• фуқаролик ишлари бўйича суднинг, иқтисодий суднинг ёки маъмурий суднинг ёхуд чет давлат ваколатли судининг айни бир тарафлар ўртасидаги, айни бир предмет тўғрисидаги ва айни бир асослар бўйича низо юзасидан қонуний кучга кирган ҳал қилув қарори ёки даъвогарнинг арз қилинган талабларидан воз кечишини қабул қилиш тўғрисидаги ёхуд тарафларнинг келишув битимини тасдиқлаш ҳақидаги ажрими мавжуд бўлса;
• даъвогар арз қилинган талабларидан воз кечган ва суд бу воз кечишни қабул қилган бўлса;
• тарафлар келишув битими тузган ва у суд томонидан тасдиқланган бўлса;
• ҳакамлик судининг айни бир тарафлар ўртасидаги, айни бир предмет тўғрисидаги ва айни бир асослар бўйича низо юзасидан ҳал қилув қарори мавжуд бўлса, бундан суд ҳакамлик судининг ҳал қилув қарорини мажбурий ижро этиш учун ижро варақасини беришни рад этган ҳоллар мустасно;
• иш бўйича тарафлардан бири бўлган фуқаронинг вафотидан сўнг низоли ҳуқуқий муносабат ҳуқуқий ворисликка йўл қўймаса;
• иш бўйича тараф бўлиб қатнашаётган ташкилот тугатилган бўлса.
Иш юритиш суднинг ажримига биноан тугатилади. Агар иш юритиш иш судга тааллуқли бўлмаганлиги сабабли тугатилса, суд аризачининг қайси органга мурожаат қилиши кераклигини кўрсатиши шарт.

• 6293 количество просмотров
• имеется вступившее в законную силу принятое по спору между теми же сторонами, о том же предмете и по тем же основаниям решение или определение суда по гражданским делам, экономического суда или административного суда либо компетентного иностранного суда о принятии отказа истца от заявленных требований или об утверждении мирового соглашения сторон;
• истец отказался от заявленных требований и отказ принят судом;
• стороны заключили мировое соглашение и оно утверждено судом;
• имеется принятое по спору между теми же сторонами, о том же предмете и по тем же основаниям решение третейского суда, за исключением случаев, когда суд отказал в выдаче исполнительного листа на принудительное исполнение решения третейского суда;
• после смерти гражданина, являвшегося одной из сторон по делу, спорное правоотношение не допускает правопреемства;
• организация, выступающая стороной по делу, ликвидирована.
Производство по делу прекращается определением суда. Если производство прекращено вследствие не подведомственности дела суду, суд обязан указать, в какой орган следует обратиться заявителю.