавливаются в соответствии с учебными планами конкретного образовательного учреждения.
По окончании обучения иностранным гражданам выдаются соответствующие документы установленного образца об образовании.