• 84083 марта ўқилди
Газ балон ускунаси – автотранспорт двигателининг сиқилган табий, суюлтирилган нефт газларида ёки дизель ва газсимон ёқилғи аралашмасида ишлашини таъминлайдиган махсус жиҳоздир.
• Автотранспорт воситасига газ-балон ускунасини дастлабки ўрнатиш ёки газ ёқилғисида ишлайдиган транспорт воситасини ишлаб чиқаришга қўйиш пайтида транспорт воситаларига газ-балон ускунасини ўрнатиш бўйича хизматлар кўрсатувчи ташкилот, транспорт воситасини ишлаб чиқарувчиси мажбурийдир (транспорт воситасининг ҳар бир модели учун алоҳида)
Газ балонли ускуналари бўлган транспорт воситаларини ишлаб чиқарувчи автотранспорт воситаларини расмий дилерларга жўнатишда қўшимча равишда ўрнатилган газ баллонларининг паспорт маълумотларини беради.
• Транспорт воситасига ўрнатиш доимий равишда ишлаб чиқарувчининг кўрсатмалари асосида ёки у ёқ бўлганда, структуранинг техник лойиҳасига мувофиқ амалга оширилади.
• Автомобилнинг двигатель бўлинмасига газ балонни ўрнатишга йўл қўйилмайди.
• Тайёр газ-балон ўрнатилган автомобилда автомобил ва йўл юзаси орасидаги масофа камида 200 мм бўлиши керак.
Қуйидаги турдаги балонлар автотранспорт воситасига ўрнатишга йўл қўйилмайди.
• Газ-балон ускунаси ўрнатилган транспорт воситасининг хайдовчиси мажбурийдир
• Газ-балон ускунаси ўрнатилган транспорт воситасининг хайдовчисига тақиқланади.
Металл балонларнинг хизмат қилиш муддати балонларни ишлаб чиқарувчиси томонидан белгиланади, лекин қуйдаги муддатлардан ошмаслиги керак
• Сиқилган табий газ (СТЗ) балонлари учун – 15 йил ёки 15 000 тўлдириш даври;
• Сиқилган нефть газ (СНГ) балонлари учун – 15 йил.
Уларнинг хизмат қилиш муддати ёки 15 000 та тўлдириш даври (СТЗ балонлари учун) тугагандан сўнг, балонларни утилизация қилиш керак.
Белгиланган талабларга мувофиқлигини текшириш Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлигининг Давлат йўл ҳаракати хавфсизлиги хизматининг йўл-патруль хизмати (ДЙҲХХ ЙПХ) томонидан белгиланган тартибда амалга оширилади.

• 42835 количество просмотров
Газобаллонное оборудование - специальное оборудование, обеспечивающее работу двигателя автотранспортного средства на сжатом природном, сжиженном нефтяном газах или на смеси дизельного и газообразного топлива.
При первичной установке газобаллонного оборудования на транспортное средство или постановке на производство автотранспортного средства, работающего на газообразном топливе, организация, оказывающая услуги по установке газобаллонного оборудования на автотранспортные средства, завод-изготовитель автотранспортных средств должны (по каждой модели автотранспортного средства в отдельности).
Завод-изготовитель автотранспортных средств с газобаллонным оборудованием при отгрузке транспортных средств официальным дилерам дополнительно выдает паспортные данные установленных газовых баллонов.
Установка баллона на автотранспортное средство осуществляется стационарно на основании инструкций завода-изготовителя или при ее отсутствии - согласно техническому проекту конструкции.
Не допускается установка баллона в моторном отсеке транспортного средства.
На готовом к эксплуатации транспортном средстве расстояние между баллоном и поверхностью дороги должно составлять не менее 200 мм.
Не допускается установка на автотранспортное средство баллонов типов.
Водитель автотранспортного средства с установленным газобаллонным оборудованием обязан.
Водителю автотранспортных средств с установленным газобаллонным оборудованием запрещается.
Сроки службы металлических баллонов устанавливаются заводом-изготовителем баллонов, но не более следующих сроков:
• для баллонов  - сжатый природный газ СПГ - 15 лет, или 15 000 циклов заправки;
• для баллонов СНГ - 15 лет.
По истечении срока службы или 15 000 циклов заправки (для баллонов СПГ) баллоны подлежат утилизации.
Проверку на соответствие указанным требованиям осуществляет Государственная служба безопасности дорожного движения Министерства внутренних дел Республики Узбекистан (ГСБДД) в установленном порядке.